8.8 C
Скопје
28/11/2022 16:54
МАКТЕЛ

   

(ВИДЕО) СЕ КАРАА ПРЕД КАМЕРИТЕ – ПО МЕТРОТО, СКОПЈАНИ ЌЕ ОСТАНАТ И БЕЗ КОЛЕКТОР: ПОРАДИ КАВГАТА МЕЃУ ДАНЕЛА И ВМРО ДПМНЕ КОЈ ДА ГИ ЛАПНЕ ПРОВИЗИИТЕ ОД 130 МИЛИОНА ВРЕДНИОТ КОЛЕКТОР, ЌЕ ГО УЗГУБИМЕ ГРАНТОТ ОД 70 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ЕВРОПСКАТА БАНКА?!

 

Ексдиректорот на ЈП „Водовод и канализација“ на прес-конференцијата што ја свика тој, а на која „упадна“ и Арсовска и стоеше до него, ја обвини градоначалничката за „елементарно непознавање“ на постапката за спроведување на тендерот за избор на изведувач на проектот чиј промотор е ‘Водовод и канализација’, а финансиери се Европската инвестициона банка (ЕИБ) Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) и државава

 

Арсовска, пак, од својата страна обвини за нетранспарентност од досегашниот директор кој, како што рече, ги држел неа и Советот на Град Скопје во темница без да ја информира за тоа што се случува во процесот и изрази сомнеж дека Перински сакал да влијае на постапката за избор на изведувач на проектот
Сега веќе поранешниот директор на ЈП „Водовод и канализација“, Златко Перински, кој денеска доби отказ од функцијата и градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска на прес-коференција во на моменти тензична атмосфера, со меѓусебни обвинувања, влетувања во збор и бројни реплики ги соочија аргументите за постапката околу милионскиот тендер за избор на изведувач за пречистителна станица.

Арсовска го разреши Перински од директорот на Јавното претпријатие „Водовод и канализација“,поради, како што соопштија денеска нејзиниот кабинет, самоволие и несоодветно постапување во постапка за тендер вреден 136 милиони евра.

Екс-директорот на ЈП Водовод и канализација на прес-конференцијата што ја свика тој, а на која „упадна“ и Арсовска и стоеше до него, ја обвини градоначалничката за елементарно непознавање на постапката за спроведување на тендрерот на избор на изведувач на проектот чиј промотор е ЈП „Водовод и канализација“, а финансиери се Европската инвестициона банка (ЕИБ) Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) и држава.

Арсовска, пак, од својата страна обвини за нетранспаратеност од директорот, кој како што рече ја држел неа и Советот на Град Скопје во темница без да ја информира за тоа што се случува во процесот и изрази сомнеж дека Перински сакал да влијае на постапката за избор на изведувач на проектот.

Недоразбирањата избувнале откако кон крајот на јули во „Водовод и канализација“ стигнал допис од Градот Скопје од каде барале да се смени комисијата што ја прави евалиуацијата за избор на изведувач, потоа да се сменат членови на комисијата за надзор и барање да се сменени комисијата за жалби.

„За сето ова да се направи ние имаме обврска да се обратиме до европската Европската инвестициона банка, која е лидер во спроведување на проектот и еден од финансиерите. Да потсетам ЕИБ кредитира со 68 милиони евра, ЕБОР со 58 милиони евра и останатите 72 милиони се државен грант, обезбеден од државата пред повеќе од четири години од Европската комисија. По обраќањето до ЕИБ добивме мислење дека не е добро во оваа фаза да се менуваат членови на комисијата затоа што тоа ќе значи одложување на проектот, а затоа што државата плаќа 0,5 отсто пенали за задоцнување на работата и ќе го одземе времето во делот на запознавање со техничката евалузација и кон финансовата евалуација која веќе беше завршена. Комисијаата за евалуација за надзор ги има завршено и техничката и финансиската евалуација и извшетајот е одобрен од ЕИБ. Имаме добиено позитивен одговор од банката. Не може да си играте со европски банки“,

објаснуваше Перински.

Инаку, претходно имало промена на членовите на комисиите, но како што рече ексдиректорот на „Водовод и канализација“ тоа било пред да започне процесот на евалуација и неколкупати повтори дека јавното претпријатие не носи одлуки во конкретниот случја туку тоа е во надлежност на проектната единица, а евалуациите ги водат комисиите.

Арсовска изјави дека таа и Град Скопје нема да дозволат некој да си поигрува со средства кои се обезбедни од европските банки и од држвата.

„Ние изразуваме сомнеж затоа што изминатите месеци јас и советот немаме добиено информација во која насока се движат сите процеси кои се однесуваат на избор на најдобар понудувач за причистителната станица. Кога имате една ваква постапка во која самите слушнавте можно било тогаш да се сменат комисиите меѓутоа сега кога ние добиваме индиции дека лицата внатре во суштина работат нетранспарентно, односно не не известуваат за ништо што се случува во тој процес и откако баравме да се променат членовите… Со тоа што директорот во претходниот случај обезбедил согласност за еден ден во овој случај траеле преписки со европските банки и тоа наведувајќи ги на која страна сакаат да биде нивниот одговор во конкретниот случај, кај нас покрена основано сомнение дека внатре нешто не е соодветно на она што треба да се случува. Ние како град Скопје нема да дозволиме со средства кои се обезбедни од европските банки и од држвата некој да си поигрува. Да процесот може да почне одново и да, процесот може да биде јавен, транспратентен и скопјани да знаат на кој начин се одвива постапката и како ќе се одлучува во тој проицес, а не ние да дознаваме од кулоарите како се одвиваат овие работи. Верувам дека е од интерс на сите да знаме што е позадината на овие работи кои што се случуваат во моментот“,

рече Арсовска.

На ова реагираше Перински, кој ја обвини Арсовска за елеметарни непознавања, додавајќи дека и покрај поканите не се појавувала на состаноците со претставниицте на европските банки и останатите страни вклучени во постапката.

„Ова се морам да кажам, извинете на грубиот речник, елементарни непознавања за процесот на спроведување на постапката“,

реплицираше Перински, на што веднаш доби контрареплика од скопската градоначалничка.
„Не можеме да знаеме кога нема транспратеност“,

рече таа.

Арсовска најави дека целокупната документација околу постапката Град Скопје ќе ја достави до надлежно јавно обвинителство.

„Она што е важно за нас е дека во Македонија важат законите на Македонија, а не европските закони. Да, има директиви, има договори кои доследно се почитуваат и се знае што следи доколку се прекрши таков договор, но ние тука имаме македонска легислатива и доколку некој ги крши законите пред се македонските закони ќе сноси одоговорност. Ние ги имаме документите и ние ќе ги поднесеме до Обивителството. Ние се бориме за траспаретност. Ние нашите индиции, информации, документи ќе ги доставиме до надлежен јавен обивнител“,

истакна Арсовска.
Перински, пак, на овие наводи одговори дека и тој е согласен надлежните да ги проверат овие обвинувањата, но и тој закани со кривична пријава против Арсовска, ако работите излезат во друга насока.

„Јас немам никаков проблем со тоа. Јас реков ги повикувам сите институции кој што сметаат дека треба да ги проверат овие работи да ги проверат, меѓутоа ако не ми поднесе кривична пријава, јас ја замолувам градоначалничката да ми се извини за сите работи кои што се соопштени во јавноста затоа што сметам дека мене ми е нарушен угледот“,

изјави Перински.

   

Најново

Ахмети вели дека предвремени избори не се решение

Sase Ivanovski

Ковачевски побара МВР да побрза за истрагата за Комисијата за АНБ

Sase Ivanovski

Тешка сообраќајка на патот Пробиштип-Кратово, повредени повеќе лица

Sase Ivanovski

Евидентирани 809 кривични дела семејно насилство од јануари до крајот на септември

Sase Ivanovski

Ковачевски: Никој не се плаши од избори

Sase Ivanovski

Борел: Војната помеѓу Русија и Украина можеби нема да заврши

Sase Ivanovski

Нова рекордна недела за БРАКО – 17 испорачани возила во европски земји

Sase Ivanovski

Сексуално вознемирување на УКИМ: Професори на студенти им се обраќале со „злато“, „кукле“, „маче“

Sase Ivanovski

Ковачевски: Инвестирајќи во патната инфраструктура, инвестираме во развој на економијата во Северна Македонија

Sase Ivanovski

ОБРАЌАЊЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ НА СВЕЧЕНАТА АКАДЕМИЈА ПО ПОВОД 28 НОЕМВРИ – ДЕНОТ НА ЗНАМЕТО 

Sase Ivanovski

Грковска се обрати на Комитетот за демократија и управување во Советот на Европа: Неопходно е да обезбедиме поголема транспарентност и одговорност кај носителите на одлуки

Sase Ivanovski

(Видео)СДСМ:Неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ предизвика колапс на јавниот превоз и хаос во Град Скопје

Sase Ivanovski

(Видео)Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ да се фатат за работа, создадоа хаос и во Скопје и во другите општини

Sase Ivanovski

(Видео)Тренчевска: Им даваме силна поддршка на жените за нивна поголема интеграција на пазарот на трудот 

Sase Ivanovski

Трипуновски: За цели 40 проценти е отпаднат откупот на тутун откако СДС е на власт, за каква помош зборуваат Николовски и Ковачевски?

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ предложи и беше изгласан субвенции на градот Скопје за ранливи категории, Левица, ГРОМ беа против помош

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ:Ковачевски и Арсовска наместо за матни тендери на тајните состаноци да договорат решавање на проблемот на превозниците

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ:Ова младо момче кое Зечевиќ го извади на прес, нека му кажат дека Арсовска имаше тајна средба со Ковачевски и Јакимовски во влада

Sase Ivanovski

Ковачевски: Расте цената на тутунот, откупот стартува со над 30% повисока цена, владините мерки за развој на тутунопроизводството даваат позитивни резултати

Sase Ivanovski

(Видео)Саботковски: И покрај големите наследени долгови во општината, реализиравме голем број на проекти за жителите на Општина Могила

Sase Ivanovski

Диаверум со едукативно предавање „Хронична бубрежна болест – превенција и третман“

Sase Ivanovski

Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје ќе добие инфраструктурен кампус, Шаќири присуствуваше на поставувањето на камен темелникот

Sase Ivanovski

Поевтинуваат горивата, Бислимовски вели: Не можеме да влијаеме на крајните цени!

Sase Ivanovski

Штрајк на железничарите во Австрија, бараат повисоки плати

Sase Ivanovski

Рашковски со кривични пријави за обвинители за сторени пет кривични дела

Sase Ivanovski

Симеон Саксобурготски за оштетувањето на клубот: Напаѓачите да прочитаат меѓународни книги за Цар Борис Трети!

Sase Ivanovski

Ден на албанското знаме: Пред 1000 приврзаници во Александар Палас, лидерот на ДУИ Али Ахмети ги читаше имињата на сите загинати борци на УЧК во 2001ва

Sase Ivanovski

(Видео)ГО ИЗВАДИЈА ОД ШИНИТЕ ПРЕД ДА ПОМИНЕ МЕТРОТО Њујорчанин имаше среќа, полицајците брзо реагираа

Sase Ivanovski

ВОЗОТ ПРЕГАЗИ ПЕШАК Несреќата се случила на мостот кај Маркова Река

Sase Ivanovski

Исусе Христе-Ламбе паликуќа ќе води бидникова поворка на МПЦ?!

Sase Ivanovski

САЛМОНЕЛА ЈА КРЕНА НА НОЗЕ СЛОВЕНИЈА Се води истрага за труење со тартарски бифтек

Sase Ivanovski

ВО СЛОВЕНИЈА ПАДНА ПРВАТА КАЗНА ЗА РОДИТЕЛИ-ИНФЛУЕНСЕРИ 1.500 евра поради користење на децата за промоција на производи

Sase Ivanovski

ВЕРУВАЈТЕ, НЕ БИ САКАЛЕ СЕГА ДА СТЕ НА ХАВАИ Еруптираше најактивниот вулкан на светот – Мауна Лоа

Sase Ivanovski

Бегај и врачи албанско државјанство на Дуа Липа и рече „Таа е наша гордост”

Sase Ivanovski

По вчерашниот струен удар во Маџари: Тинејџерката со изгореници од трет степен на 30 отсто од телото

Sase Ivanovski

Полицијата претепа и уапси новинар на Би-Би-Си за време на протестите во Кина

Sase Ivanovski

АВМУ со осуда на однесувањето на поранешниот министер за правда Јашари кон новинарка од „Фокус“

Sase Ivanovski

Интервју со Азески: Бизнисот ги знае информациите неколку месеци однапред, но знаењето не се користи

Sase Ivanovski

(Видео)Митева: Нападите врз новинарите и медиумите се резултат на нивниот став од незаконското работење, бараме итни оставки

Sase Ivanovski

(Видео)Митева: Еден директор во владата на Ковачевски дава тендер на сопругата на друг директор во владата на Ковачевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Антовски: На криминалите во РЕК Битола им нема крај

Sase Ivanovski

Србите ги уапсија: Украинец и Унгарец се обиделе да влезат во Македонија со 268.000 евра

Tamara Ivanovska

Киев: Русите во Украина оштетиле околу 32 илјади цивилни објекти

Tamara Ivanovska

Бесими: ЕБОР продолжува со силната поддршка за реализација на капиталните инвестиции

Tamara Ivanovska

МАКЕДОНИЈА ВО БЕЛО Зимска идила на планините, метеоролозите најавуваат уште снег

Tamara Ivanovska

ПЛАТЕТЕ НИ ГО ТОА ШТО СМЕ ГО СРАБОТИЛЕ Превозниците со јасна порака од протестот кон Арсовска и кон ЈСП Скопје

Tamara Ivanovska

МАФИЈАТА ПАДНАТА НА КОЛЕНА Разбиен е „суперкартелот“ одговоерен за третина од кокаинот во Европа

Tamara Ivanovska

Исповед на девојка која излезе од CEKTA: Моите 12 години во ПEKOЛОТ на Јеховини сведоци!

Tamara Ivanovska

Министерство за транспорт и врски: Заштедивме 47% електрична енергија споредено со истиот период минатата година, мерките носат резултати

Tamara Ivanovska

Герасимовски: Финансиската поддршка за пензионерите ќе биде исплатена до крајот на следниот месец

Tamara Ivanovska

Бесими: Капиталните инвестиции и развојот приоритет на Владата, ЕБОР продолжува со силната поддршка за нивна реализација

Tamara Ivanovska

Спасовски: Постигнати се добри резултати во санкционирање на насилството врз жени, но имаме уште многу работа во неговото превенирање

Tamara Ivanovska

ЖЕНИТЕ ОТКРИЛЕ ШТО ГИ ИЗНЕНАДИЛО НАЈМНОГУ КОГА СТАНАЛЕ МАЈКИ Мајчинството не остава време за себе

Tamara Ivanovska

НЕ КОРИСТИ ТЕЛЕФОН ДОДЕКА ВОЗИШ Секој повик може да почека!

Tamara Ivanovska

Хуманитарецот Александар вети дека ќе му изгради нов дом на кумановското семејство со пет деца

Tamara Ivanovska

Ватикан сака да посредува меѓу Русија и Украина

Tamara Ivanovska

Драма на концертот на Брена: Шест пензионери се онесвестиле, еден прескокнал ограда и се качил на бина

Tamara Ivanovska

НАГРАДАТА „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ЗА АКАДЕМИК ВЛАДА УРОШЕВИЌ, КАРДИОХИРУРГОТ САШКО ЈОВЕВ, УМЕТНИКОТ ИСМЕТ РАМИЧЕВИЌ И ПРОФЕСОРОТ АФРИМ ОСМАНИ

Tamara Ivanovska

Кога градот престанува да биде Град

Tamara Ivanovska

Македонскиот државјанин осомничен за трговија со мигранти задржан во притвор во Софија

Tamara Ivanovska

КИНЕЗИТЕ СИ ПОСТАВИЛЕ СВОЈ КАРДИНАЛ ЗА КИНА, НО ВАТИКАН НЕ ГО ПРИЗНАВА

Tamara Ivanovska

САД ПЛАНИРААТ ДА И ДАДАТ НА УКРАИНА РАКЕТИ СО ДОСТРЕЛ ОД 200КИЛОМЕТРИ

Tamara Ivanovska

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: КОМИСИЈАТА ДА НЕ ПРЕГОВАРА ЗА ИСТОРИСКИ ПРАШАЊА ПОВРЗАНИ СО ОА

Tamara Ivanovska

Талат Џафери: Срдечни честитки по повод албанскиот национален празник, 28 Ноември – Денот на знамето

Tamara Ivanovska

Казакстан сака да ги национализира енергетските компании откако остана без греење на минус 30

Tamara Ivanovska

Русија сака да го ликвидира Лукашенко и да ја преземе белоруската армија?

Tamara Ivanovska

„Мавровка“ блокирана, протестот ќе трае до исполнување на барањата

Tamara Ivanovska

Сообраќаен хаос во Скопје

Tamara Ivanovska

Македонскиот тим од историската комисија: Не го решаваме црковното прашање на МПЦ-ОА

Tamara Ivanovska

Кличко му одговори на Зеленски: „Не сакам да се вовлекувам во политички битки“

Tamara Ivanovska

Трагичен биланс на невремето на италијанскиот остров Искија

Tamara Ivanovska

Лекарите и вработените во државните болници во Грција реагираат за новиот закон од Министерството за здравство

Tamara Ivanovska

Конфискувани шест милиони евра од Сашо Мијалков влегоа во државниот буџет

Tamara Ivanovska

Ќе стигне ли ТТК Банка до добивка од милион евра?

Tamara Ivanovska

Советот на Народната банка донесе 12 подзаконски акти: Поголема заштита на правата на корисниците на платежни услуги

Tamara Ivanovska

Штајнмајер утре во официјална посета на Македонија

Tamara Ivanovska

И АМЕРИКА Е ИЗНЕНАДЕНА ОД ОТПОРОТ КОЈ ГО ПРУЖААТ УКРАИНЦИТЕ ПРОТИВ РУСИТЕ

Tamara Ivanovska

Средба Тренчевска-Рана: Воспоставувањето на соработка помеѓу Северна Македонија и Индија, ќе донесе придобивки за граѓаните на двете држави

Tamara Ivanovska

(Видео) Екипите на ЈПОЗМРП Скопје – “Македонија Пат” спремни ја следат ситуацијата на патните правци и планинските превои

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Нов удар по џебот на граѓаните, поскапите цени на услугите од Катастар се за да се покрие недомаќинското раководење

Tamara Ivanovska
Вчитувам....