9.8 C
Скопје
21/03/2023 21:27
МАКТЕЛ

   

МАЛЕСКИ: Како дете бев сведок како Албански граничар по грешка се застрела сам себе во чамец – Доколку сакаме да и се придружиме на заедницата на демократски држави кои не војуваат меѓу себе, ние на Балканот мораме да ги разоружаме нашите умови

    

Книгата која ја држев во моите раце во библиотеката на Универзитетот во Принстон тој ден…, беше колекција на географски карти на Источна Европа низ вековите. Држејќи ги листовите со палецот ги пуштив да паѓаат еден по еден со голема брзина. Одеднаш, овие навидум фиксирани граници на држави и нации оживеаја, движејќи се напред и назад, ширејќи се и стеснувајќи се , исчезнивајќи и одново појавувајќи се, онака како што паѓаа листовите и со нив вековите. Со малку фантазија можев да ги замислам овие одливи и приливи на историјата во форма на освојувачки армии кои бришеле стари граници и воспоставувале нови. Можев да си замислам некои од нивните последици: судбини на тероризирани народи одделени од нивните сонародници или фатени во стапица во непријателски средини, ако биле доволно среќни да не бидат етнички исчистени. . Тогаш моите мисли се насочија кон Балканот.

  

Се до крајот на дваесеттиот век, односите помеѓу балканските држави наликуваа на оние од познатиот опис на Хобс: држави како човечки тврдини, во став на гладијатори кои се демнат едни со други, со гарнизони и топови на нивните граници, перманентно шпионирајќи ги соседите и подготвувајќи се за војна. Моите први сеќавања за вакви граници ме враќаат во педесеттите, на патување со брод по Преспанското езеро. Еден униформиран човек од мал воен глисер, со машинка на неговото рамо, кој се обидуваше да се качи за да изврши инспекција на бродот, се лизна, машинката испука рафал и тој падна ранет. Тогаш, на седумгодишна возраст разбрав дека нашиот брод се доближил до некаква линија во водата наречена граница која што го раздвојува делот на езерото кој ни припаѓа нам од оној на Грција и на Албанија. Како што разбрав подоцна, луѓето во униформа сакале да се осигураат дека никој нема да помине на другата страна или, уште полошо, никој од таму да не влезе во нашата држава. Признавам границата ми беше некако чудна затоа што немаше бодликав тел, тој симбол на границите од моето време. Фактот дека бодликав тел не можеше да биде поставен во водата, ја отежнуваше работата на униформираните луѓе, помислив гледајќи во едно буре обоено црвено кое што ја обележуваше границата, како весело потскокнува под ударот на секој нов бран.

 

Човекот во униформа сеуште лежеше ранет додека луѓето во паника се обидуваа да го префрлат на глисерот. Првиот печат што овој настан го стави во мојот детски ум беше чувството на страв: границите беа линии на одбрана од нашите непријатели, соседите, каде што можеше да се загине. Тогаш не знаев дека едно долго историско наследство на страв и недоверба кое ги раздвојува луѓето на Балканот, не само географски туку и емоционално, остави лузна врз мојот ум. Како што растев, учев и за другите емоционални граници кои ги мачат срцата и умовите на народите на Балканот: омразата, нетолеранцијата, предрасудите, супремацијата… Тоа се границите на нашите умови кои ги предизвикаа последните балкански војни во поранешна Југославија на крајот од дваесеттиот век и кои се во коренот на многу наши недоразбирања и конфликти денес… Имено, демократијата, во својата најдлабока суштина е состојба на умот на луѓето, па така, во нашиот балкански случај, демократијата даде легитимитет на политика која што извираше од умови загадени со историја на омраза, нетолеранција, предрасуди и супремација…

  

Доколку сакаме да и се придружиме на заедницата на демократски држави кои не војуваат меѓу себе, ние на Балканот мораме да ги разоружаме нашите умови. За да го сториме тоа, политичарите мора да ги поведат своите народи преку границите на страв, омраза, нетолеранција, предрасуди и супремација кои што го вообликувале карактерот на балканските народи низ вековите. „Карактерот е судбина“, деновиве прочитав цитат од Хераклит во „Њујоирк тајмс“. Под цитатот имаше едноставен коментар на читател кој напишал„Карактерот на една нација не е само карактерот на нејзините граѓани туку е вообликуван од нејзините водачи“.Зошто недостасува водство кое што би го вообличило новиот карактер на нациите на Балканот? Па, заради границите на нашите умови. Имено, таквото водство бара од политичарите да му се спротистават на јавното мислење ризикувајќи да бидат наречени предавници, а бидејќи политичарите сакаат да бидат херои и да победат на избори, побезбедно е , експлоатирајќи ги стравовите на луѓето, да имаат непријатели врз кои ќе ја префрлат вината.
Некој, на крајот од поемата на Константин Кавафи, слушајќи ги гласниците кои дојавале од границите за да ги информираат уплашените луѓе во градот дека нема повеќе варвари, со жалење мрмори:„Штета, тие беа некакво решение“. Никогаш не сум размислувал кој би можел да биде тој човек. Сега сум сигурен: тој бил политичар…

    

Денко Малески
(Фрагменти од текстот „Границите на нашите умови“, објавен 2008 во „New Balkan Politics “, Skopje, „Корени“, Куманово, „Пешчаник“, Белград, „ Eurozine “, Виена)

   

Најново

Украинската православна црква побара од Зеленски да не ѝ се одзема киевската лавра

Sase Ivanovski

Затворениците од Идризово биле следени во чекор два месеци пред да се открие тунелот

Sase Ivanovski

Кадар на Алијанса за Албанците ќе раководи со Фондот за пензиско осигурување

Sase Ivanovski

Арбнора Мемети од Дојче Веле со најдобра фотографија

Sase Ivanovski

МАШАЛА ЛУБЕНИЦИВЕ ВО ВЕРО

Sase Ivanovski

Средба СДСМ – СДП БИХ: Социјалдемократијата е клучот за напредок на двете држави и на регионот во целост

Sase Ivanovski

По 8 години затвор за обвинетите во случајот „Маџар телеком“

Sase Ivanovski

Во мај ќе се организира 50. Европска регионална конференција на Интерпол во Охрид

Sase Ivanovski

Од 138-та владина седница: Еве ги сите одлуки!

Sase Ivanovski

ООУ,,Лазо Ангеловски” –општина Аеродром по повод одбележувањето на 21 Март – Денот на пролетта и екологијата, се организираше Еко модна ревија

Sase Ivanovski

Мицотакис соопшти зголемување на минималната плата на 780 евра

Sase Ivanovski

Мицкоски на средба со специјалниот пратеник на Романија за Западен Балкан, Давидој: Власта е корумпирана, а институциите нефункционални, потребни се избори

Sase Ivanovski

Дали класичното новинарство умира? „Ќе има многу збогувања во редакциите. Еве кој ќе преживее“

Sase Ivanovski

Сугарески: Срамота е општина Прилеп да се задолжи милиони евра за изградба на кружен тек

Sase Ivanovski

БЕЗ ПАРИТЕ НА БОГАТИОТ ЗАПАД, РУСИТЕ И КИНЕЗИТЕ МОЖЕ САМО ДА ИГРААТ ОРО И ДА СЕ СЛИКААТ: Русија ќе испорача 98 милијарди кубни метри гас во Кина до 2030 година

Sase Ivanovski

Шолц: Путин е многу љубезен во телефонските разговори кои траат со часови

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ одбива да назначи експерти во групата за уставни измени

Sase Ivanovski

Општина Карпош ќе доделува субвенции за купување велосипеди и електрични тротинети и велосипеди

Sase Ivanovski

Схинас: Северна Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор – отворање на кластерите, по уставните измени

Sase Ivanovski

Тетовка осомничена дека лажела граѓани оти ќе им обезбеди работни визи за Германија

Sase Ivanovski

Стејт департмент: Судска корупција, намерно одолговлекување предмети – Корупцијата останува главен проблем во Македонија

Sase Ivanovski

Нов фонд на НАТО од над милијарда долари за инвестиции во европски стартап компании

Sase Ivanovski

Тренчевска: Преку новата веб страна www.zgrizuvanje.gov.mk до многу корисни информации за постојаните и потенцијалните згрижувачки семејства

Sase Ivanovski

Ковачевски: Ги повикувам сите партии со конкретни чекори да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ УЛОВЕН НА ТАЈНА СРЕДБА СО БОРЕЛ И ВАРХЕИ, ОВА ЛИ Е ТОЈ АКТИВИЗАМ ШТО ГО НАЈАВИ БОРЕЛ ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ?!

Sase Ivanovski

ПРАШАЊЕ КОЕ ГИ МАЧИ РУСОФИЛИТЕ: ЗОШТО ПУТИН ВОЗИ МЕРЦЕДЕС НИЗ МАУРИУПОЛ А НЕ МОСКВИЧ, ЛАДА ИЛИ ВАЗ?!

Sase Ivanovski

АНБ ДОЗНАЛА И ЈА ИЗВЕСТИЛА МВР ДЕКА ОСУДЕНИТЕ ЗА ДИВО НАСЕЉЕ И СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО КОПАЛЕ ТУНЕЛ ДОЛГ 40 МЕТРИ СО ЦЕЛ ДА ИЗБЕГААТ, ТУНЕЛОТ ГО ОБЕЗБЕДИЛЕ СО ТУЛИ И ГРЕДИ, ГО ОСВЕТЛИЛЕ СО СИЈАЛИЦИ, ПЛАНОТ БИЛ ДА СЕ БЕГА ПРЕКУ ДЕПОНИЈАТА ЗА ЈАГЛЕН

Sase Ivanovski

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Спречено организирано бегство од затворот Идризово, откриен тунел

Sase Ivanovski

Шукова: УСЈЕ не загадува со своите печки во кои се пече цементот, проблем е парното во фабриката, Прилеп е позитивен пример за селекција на отпад во секое домаќинство, за потребите на општините за селекција на отпадот ќе обезбедиме 7.000 контејнери

Sase Ivanovski

Владата го усвои Концептот за дигитална трансформација на општеството

Sase Ivanovski

Гутереш го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина, повика да се работи на неговото спроведување

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ УНИШТИЈА ВОЗ НА КРИМ КОЈ ПРЕВЕЗУВАЛ РУСКИ РАКЕТИ КАЛИБАР

Sase Ivanovski

Германските обвинители го истражувале папата Бенедикт како соучесник во аферата на сексуално злоставување

Sase Ivanovski

Курти очекува меѓународните фактори да ја осудат Србија за неспроведување на договорот од Охрид

Sase Ivanovski

УКРАИНЦИТЕ СЕ ЗАБЛАГОДАРИЈА: МАКЕДОНИЈА Е ПРВА ДРЖАВА КОЈА НИ ДОНИРАШЕ АВИОНИ

Sase Ivanovski

Ковачевски: Ги штитиме граѓаните и домашниот пазар, се замрзнуваат цените на јајцата од кокошка и оризот

Sase Ivanovski

Инженерска институција на Македонија одбележа 103 години: Да ги мотивираме младите во развојот на инженерството за да бидат фронт во глобалниот иновациски натпревар

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЧАНАК: АКО НЕ ГО ПРИФАТИМЕ ДОГОВОРОТ ОД ОХРИД, СРБИТЕ ЌЕ БИДАТ ИЗБРКАНИ ОД КОСОВО КАКО ШТО БЕА ИЗБРКАНИ ОД ХРВАТСКА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕНАД ЧАНАК: СЕ КРЕВА НОВА ЖЕЛЕЗНА ЗАВЕСА МЕЃУ ЗАПАДОТ И РУСИЈА, СРБИЈА ТРЕБА ДА РЕШИ НА КОЈА СТРАНА ОД ТАА ЗАВЕСА ЌЕ БИДЕ

Sase Ivanovski

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златo и дијаманти вредни 2,3 милиони евра

Sase Ivanovski

227 санкционирани возачи во Скопје: 79 за брзо возење

Sase Ivanovski

Битиќи за ТВ Стар: Во 2023 ќе ја преполовиме инфлацијата, 2024 е година на закрепнување на економијата

Sase Ivanovski

Јајцата и оризот со замрзната цена до 30 април. Најскапо јајце 9,8 денари

Sase Ivanovski

МТСП: Предлог законот за родова еднаквост ја унапредува родова еднаквост во општеството, целиме кон општество без стереотипи, враќањето назад е уназадување на општеството

Sase Ivanovski

Претседателот Пендаровски се обрати на чествувањето на јубилејот „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов“ во УНЕСКО во Париз

Sase Ivanovski

Средба на претседателот Пендаровски со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле

Sase Ivanovski

Министерот за здравство, Фатмир Меџити одржа состанок со Лекарската комора

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА КОВАЧЕВСКИ: ГО РАЗРЕШИВ ДИРЕКТОРОТ НА ЗАТВОРОТ ИДРИЗОВО, НОВ ДИРЕКТОР ЌЕ БИДЕ ПОЛИЦИСКИОТ ГЕНЕРАЛ ЗОРАН ЈОВАНОВСКИ КОЈ ПОМИНАЛ МНОГУ ОБУКИ ВО САД И БРИТАНИЈА

Sase Ivanovski

Награда „Никола Младенов“: ИРЛ ја има најдобрата истражувачка сторија

Sase Ivanovski

Kазни од 12.500 евра за градилиштето зад Универзалната сала

Sase Ivanovski

ДИКТАТОРИ ИЗГУБЕНИ ВО 21-ВИ ВЕК: ПУТИН И СИ СТОЕЈА ДО ЗНАМИЊА ВИСОКИ 5 МЕТРА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ИСУСЕ ХРИСТЕ – НОВИНАР НА СИТЕЛ ГО ПРАША ПРЕМИЕРОТ ДАЛИ СТРАВУВА ОД ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА МИНИСТРИ АЛБАНЦИ?!

Sase Ivanovski

СВР Штип расчисти пет тешки кражби, две лица приведени, пронајденото вратено на сопствениците

Sase Ivanovski

Почина актерот Димче Мешковски

Sase Ivanovski

МТСП ДА РЕАГИРА И ОВИЕ ДЕЦА ВЕДНАШ ДА СЕ ЗГРИЖАТ ВО ГРУПНИ ДОМОВИ: Над 160 деца талкаат и питачат по улиците

Sase Ivanovski

Православната црква на Украина ќе сослужува со МПЦ-ОА

Sase Ivanovski

Стејт департмент- Никој не гледа системска дискриминација кон Бугарите во Македонија како што тврди Софија во Брисел

Sase Ivanovski

Вучиќ: Се што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни говор

Sase Ivanovski

Остра реакција на Платформата за родова еднаквост: Црквата подалеку од женските права, на трибината организирана во Струмица на 17.3.23 година, и пренесена од повеќе медиуми, епископот Јаков Стобиски заговара против донесувањето на Законот за родова еднаквост

Sase Ivanovski

Во полициска рација откриен ископан тунел долг 60 метри за бегство во затворот „Идризово“

Sase Ivanovski

ГРУБИ ПОДАДЕ РАКА ДО ОГНЕНИТЕ: ДА СЕ ОБЕДИНИМЕ, НЕМА ДА ИМА ОГОРЧЕНОСТ И РЕВАНШИЗАМ

Sase Ivanovski

Тинејџерки мачеле девојче со часови во Германија: Ја удирале и и гаселе цигари по лицето

Sase Ivanovski

Претрес во Струмица, пронајден опиум, приведено едно лице

Sase Ivanovski

Промовиран Протоколот за меѓусекторска соработка за постапување со деца на улица

Sase Ivanovski

Судење за пожарот во модуларната болница во Тетово – конфликт меѓу обвинет и роднина на еден од загинатите

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АМЕРИКАНСКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ НА ЕВРОПА – ФОН СО СВЕЧЕН НАСТАН ОДБЕЛЕЖА 20 ГОДИНИ ОД ОСНОВАЊЕТО

Sase Ivanovski

Шаќири: Барањата на матурантите ќе бидат прифатени, но не сите!

Sase Ivanovski

„Ако Курти формира ЗСО, ќе ја гаѓам неговата куќа со `молотови коктели`“

Sase Ivanovski

Меџити за пораките на Ахмети и Груби: Каде одите со овој ураган, на своите синови?

Sase Ivanovski

Ангелов ќе поддржи уставни измени, но не очекува да се случат до изборите

Sase Ivanovski

Трамп е во проблеми: На судењето за силување ќе бидат презентирани докази кои би можеле да го уништат

Sase Ivanovski

Просечната нето плата во јануари 2023 година е 33.943 денари

Sase Ivanovski

НА КРАЈОТ НА МАРТ СЛЕДУВА ГОЛЕМА УКРАИНСКА ОФАНЗИВА? Објавена преписка на Вагнер со рускиот министер за одбрана

Sase Ivanovski

ВЛАДА УРОШЕВИЌ ДОБИТНИК НА ЗЛАТЕН ВЕНЕЦ Наградата „Мостови на Струга“ за ирскиот поет Гевин Бредли

Sase Ivanovski

СОНЦЕТО БЛЕСКА НА ГРАДИТЕ Ова е новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација (ФОТО)

Sase Ivanovski

„МОЕ ОСИГУРУВАЊЕ“ Е КОНЕЧНО ВО ФУНКЦИЈА Фондот за здравство води битка со хакерите

Sase Ivanovski

4 ПАТИ СИ ЗЕЛА ГРАТИС БРЗИ КРЕДИТИ Вработена во Фонд за здравство „се заиграла“ со туѓи податоци

Sase Ivanovski

Предупредување – не им давајте на мали деца да јадат чоколадни јајца, опасни се!

Sase Ivanovski

Груби оствари средба со романскиот претставник за Западен Балкан, Адриан Давидоју

Sase Ivanovski

ИНОВАЦИЈА: Млади направија апликација за пребарување на најблиската аптека со најевтин лек

Sase Ivanovski

Leave a Comment