-0.2 C
Скопје
01/02/2023 01:28
МАКТЕЛ

   

БОЛНАТА ВИСТИНА КОЈА ЌЕ ВЕ ШОКИРА: Еве зошто децата во рацете на питачите секогаш спијат

     

Оваа приказна е стара неколку години, а денес често се шири на социјалните мрежи. Авторот е непознат, а приказната се шири на интернет на англиски јазик. Ви ја пренесуваме приказната во целост.Луѓето сакаат да „купуваат“ мир на умот.Во близина на метро станицата седи жена на непозната возраст. Косата и е бушава и валкана, очите и се тажни. Жена седи на валкан под, а до неа лежи торба. Луѓето фрлаат пари во таа торба. Едно или двегодишно бебе спие на рацете на жената.„Богородица со бебе“, многу минувачи ќе донираат пари. Нашиот народ секогаш жали за оние кои имаат помалку среќа. Давањето помош на оние на кои им е потребно изгледа како „добар потег“. Поминав покрај просјак. Не дадов пари, бидејќи знаев дека е банда, фабрика за измами. Знаев дека парите што ќе ги соберат просјаците ќе ги дадат на оној кој ги контролира питачите во тој дел од градот. Овие луѓе имаат бројни луксузни имоти и автомобили. Просјакот ќе добие „шише алкохол и плескавица пред спиење“По еден месец пак поминувам покрај просјакот и како гром од ведро небо наеднаш ме осамна. Стојам на раскрсницата и го гледам бебето, облечена како и секогаш, во некоја валкана облека. Разбирам што секогаш ми изгледало „погрешно“.

  

Бебе спие од утро до вечер во валкана метро станица. Никогаш не плачеше, ниту викаше, секогаш спие, лицето свртено кон коленото на жената која го држи во раце и која најверојатно му е мајка.Дали некој од вас, драги читатели, има деца?Се сеќавате колку често спиеле на една, две, три години? Два часа, максимум три, попладневна дремка, па повторно – движење.За еден месец, секој ден поминувајќи покрај истиот просјак, не видов дека детето е будно! Гледав во ситното суштество со лицето свртено кон коленото на мајката, а потоа во жената на просјакот и постепено се формираше мојот сомнеж.„Зошто детето постојано спие?“ прашав, гледајќи во бебето.Просјакот се правеше дека не ме слуша. Ги спушти очите и го сокри лицето во јаката на нејзината мизерна јакна.

 

Го повторив прашањето. Жената повторно го крена погледот. Потоа погледна некаде зад мене, крајно иритирачки и промрморе: „Бегај!„Зошто спие?“ викнав, речиси низ солзи, кога некој ми стави рака на рамо. Се свртев. Еден старец остро ме погледна:”Што сакаш од неа? Зарем не гледаш колку е измачена?” Извади парички од џебот и ги фрли во торбата на просјакот.Еден пријател ми откри што се крие зад се.Следниот ден се јавив на пријател. Тоа е смешен човек. Успеал да заврши само три и пол години училиште. Но, целосниот недостаток на образование не го спречи да вози низ градските улици со многу скапи автомобили и да живее во куќа со безброј соби.Од тој мој пријател, успеав да дознаам дека овој бизнис, и покрај очигледната спонтаност, е многу добро организиран.Питачењето е организирано од криминални банди! Децата се изнајмуваат од семејства со алкохолни пијалоци или едноставно се украдени.Сакав да добијам одговор на прашањето зошто бебето спие. И го добив…Мојот пријател зборуваше со сосема обичен мирен глас што ме остави во шок. Исто како да зборува за времето:„Тие се на хероин или вотка…“Се зачудив: “Кој е на хероин?

  

Кој пие вотка?”Тој одговори:„Дете, да не вреска, жена седи со него по цел ден, замисли колку може да биде досаден?За да може бебето да спие цел ден, неопходно е да му се даде алкохол или дрога. Се разбира, органите на децата не се во состојба да се справат со таков шок, па децата често умираат. Најстрашното е што понекогаш умираат во текот на „работен ден“.А имагинарната мајка потоа треба да држи уште едно мртво дете во раце до вечерта. Тоа се правилата. А минувачите ќе и фрлаат пари во чантата, верувајќи дека прават добро дело помагајќи и на „мајка“.Бев подготвен за сериозен разговор.Следниот ден отидов на истата метро станица. Криејќи се зад лажен новинарски идентитет, бев подготвен за сериозен разговор. Меѓутоа, разговорот не успеал.Жената седела на подот и држела дете во раце. Кога ја прашав за документите, за детето и што е најважно каде е вчерашното дете, таа едноставно ме игнорираше.Меѓутоа, минувачите не ме игнорираа. Ми рекоа дека сум без памет, дека врескам на просјак со дете. Ми останува уште една работа, да повикам полиција. Кога пристигнала полицијата, жената просјак со бебето исчезнала. Стоев долго време и мислев дека сето она што го правам е всушност само „борба против ветерници“.Кога ќе видите жени со деца, питачи во метро, ​​на улица и слични места, размислете пред да посегнете по паричникот. Размислете за тоа, да не беше вашата добротворна организација, овој вид на бизнис ќе умре. Таков срамен бизнис треба да умре, а не кутри деца на дрога и алкохол. Не гледајте на сонот на детето со љубов. Гледајте го ужасот.

    

 

Најново

УКРАИНА ПО СКАНДАЛОЗНИТЕ ИЗЈАВИ НА МИЛАНОВИЌ: И ХРВАТСКА БЕШЕ НАПАДНАТА ОД СРБИЈА ВО 90-ТИТЕ, ПА ХРАБРИТЕ ХРВАТИ СИ ЈА ОДБРАНИЈА ТАТКОВИНАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ЌЕ СЕ ФОРМИРА МАКЕДОНСКИ ФБИ

Sase Ivanovski

СКАНДАЛ: На конкурс за вработување на скопските стоматолошки клиники, првите двајца највисоко рангирани биле одбиени за работа?!?!

Sase Ivanovski

Алијанса на Албанците (АА) најверојатно ќе добие три министерства во владата на Димитар Ковачевски

Sase Ivanovski

(Видео) Ковачевски: Во најголем процент сме усогласени со Алијанса за Албанците, не разговаравме за кадровски решенија

Sase Ivanovski

Таравари: Влегувањето на АА во Владата не е дефинитивно, но шансите се огромни

Sase Ivanovski

АПАСИЕВ ГИ НАРЕЧЕ ЧЛЕНОВИТЕ НА СДСМ СВИЊИ, ПОСЛЕ СЕ ЖАЛИ ШТО ДОБИВАЛ ЗАКАНИ И ПЦОВКИ?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ, ЗЕЧЕВИЌ, НИКОЛОВСКИ И МИТРЕВСКИ ЌЕ ЃИ ВОДАТ ПРЕГОВОРИТЕ СО АЛИЈАНСА: ИО на СДСМ донесе одлука да продолжат разговорите за зголемување на мнозинството со Алијанса, врз политички и програмски принципи

Sase Ivanovski

МУАБЕТ НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Кралот Џорџ тврди дека бил 20 години пред сите и предвидува „Обединето македонско кралство“, Јанко му се смее, бара да му каже кои бројки ќе паднеле на лото, за да се опарел 🙂

Sase Ivanovski

Цепки видео: Колбасот на градоначалникот 🙂

Sase Ivanovski

Синоќа на @music.awards.ceremony , изведувајќи ја ,,Ти си мој’’, нашата Каролина го имаше еден од најспектакуларните настапи воопшто до сега видени во регионот

Sase Ivanovski

ОВИЕ ЛИ ДА ГИ ВРАТИМЕ НА ВЛАСТ: ПРАТЕНИЧКА НА ВМРО ДПМНЕ ГИ НАРЕЧЕ ЧЛЕНОВИТЕ НА СДСМ ИЗРОДИ!

Sase Ivanovski

Али Ахмети: Сите граѓани мора да ја предводат државата кон ЕУ

Sase Ivanovski

СДСМ: Шпицниот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваат општините

Tamara Ivanovska

Приведен криминалец од Штип, осуден на 6 години и 4 месеци казна затвор

Tamara Ivanovska

Oсмани пред НАТО во својство на Претседавач со ОБСЕ

Tamara Ivanovska

Премиерот Ковачевски се сретна со претседателот на Алијанса на Албанците, Таравари

Tamara Ivanovska

Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата

Tamara Ivanovska

Фокусирани кон членство во ЕУ и негување на добрососедските односи, со НАТО ја гарантираме сопствената и придонесуваме кон колективната безбедност, борбата со организираниот криминал и корупцијата остануваат наши приоритети

Tamara Ivanovska

Бесими: 2022 година ја завршивме со јавен долг на ниво од 57,1 %, намалување за 3,9 процентни поени

Tamara Ivanovska

Бектеши: Оваа година почнува изградбата на интерконекторот за гас со Грција, работиме на изградба на уште два со Србија и Косово

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Потпретседателот Муцунски ќе присуствува на молитвен појадок и ќе оствари низа работни средби во Вашингтон

Tamara Ivanovska

Произведени 19.942 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите и оддржливи социјални услуги и сервиси ја обележаа 2022 година

Tamara Ivanovska

178 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

На хуманитарниот спектакл на РФМ, собрани 1,372,550 денари кои ќе бидат донирани на организацијата „СОС Детско село“

Tamara Ivanovska

Стоилковски: Криминалот и корупцијата заштитен знак за Ковачевски и Ахмети, Македонија на Извештајот на Транспаренси во друштво со Суринам, Индија и Тунис

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Минатата година инсталирани се обновливи извори на енергија од над 150 мегавати, што значи снабдување на 67.000 домаќинства

Tamara Ivanovska

Богоев: Сите државнички одлуки важни за иднина ги донесе СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и Левица одработуваат за туѓи интереси

Tamara Ivanovska

Маричиќ: За економскиот развој на државата неминовно мора да продолжиме со процесот на ЕУ

Tamara Ivanovska

Богоев: Локалните власти од ВМРО-ДПМНЕ ги поскапуваат услугите и со обврзници дополнително ги задолжуваат општините

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги кријат и јавно да кажат кои странски агентури влијаат на односите со Бугарија, и од каде се финансираат бугарските здруженија

Tamara Ivanovska

Битиќи: Одржливиот економски раст и развој е возможен само со структурни и системски промени, што оваа Влада ги спроведува

Tamara Ivanovska

Маричиќ: Реформите, политичкиот дијалог и користењето на европските фондови пресудни за процесот на преговори со ЕУ

Tamara Ivanovska

Фатен дилерот од Кичево кој избега од затворот во Шутка

Tamara Ivanovska

Државата нема никакви ингеренции во делот на јавниот превоз, вели Ковачевски

Tamara Ivanovska

Таравари пред средбата со Ковачевски: Доколку ги синхронизираме програмите ќе продолжиме во следната фаза преговори

Tamara Ivanovska

Да ги дочекаме Бугарите учтиво и студено

Tamara Ivanovska

Српскиот министер за надворешни работи навести можни санкции за Русија

Tamara Ivanovska

„Транспаренси Интернешнел“: Унгарија со најмногу корупција во јавниот сектор во цела ЕУ

Tamara Ivanovska

Анѓушев: Потребни се батериските системи, бидејќи ќе мора да ги извезуваме вишоците од фотоволтаици

Tamara Ivanovska

Чеченци силувале руска новинарка во Украина, а камерманот го претепале – руската НТВ формираше истражна комисија

Tamara Ivanovska

Германија: Пронашла двојничка на Инстаграм и ја убила за да ја лажира сопствената смрт

Tamara Ivanovska

Вашингтон ги повика Софија и Скопје да ја деескалираат реториката и да ги решат билатералните спорови

Tamara Ivanovska

Франција ќе испрати борбени авиони за потребите на Украина?

Tamara Ivanovska

Бендевска: КСЗД поднесе барање за поведување прекршочна постапка за министерство за правда и Тупанчески

Tamara Ivanovska

Селмани: Не е од стратешки интерес да отвориме нов фронт со Бугарија

Tamara Ivanovska

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

Tamara Ivanovska

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

Tamara Ivanovska

ШОЈГУ НАЈАВИ РЕФОРМА СО НОВИ 350.000 ВОЈНИЦИ Дали е ова мобилизацијата за која сите зборуваат?

Tamara Ivanovska

ПРОРУСКИ ПАРТИИ ВО БУГАРИЈА „ПЕЧАЛАТ“ ОД МАКЕДОНИЈА Говорот на омраза им го зголемува рејтингот

Tamara Ivanovska

НАПАД СО НОЖ НА МЕТРО СТАНИЦА Тројца избодени во Брисел

Tamara Ivanovska

Надал му честиташе на Ѓоковиќ: Неверојатно достигнување

Tamara Ivanovska

Франција и Австралија се договорија да произведуваат гранати од 155 милиметри за Украина

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Антикорупциска отвори истрага за набавките на мазут по истражувањето на КОД

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Димитров: Уставните измени да стапат во сила на денот кога Македонија ќе стане членка на ЕУ

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Предлог закон за Агенција за борба против тешките облици на организиран криминал и корупција

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Оризопроизводителите се закануваат со нови блокади

Tamara Ivanovska

АГЕЛЕР БРИШЕ АНТИСЕМИТСКИ ГРАФИТИ ВО КАРПОШ Средина ослободена од нетрпеливост и омраза

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата Во рамки на дводневната конференција

Tamara Ivanovska

Али Ахмети: Новите генерации да ги преземаат обврските на овој век

Sase Ivanovski

БРЗ ВЛЕЗ ВО ЕУ СО ЗАМРЗНАТО ПРАВО НА ВЕТО Маричиќ вели дека идејата вреди да се разгледа

Sase Ivanovski

Николоски: Таравари за лична корист влегува во владата на СДСМ и ДУИ, уставни измени во овој парламентарен состав нема да се случат

Sase Ivanovski

Николоски со предлог до Владата: Поднесете иницијатива до грчката влада во која ќе побарате во родниот Кукуш да се изгради спомен куќа на Делчев

Sase Ivanovski

Од Годишната конференција: Вложивме во стандардот на граѓаните, економијата, европерспективите во 2022 година, отворени се нови можности за 2023 година

Sase Ivanovski

ЛЕСНО Е КОГА ИМАШ ИЗЛЕЗ НА МОРЕ, АЛБАНЦИТЕ ЌЕ СЕ ОМРСАТ ОД АРАПИТЕ: Потпишан финалниот договор тежок две милијарди евра за изградба на пристаништето во Драч

Sase Ivanovski

АЈДЕ МУХИ БОРИ СЕ, ИМАШ ДЕЦА ЌЕ ИМ ТРЕБАШ – Адвокатот на Зекири: Мојот клиент не е болен туку e во лоша психичка состојба вознемирен поради смртен случај во потесното семејство

Sase Ivanovski

БРАВО – Софија го враќа повлечениот амбасадор Ангелов во Скопје

Sase Ivanovski

Oхридскиот советник од ДУИ Нефи Усеини поднел оставка во Советот на Општина Охрид

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: Нема поединец во оваа држава којшто може да биде посилен од државата. Од која партија сака нека е, макар и од Левица, не може да се заканувате дека ќе бесите на бандери и МВР да ве толерира!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУГАРИТЕ ЈА СПУШТААТ ТОПКАТА – ДЕМЕРЏИЕВ: БУГАРСКИОТ И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД СЕКОГАШ БИЛЕ БЛИСКИ И СЕ ПОЧИТУВАЛЕ МЕЃУ СЕБЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите, унапредени здравствени услуги и социјални сервиси ја одбележаа 2022 година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Др. Александар Раковиќ – Вистината за признавањето на МПЦ – ОА

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Постои ли во оваа држава поим „одговорност“ за доцнењето на проектите, Азески со пет прашања ѝ ја честита годишнината на владата

Tamara Ivanovska

ДОКОЛКУ НЕ СЕ ДОГОВОРАТ ЌЕ СЛЕДИ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА Хрватскиот претседател пак изненадува со своите изјави за Украина

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) РУСИТЕ СПРЕМААТ ТЕНКОВИ-РОБОТИ И Т-14 ЗА ДОНБАС Што има Москва, а што немаат Американците?

Tamara Ivanovska

СКАНДАЛ СО КРИПТОВАЛУТИ ЈА ТРЕСЕ БУГАРИЈА На берзата „NEXO“ поминале 94 милијарди долари во трансакции

Tamara Ivanovska

СВЕТСКИ ПОРТАЛ КОРИСТЕЛ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЗА ДА ПИШУВА Во меѓувреме, Чат ГПТ положи испит по медицина

Tamara Ivanovska

Leave a Comment