16.8 C
Скопје
20/06/2024 09:05
МАКТЕЛ

  

     

 

АНТИКОРУПЦИСКА СЕ СОМНЕВА ВО ЧЕСНОСТА НА ИЗБОРОТ НА ОБВИНИТЕЛОТ Веруваат дека имало „некакво влијание“, треба да му дадеме шанса на човекот, сликата за Абази засега не е поволна

      

Всушност, треба да му дадеме простор на човекот, но сликата до сега не е поволна. Тој треба да вложи многу повеќе енергија за да докаже дека има интегритет и има енергија да се избори со корупцијата, рече Ивановска.

   

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) има забелешки за начинот на кој е избран првиот човек во Основното јавно обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК), изјави денеска претседателката на Комисијата, Билјана Ивановска, посочувајќи дека тоа што во јавноста излегоа фотографии на новиот шеф на Обвинителството, Ислам Абази со првите луѓе на ДУИ, остава простор да се верува дека „постоело некакво влијание.

 

– Да се надеваме дека новиот шеф на Обвинителството ќе застане на патот на криминалот и корупцијата, меѓутоа секако имаме забелешки за начинот на кој се избираше. Отсекогаш се бараат некакви механизми за подобар избор, еве сега се даде шанса сите обвинители на демократски начин да гласаат и тоа е во ред. Од друга страна, по мене, се заборави на критериумите за квалитет на оценките што ги дава Советот на јавни обвинители и на Програмата за работа, а сето тоа се елементи што ќе дадеа појасна слика за кој човек се работи, каква позадина има во својот професионален дел од работата. Така сликата ќе ни беше поцелосна – изјави Ивановска.

   

     

Претседателката на ДКСК вели дека не можат да кажат дали некој им наметнал на обвинителите како да гласаат, меѓутоа, како што рече, во отсуство на некои од критериумите се остава простор да помислат дека постоело некакво влијание.

– Во отсуство на сите овие работи што ги набројав, останаа сликите со блиски лица во партијата, што остава простор да веруваме дека постоело некакво влијание. Доколку е тој човек со интегритет може да се избори и да докаже дека е тој што ќе го среди Обвинителството. Всушност треба да му дадеме простор на човекот, но сликата до сега не е поволна. Тој треба да вложи многу повеќе енергија за да докаже дека има интегритет и има енергија да се избори со корупцијата – рече Ивановска.

Прашана дали ДКСК ќе реагира на отсуството на критериуми што ги посочи, Ивановска рече дека тие секако прават антикорупциска проверка на легислативата.

– Подготвивме и некои забелешки во однос на законот, сега нема што да реагираме бидејќи сѐ е по законот, но ќе реагираме во насока на подобрување на критериумите за избор на јавниот обвинител, на првиот човек во ова обвинителство, бидејќи тоа е клучно. Тоа треба да е пандан на нешто што беше СЈО, нешто што навистина треба да ги спроведе сите предмети кои се донесуваат на висока корупција. Треба нова енергија која ќе биде одлучна – потенцира Ивановска.

    

Најново

Автомобил прегази мечка на патот Гостивар-Охрид

Sase Ivanovski

Борел со препорака за укинување на мерките за Косово

Sase Ivanovski

Нова.рс: Скандалозен документ потпишуваат трудници во Србија – Ако нешто тргне наопаку, гинекологот и болницата се ослободуваат од грешки

Sase Ivanovski

(Видео) Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 загинати на аџилак во Мека, температури до 52 степени

Sase Ivanovski

Агнеса Органџиева ќе биде домаќин на лотариите во Grand Cassino Admiral

Sase Ivanovski

Се повеќе кражби во продавници, најмногу се крадат салами, чоколади, кафе, пиво…

Sase Ivanovski

Ѓорѓиевски му возврати на Бислимоски: Јас сум за лебот ти си за струјата

Sase Ivanovski

Комплетно реновирање на оддел на Клиниката за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ Скопје со донација на Спорт Лаиф Обложувалници

Sase Ivanovski

Јаневска за промена на учебниците: Верувам во македонските историчари во Мешовитата комисија дека ќе ги заштитат националните интереси

Sase Ivanovski

Василевска: „Златна рамка“ е славење на македонскиот филм и отчет за тоа што е сработено во претходната година

Sase Ivanovski

Унгарија го објави слоганот за претседавањето со ЕУ, копија на слоганот на Трамп

Sase Ivanovski

Исплатени 298 милиони денари дополнителни субвенции за предадени градинарски култури во преработувачки капацитети

Sase Ivanovski

Русија и Северна Кореја потпишаа дека меѓусебно ќе си помагаат доколку бидат нападнати

Sase Ivanovski

Заев од Атина: Руската агресија врз Украина ни покажа дека мирот не е нешто што ни е дадено за навек

Sase Ivanovski

И претседателката на Грција, Сакеларопулу, на меѓународната конференција во Атина во чест на Преспанскиот договор, заедно со Оланд и Лефвен

Sase Ivanovski

(Видео) Срдечен пречек за рускиот претседател: „Добре дојдовте Путин“

Sase Ivanovski

Промоција на „Книга за Петре (Сите лица на расказот)“ во МАНУ

Sase Ivanovski

Јетон Шаќири: Благодарност до медиумите за соработката во изминатите две и пол години

Sase Ivanovski

Акција за отплата на долгови без пресметка на камата до 31 Јули 2024

Sase Ivanovski

ХЕРА: Поразителни податоци за менталното здравје на младите, потребнo е образование кое ќе одговори на нивните потреби

Sase Ivanovski

Јаневска: Наставните планови и програми ќе мора да се променат затоа што очигледно не даваат ефект

Sase Ivanovski

Приведен крадец баран со потерница за казна затвор од една година

Sase Ivanovski

Германска болница го тужи Фондот за здравство, не ги платил фактурите од над 400.000 евра, покажа ревизорскиот извештај

Sase Ivanovski

Приведен криминалец баран со потерница

Sase Ivanovski

ХЕРА: Во Тетово ќе разговараме за важноста на образованието за благосостојбата и менталното здравје на младите

Sase Ivanovski

102 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Цветин продолжува со разубавување на животот на штитениците во дневниот центар со церебрална парализа

Sase Ivanovski

ФЕИТ е институција – стожер на образование, знаење, иновации и извонредност

Sase Ivanovski

ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА СКОПЈЕ: АКЦИЈА ЗА ИСПЛАТА НА ЗАОСТАНАТ ДОЛГ БЕЗ ПРЕСМЕТАНА КАМАТА ВО ПЕРИОДОТ ОД 19 ЈУНИ ДО 31 ЈУЛИ 2024 ГОДИНА

Sase Ivanovski

АЕТМ и АП здружено против сивата економија и нерегистрираните е-трговци

Sase Ivanovski

Град Скопје: Градоначалничката на седницата на Совет на 19.06.2024 по 20ти пат достави предлог одлука за нови еко автобуси до советниците од ВМРО-ДПМНЕ, кои повеќе од две години не гласаат за нови автобуси

Sase Ivanovski

СЕБ Глобал Платформ Скопје: Регионалната берза за малите и средните претпријатија отвора поширок пазар

Sase Ivanovski

Уставниот суд ќе утре ќе расправа по нови иницијативи за измените на Законот за облигациони односи

Sase Ivanovski

Мицкоски: Главен интерес и фокус на идната влада ќе претставува креирање на нови и добро платени работни места, зголемување на извозот и бруто домашниот производ, а со тоа и покренување на домашната економија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Kако актуелен претседател ќе се однесувам со еднаква почит кон секој претходен претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кон Љубчо Георгиевски и кон Никола Груевски, без оглед на тоа колку се далечни или блиски нивните ставови со она што е ВМРО-ДПМНЕ денес

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Нема да подлегнуваме на темите кои не разединуваат и не оддалечуваат. И Македонците, и Албанците, и Турците, и Ромите, и Србите, Власите, Бошњаците и сите останати делат исти маки и проблеми

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Денес 600 илјади луѓе живеат со 150 денари на ден

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ДО СОПАРТИЈЦИТЕ: ЗАСУКАЈТЕ ГИ РАКАВИТЕ НЕ ЧЕКА РАБОТА! Жилаво и напорно да се бориме да го покачиме животниот стандард на народот!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ДО СОПАРТИЈЦИТЕ: Мора напорна работа од првиот час, и првиот ден!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ДО СОПАРТИЈЦИТЕ: Ќе добиете привилегии кои ви ги нуди позицијата, кон сето тоа однесувајте чесно и со голема грижливост и без расипништво. Затоа што тоа му припаѓа на народот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ДО СОПАРТИЈЦИТЕ: Однесувајте се одговорно. Немојте никогаш да останете недостапни за реалниот човек, оној кој го среќававме по пазарите, улиците и малата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Рузвелт рекол – среќата не се состои во поседувањето на пари и богатство, туку во задоволството да се постигнува успех, и радоста да се остваруваат креативни цели

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ДО СОПАРТИЈЦИТЕ: Мора да се работи чесно, транспарентно и отворено. Работете според законот и правилата. Бидете скромни и чесни

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Нашата носечка цел е да ја обновиме довербата во институциите на државната власт, да ја елиминираме корупцијата и да обезбедиме владеење на правото

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ВМРО-ДПМНЕ не се овие костуми и вратоврски кои ги носиме, ниту просториите кои ги имаме, туку духот и жарот на оние браќа и сестри по комитетите, месните штабови, и народот кој не пратеше и поддржуваше по улиците

Sase Ivanovski

СДСМ ЃОРЧЕ Е ЗА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ЗА ИДЕН ЛИДЕР НА СДСМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Нема да дозволам ВМРО-ДПМНЕ да стане тоа што беше и е СДСМ, ниту па ќе дозволам Вреди да стане тоа што беше ДУИ

Sase Ivanovski

Аирлија и со среќа нова влада

Sase Ivanovski

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

Sase Ivanovski

Заев за БИРН: Изборниот пораз на СДСМ се должи и на неисполнетите ветувања на ЕУ

Sase Ivanovski

Лекари ќе патролираат низ Скопје, Црвен крст со активности поради најавените горештини

Sase Ivanovski

Пожар се шири накај валандовското село Марвинци

Sase Ivanovski

Мицкоски: На вториот ден од владата ќе има инвестиција ветропарк во вредност од 450 милиони евра

Sase Ivanovski

Кавадарчанка пријавила дека ќерката ѝ се одјавила од интернат и не одговара на телефонски повици

Sase Ivanovski

ЦЕЛА ЕВРОПА „ГОРИ“: Турција руши рекорди, Грција имплементираше мерки, а Македонија во портокалова фаза

Sase Ivanovski

Ѓорѓиевски: Понудата и побарувачката конечно треба да ги одредуваат цените

Sase Ivanovski

Бугарија и Грција имаат најнизок БДП по глава на жител меѓу земјите-членки на ЕУ

Sase Ivanovski

Ресторанот кај што правевме свадба не постои, ама ние си тераме: Андријана Јаневска и Гино прославија 14 години во брак

Sase Ivanovski

Новата влада ќе ја разгледа можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување, вели Мицкоски

Sase Ivanovski

Сиљановска Давкова: На половина пат сме до успешна трансформација на високото образование, потребен е дијалог меѓу науката, политиката и општеството

Sase Ivanovski

Прво гласање за новата влада, па консултации за измени на Законот за локална самоуправа, најави Мицкоски

Sase Ivanovski

Во текот на денешниот ден од заменик министерката д-р Маја Манолева е испратена наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор во Клиничка болница Битола и во Универзитетската клиника за детски болести за текот на лекување и третманот на родилката (ЗТ) и нејзиното починато новороденче

Sase Ivanovski

ОБЈАВЕНА ФОТКА ОД ПЕЈАЧОТ ЏАСТИН ТИМБЕРЛЕЈК СО ЛИСИЦИ НА РАЦЕТЕ ОТКАКО БЕШЕ УАПСЕН ПОРАДИ ВОЗЕЊЕ ПОД ДЕЈСТВО НА АЛКОХОЛ

Sase Ivanovski

Седницата за избор на новата влада закажана за в сабота

Sase Ivanovski

Исчезнале седум работници од Непал кои работеле во Скопје

Sase Ivanovski

СВР Куманово изврши увид на локации каде било запалено македонско знаме и биле испишани графити

Sase Ivanovski

Бебе почина од мистериозни причини, таткото бара одговори и одговорност од битолската болница

Sase Ivanovski

Алтернатива ја повлече Садики-Шаини од заменичка на Стоиљковиќ

Sase Ivanovski

Со клоци, тупаници и метални шипки претепан скопјанец во дворот на Клиничкиот центар, ОЈО бара бара притвор за петмина осомничени

Sase Ivanovski

Загина 19-годишник: со автомобил излетал од патот Куманово – Липково

Sase Ivanovski

Промовиран Индексот на отвореност: Во 2023 година нема значаен напредок, се препорачува засилена имплементација на постојните политики 

Sase Ivanovski

Грчки медиуми: Мицкоски заклетвата ќе ја даде со уставното име

Sase Ivanovski

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Sase Ivanovski

БОГОЈЕСКИ: Почитувани пријатели, ја примив Одлуката за избор на професор на Универзитетот за мир на Обединетите Нации, ЊуЈорк – САД, ЕЦМР!

Sase Ivanovski

Двајца повредени во сообраќајна несреќа: Со автомобил се забиле во бетонски ѕид па во паркирано возило

Sase Ivanovski

Деспотовски: Луѓето треба да ги слушаме, а довербата да ја бараме со конкретни резултати

Sase Ivanovski

Мицкоски: Една од првите мерки во првите 100 дена од новата влада ќе биде намалувањето на даноците на профит

Sase Ivanovski

Сиљановска Давкова на Kомеморативна седница по повод смртта на Стојан Андов: Беше предводник на разумноста и трпеливоста

Sase Ivanovski

Мицкоски се опкружува со блиски соработници во Владата – што откриваат нивните биографии?

Sase Ivanovski

Камбовски и Лимани дадоа свечена изјава како нови членови на Судскиот совет, но не одговорија дали тој треба да се распушти

Sase Ivanovski
Вчитувам....