26.8 C
Скопје
19/07/2024 23:56
МАКТЕЛ

  

     

 

Претераниот оптимизам за зелената агенда

      

Каде всушност лежи проблемот или поточно проблемите бидејки ги има повеќе. Најпрвин околу зависноста. Бегајки од зависноста од Русија, ЕУ па и цела Европа влетува во прегратките на Кина во иста, па дури и поголема зависност. Имено скоро сите суровини, метали и минерали, кои се неопходни за зелена транзиција ги поседува Кина од кои најголемиот дел во 70 до 90 посто, а тие кои не ги поседува таа ги има Русија, а од Русија, заради санкциите ги увезува само таа. Доколку не се од Кина и Русија тогаш се од на пример Индонезија и Филипините, а таму концесиите за рудниците ги држи, погодувате, пак Кина. Без тие суровини нема зелена транзиција бидејки без нив нема ни фотоволтаици, ни електрани на ветар, ни електроника, ни батерии, ни електрични автомобили. Значи ЕУ, па и најголем дел од светот скоро во целост би зависеле од Кина што сериозни актери на светската политичка арена никако не смеат да си го дозволат. Импликациите се неизбежни и многубројни. Она што прво паѓа на памет е кога во такви околности Кина би го нападнала Тајван во светот би настанал целосен хаос. Западот би морал да воведе санкции и на тој начин би ја пресекол гранката на која седи. А такво сценарио воопшто не е неверојатно, дури е минималистичко. Геополитиката е незгодна дисциплина, а геополитичката реалност, во контекст на зелената транзиција станува се посложена.
И идејата дека со зелената транзиција ќе се забават и спречат климатските промени стои на се поклимави нозе. ЕУ дури се залета дека до 2035 ќе престанат да произведуваат бензински и дизел автомобили, но кога се соочија со фактите набргу ретерираа. За да возат сите автомобили на електричен погон потребно е огромно производство на струја, а таа ни во моментов ни во блиска перспектива не може да се произведе од обновливи извори. Ова особено ќе биде проблем кога потребите за електрична енергија драстично ќе се зголемат. Во тој случај потребната струја покрај од обновливи извори ќе мора да се произведува и од фосилни горива, како и од нуклеарни реактори кои се повеќе се наметнуваат како неопходност. Друг проблем е што зелената енергија е нестабилна и нестална, а енергетскиот сектор мора да обезбеди стабилност на системот. Базната енергија не може да биде обезбедена од такви нестабилни извори и уште долго време класичните електрани ќе бидат незаменливи.Покрај ова преоѓањето на зелена енергија претпоставува огромно, неколкукратно зголемено производство на разни видови метали и минерали кое нешто изискува огромни количини на енергија како за производство така и за нивни транспорт. Многу од овие суровини доаѓаат од прекуокенски држави и самиот нивен транспорт претставува големо загадување и остава значителен карбонски отисок. Парадоксот е очигледен.Од аспект на заштита на животната средина исто така постојат многубројни контрадикторности. Самото производство на потребните суровини, кое ќе мора многукратно да се зголеми, бара многу енергија, а уште повеќе претставува голем загадувач на природната средина. Примерот со литиумот е особено интересен поради неговата круцијална улога во зелената транзиција. Неговото производство предизвикува големи негативни нуспојави за околината што го прави неприфатлив за експлоатација за локалните заедници. Особено во густо населени држави какви што се европските. Во Европа најголемо наоѓалиште на литиум има на границата помеѓу Шпанија и Португалија меѓутоа поради отпорот на локалното население не се експлоатира ни во едната ни во другата држава. Слично е и во Германија, во нејзиниот јужен дел, а неодамна бевме сведоци и на револтот во Србија.
Штетноста по околината е огромна и при експлоатација на останатите суровини неопходни за зелената транзиција и тие метали и минерали дури и кога ги има во западните држави како Европа и САД на пример, не се експлоатираат заради штетноста и се увезуваат главно од Кина и некои азиски и јужноамерикански држави кај кои не постојат построги еколошки стандарди. На тој начин се доаѓа во парадоксална ситуација да суровините неопходни за зелена транзиција главно ги нема, а и кога ги има не се погодни за експлоатација. Покрај ова од еколошки аспект се штетни и малите хидроцентрали кои на почетокот беа промовирани како погодно решение за задоволување на потребите за електрична енергија.Се чини изненадувачки колку површно е влезено во еден таков стратешки проект каков што е зелената транзиција и се влегло во “олако обечана брзина”. Една реномирана студија покажува дека прокламираната цел на Велика Британија своите енергетски потреби да ги задоволува претежно од сонцето и од ветарот е сметка без крчмар бидејки за такво нешто едвај да би била доволна целата површина на Велика Британија, што би бил еколошки, прехрамбен и секаков проблем. Како што споменав ЕУ најави па се повлече од најавата дека после 2035 веќе нема да произведува возила со мотори на фосилни горива, но набргу увидоа дека е неизвесно дали ќе можат да ги обезбедат потребните предуслови бидејки им фали и литиум и скоро сите останати суровини, им фали енергија, им фалат места за полнење на електричните возила кои би требало да ги има барем околу 7 милиони, само нема да им фали загадување затоа што возилата освен од издувните гасови, воздухот го загадуваат и со абење на пневматиците и кочниците, особено кај електричните возила кои се потешки од обичните. Згора на тоа околу 600.000 високо квалификувани работници би останале без работа.На каков начин ова ја тангира Македонија, на секаков. Се што важи за Европа во поглед на недостаток и зависност од суровини важи и за нас. И целата територија да се покрие со фотоволтаици и електрани на ветар не би се обезбедило доволна, а особено не стабилна енергија. Тие можат да бидат помошен извор на енергија, но главен секако не. Во кој точно правец треба да се оди треба да кажат енергетските експерти, но неоспорен е фактот дека на ова ниво на технолошки развој зелената енергија покажува значителни слабости кои мораат да бидат земени во предвид при дефинирање на енергетската стратегија, а не да се оди со грло во јагоди.

    

Најново

СИЛНА ВОЛЈА ЗА РЕФОРМИ ВО АДМИНИСТРАЦИЈАТА Министерот Минчев и амбасадоркат Агелер ја истакнаа заедничката заложба

Sase Ivanovski

УЖАС ВО СТРУМИЦА 53-годишен струмичанец извршил обљуба врз малолетник со пречки во развојот

Sase Ivanovski

Автомобил удрил во запрено возило на автопатот Куманово-Скопје, четворица повредени

Sase Ivanovski

„Фокус“ дознава: Агим Красниќи и Сехат Рамадани екстрадирани од Косово во Македонија

Sase Ivanovski

Невреме со силен ветер, дожд, град и електрични празнења попладнево во Дебарско. Неколку села без струја

Sase Ivanovski

ОДАМНА СИ ГО БАРАЛ СО БОРИНЧЕ: Ликвидиран убиецот на српскиот полицаец, давал отпор и пукал кон полицијата. Хајризи пред една недела побегнал од затвор во Косово, каде отслужувал казната за убиство на руски војник на КФОР

Sase Ivanovski

ТАВ Македонија:„Не се соочуваме со прекини или технички проблеми на нашите системи“

Sase Ivanovski

Михаилов: Вработени во Македонски шуми ги гасат пожарите “по влечки”, а 84 возила им стојат во гаража оти нема гориво

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Sase Ivanovski

Се отвора најголемиот и најексклузивен продажен салон за ИТ, Гејминг и Аудио опрема во Македонија!

Sase Ivanovski

Поради пожарите бугарската опозиција бара оставка од премиерот Главчев и министерот за внатрешни работи

Sase Ivanovski

Климатските промени го пустошат Западен Балкан: Земјите треба да вложат 37 милијарди долари за ефикасна заштита од последиците

Sase Ivanovski

Скелет од диносаурус собори рекорд на аукција во Њујорк – продаден е за 44,6 милиони долари!

Sase Ivanovski

Бугарите влегуваат во долгови за ќеиф: Земаат брзи кредити и за да летуваат!

Sase Ivanovski

СÈ Е ПОДГОТВЕНО ЗА НАЈГОЛЕМИОТ СПОРТСКИ СПЕКТАКЛ Отворено Олимписко село во Париз

Sase Ivanovski

АКО БЕГАТЕ ОД СЕНИШТЕТО ВО КОШМАРОТ, СТАНУВА ПОСТРАШНО, НО АКО МУ СЕ СВРТИТЕ… Како да го надминете стравот преку 5 чекори?

Sase Ivanovski

НА ЃОКОВИЌ МУ ТРЕБА ТРЕНЕР, И САМ ГО ЗНАЕ ТОА Андре Агаси го коментираше последниот неуспех на српскиот ас

Sase Ivanovski

„ДОЛЖАТ 100 МИЛИОНИ ЕВРА, НЕМА ДА ИМ ГИ ПРОСТИМЕ“ Мајката на Мбапе најави тужба против ПСЖ

Sase Ivanovski

НОВО ЗАДОЛЖУВАЊЕ ОД РЕЧИСИ 48 МИЛИОНИ ЕВРА Издадени се државни обврзници со рок на враќање од 15 години

Sase Ivanovski

ПРЕВОЗНИЦИТЕ ЧЕКААТ ПО 5 ЧАСА НА ГРАНИЦА Царината најавува промени во работењето за да го скрати времето на чекање на границите

Sase Ivanovski

ЃОКОВИЌ ЈА ОДБИЛ ПОНУДАТА ОД ФЕДЕРЕР Новиот проект на Швајцарецот и годинава без српскиот тенисер

Sase Ivanovski

Артан Хајзири осомничен за убиство на полицаец во Лозница

Sase Ivanovski

РИНА: Убиен полицаец, еден напаѓач уапсен, по друг се трага

Sase Ivanovski

Турската продукција „Јурта“ и израелскиот филм „Градот“ прогласени за најдобри филмови на 23. „Синедејс

Sase Ivanovski

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МУЦУНСКИ: За раслика од Османи јас немам амбиција да ги решавам конфликтите во светот туку ќе работам за интересите на Македонија

Sase Ivanovski

ФРАНЦИЈА ВО ТЕЛЕВИЗИСКИ МРАК Прекин во емитувањето на ТВ каналите поради глобалниот компјутерски дефект

Sase Ivanovski

Лефков: Филипче да одговори, каква е неговата поврзаност со семејството Пановски и случајот Онкологија?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пратеникот Дураку на сред Собрание одби да им одговори на македонски јазик на новинарите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МУЦУНСКИ: Странските дипломати даваат поддршка на нашиот став на уставни измени со одложена примена

Sase Ivanovski

Попусти до 70% на Late Night Shopping во Diamond Mall

Sase Ivanovski

СДСМ: Поминаа ден-два, пожарите не се под контрола, а лопатарот Мицкоски и министрите се шетаат

Sase Ivanovski

ЛУПЕВСКА: СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА ДКСК ПОБРЗАЛЕ ДА СИ ИЗВАДАТ ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ ПРЕД ОДМОРИТЕ ЗА ДА НЕ ЧЕКААТ НА ГРАНИЦА?!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Очајниот ПР на СДС кој го пробива секое дно, кој се претвори во плукање до дехидрирање го води Спасов и неговата агенција Рејтинг, кои изминативе години од власта на СДС земаа 1 милион евра во тендери

Sase Ivanovski

ЕВРОПСКАТА АВТОМОБИЛСКА ИНДУСТРИЈА МОЖЕ ДА ЗДИВНЕ Недостигот на литиум ќе го добива од Србија, потпишан е меморандум за стратешко партнерство

Sase Ivanovski

По десет дена борба со пожарите, во Калањево е мирно

Sase Ivanovski

Герасимовски: Учениците на ООУ „Кочо Рацин“ во септември ќе добијат реконструирана модерна спортска сала

Sase Ivanovski

Исплатени субвенциите за остварен принос со пченица, јачмен, сончоглед, маслодајна репка и афион како и 5 денари за килограм предаден сончоглед во 2023

Sase Ivanovski

Европратениците гласаа за реизбор на Фон дер Лајен за претседателка на ЕК

Sase Ivanovski

„Се разведувам, се разведувам, се разведувам“ Принцезата од Дубаи го остави сопругот преку Инстаграм

Sase Ivanovski

(Видео) Запалена зграда во Франција, седум мртви

Sase Ivanovski

5.000 евра казна за новинарка која ја исмеваше италијанската премиерка

Sase Ivanovski

Грција со дронови ги контролира плажите за диво поставени шанкови, лежалки и маси

Sase Ivanovski

Нова размена на воени заробеници меѓу Русија и Украина

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) „Флекс Кредит ја одржа 4-тата продажна конференција во хотел Метропол Охрид: Награди за најдобрите вработени и прослава на четиригодишна извонредност“

Sase Ivanovski

Белешки од годините на независноста: Разговори во Хелсинки – Финска (22-26 март 1992)

Sase Ivanovski

Пожар зафати викендичка во Струмица

Sase Ivanovski

Влади и институции сметаат дека причина за големиот технолошки дефект во светот не е хакерски напад, туку софтверот на компанијата CrowdStrike

Sase Ivanovski

ДАЛ „ГОЛФ“ ЗА МЕБЕЛ, ГИ ИЗГУБИЛ ДВЕТЕ Тетовчанец бил измамен од сограѓанин

Sase Ivanovski

(ФОТО+ВИДЕО) Езеро „Треска“ извор на зараза, наместо место за рекреација

Sase Ivanovski

ЈАНУШЕВ ПРИЈАВИЛ ДЕКА НА ПОДАРОК ДОБИЛ ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ ВО ОПШТИНА ЦЕНТАР ВРЕДНО 325.000 ЕВРА

Sase Ivanovski

Гитаристот Мухамед Ибрахими го отвори годинашниот „Локум фест“ во Битола

Sase Ivanovski

Шведска и Финска пресретнаа руски авиони над Балтичкото Море

Sase Ivanovski

Јужнокорејците сакаат Сеул да има сопствено нуклеарно оружје

Sase Ivanovski

Зими без снег, лета на 50 степени, каква ќе биде климата во Македонија во 2080 година?

Sase Ivanovski

По повеќе од 15 часа Aеродром и Лисиче имаат струја, велат од ЕВН

Sase Ivanovski

Изгаснат пожарот кај Битола

Sase Ivanovski

Грција размислува да продаде 30 Ф-16 на САД за Украина

Sase Ivanovski

Тешка сообраќајна несреќа кај Лесковац: Загина жена од Македонија, повредени се и две деца

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: ПОРАДИ ПОЖАРИ ВО ТУРЦИЈА, ТУРСКИТЕ ХЕЛИКОПТЕРИ МОРАШЕ ДА ЗАМИНАТ ОД ЗЕМЈАВА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: ВЧЕРА БЕШЕ МНОГУ ТЕЖОК ДЕН, ИМАВМЕ 29 ПОЖАРИ ВО ДРЖАВАТА НО ДОЖДОТ НИ ПОМОГНА ДА ИЗГАСИМЕ 18 ОД ПОЖАРИТЕ

Sase Ivanovski

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОБРАНИЕТО ГАШИ СО ПРЕТСТАВНИЦИ НА КАНЦЕЛАРИЈАТА НА ДЦАФ ВО СКОПЈЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КУПИЛА СТАН ВО 2011-ТА НО НЕ МОЖЕ ДА ГО КОРИСТИ ОД 2013-ТА ЗАТОА ШТО НА ДИВО И ВЛЕГЛЕ ЛУЃЕ КОИ ТВРДАТ ДЕКА СТАНОТ Е НИВЕН

Sase Ivanovski

Мицкоски се сретна со Радев во Лондон, побарал трајно решение на проблемот со Бугарија

Sase Ivanovski

Средба на министерката Јаневска со претставници на Програмската канцеларија на Советот на Европа во Скопје

Sase Ivanovski

Влен: ДУИ со лажен патриотизам, но со полни џебови, коленичат пред ВМРО-ДПМНЕ и бараат амнестија за криминалот

Sase Ivanovski

Лефков: Каде се сокри Филипче или нема одговор како се стекнал со луксузната хациенда на Водно и џип Ауди Q8?

Sase Ivanovski

МАРЈАН ДОКАЗ ОСЛОБОДЕН ЗА КРИВИЧНИТЕ ДЕЛА УЦЕНА И РЕКЕТ Стаменковски бил доведен во заблуда од двајца обвинители, пресече Апелациониот суд во Скопје

Sase Ivanovski

Град Скопје: Прскање против возрасни форми на комарци од 22 до 25.07 2024 година

Sase Ivanovski

Муцунски информираше за повикувањето на македонскиот амбасадор во Албанија, за кој рече дека објективниот впечаток е дека „вината е во Скопје“ и поради тоа тој ќе биде вратен во Тирана да го доврши својот мандат

Sase Ivanovski

Средба на претседателот Гаши со јапонскиот амбасадор Казуја

Sase Ivanovski

СДСМ: Дали Мицкоски патувал за Вашингтон во луксузна бизнис класа со карта која чини над 4.000 евра

Sase Ivanovski

Анкета: Две третини од демократите сметаат дека Бајден треба да се повлече од трката за реизбор

Sase Ivanovski

Муцунски: Ќе го истражиме работењето на дипломатите во изминатиот период и ќе воспоставиме мрежа на стручни дипломати кои се грижат за интересите на државата

Sase Ivanovski

(Видео) Црвен аларм на Сицилија: Ерупцијата на Етна ги парализира сите, откажани летови, заробени патници

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВЕЛЕС СПАСЕН ОД КАТАКЛИЗМА: Спречена експлозија на над 80 тони гас во кругот на велешка Порцеланка

Sase Ivanovski

Авион ќе го гасне пожарот што избувна кај Смолево и се прошири кон Стрежевскиот канал и селото Буково

Sase Ivanovski

Се огласи Мајкрософт по хаосот што настана во светот: Се истражува проблемот

Sase Ivanovski

Масовен технолошки дефект ги погоди аеродромите, банките, медиумите и продавниците во светот

Sase Ivanovski

Пожарот кај Битола локализиран но се уште постои опасност, од Пелистер е оддалечен 10 километри

Sase Ivanovski
Вчитувам....