ПОРТАЛОТ ФАКТОР КОЈ ВАЖИ ЗА ОМИЛЕН НА ОГЛАСУВАЧИТЕ ТРГНА ВО ЛИНЧ И ЗАМОЛЧУВАЊЕ НА ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ
ПОРТАЛОТ ФАКТОР КОЈ ВАЖИ ЗА ОМИЛЕН НА ОГЛАСУВАЧИТЕ ТРГНА ВО ЛИНЧ И ЗАМОЛЧУВАЊЕ НА ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ
(ВИДЕО) Е ОВА Е СТРАШНО: СО НОВАТА КОМПЈУТЕРСКА ТЕХНОЛОГИЈА, МОЖЕ ДА СЕ КРЕИРА ЛАЖНО ВИДЕО СО ЛИКОТ И ГЛАСОТ НА ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ
(ВИДЕО) Е ОВА Е СТРАШНО: СО НОВАТА КОМПЈУТЕРСКА ТЕХНОЛОГИЈА, МОЖЕ ДА СЕ КРЕИРА ЛАЖНО ВИДЕО СО ЛИКОТ И ГЛАСОТ НА ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ
МИЛЕВСКИ: Интересот за самостоен настап на членовите на ЛДП е голем. Досега потврдивме 52 советнички листи низ државата.
МИЛЕВСКИ: Интересот за самостоен настап на членовите на ЛДП е голем. Досега потврдивме 52 советнички листи низ државата.
И ОВОЈ САКА ДРЖАВА ДА ВОДИ - МИЦКОВСКИ ПЛАЧЕ ОД БОЛНИЦА, КАКО ДЕТЕ ИНФАНТИЛНО РАЗГАЛЕНО: ГЛАВАТА МИ ПУКА, МОЖНО Е ДА УМРАМ, АМА АКО ПРЕЖИВЕАМ ИМА ДА СЕ ОДМАЗДАМ НА СИТЕ!
И ОВОЈ САКА ДРЖАВА ДА ВОДИ - МИЦКОВСКИ ПЛАЧЕ ОД БОЛНИЦА, КАКО ДЕТЕ ИНФАНТИЛНО РАЗГАЛЕНО: ГЛАВАТА МИ ПУКА, МОЖНО Е ДА УМРАМ, АМА АКО ПРЕЖИВЕАМ ИМА ДА СЕ ОДМАЗДАМ НА СИТЕ!
ГЕНИЈАЛЕН ПОТЕГ НА ЗАЕВ, МИЦКОВСКИ НЕМА ДЕН ДА НЕ БИДЕ МЕНТАЛНО ИЗРЕМЕТЕН, ПОЧНУВА ЖАЛ ДА МЕ ФАЌА ЗА ТАТИНОТО СИНЧЕ ОД ВЛАЕ
ГЕНИЈАЛЕН ПОТЕГ НА ЗАЕВ, МИЦКОВСКИ НЕМА ДЕН ДА НЕ БИДЕ МЕНТАЛНО ИЗРЕМЕТЕН, ПОЧНУВА ЖАЛ ДА МЕ ФАЌА ЗА ТАТИНОТО СИНЧЕ ОД ВЛАЕ
(ВИДЕО) КАКОВ ГАФ НА МИЦКОВСКИ, ОВОЈ Е ФИНАНСИСКИ НЕПИСМЕН, МИСЛИ ДЕКА ВО ЕДНО ЕВРО ИМА 100 ФЕНИНЗИ НАМЕСТО 100 ЕВРО ЦЕНТИ?!?!
(ВИДЕО) КАКОВ ГАФ НА МИЦКОВСКИ, ОВОЈ Е ФИНАНСИСКИ НЕПИСМЕН, МИСЛИ ДЕКА ВО ЕДНО ЕВРО ИМА 100 ФЕНИНЗИ НАМЕСТО 100 ЕВРО ЦЕНТИ?!?!
Филипче: Вакцинација со „Спутник В“ ќе почне в среда, вакцините ќе пристигнат утре
Филипче: Вакцинација со „Спутник В“ ќе почне в среда, вакцините ќе пристигнат утре
И ДУХОВНИОТ ЛИДЕР НА БУДИСТИТЕ, ДАЛАЈ ЛАМА СЕ ВАКЦИНИРАШЕ ОД КОВИД ВО ИНДИЈА
И ДУХОВНИОТ ЛИДЕР НА БУДИСТИТЕ, ДАЛАЈ ЛАМА СЕ ВАКЦИНИРАШЕ ОД КОВИД ВО ИНДИЈА

Македонија

ФИЛИП ТЕМЕЛКОВСКИ: На денешниот меѓународен ден на енергетска ефикасност да се потсетиме на неколку проекти на Општина Кисела Вода

Воспоставивме енергетски менаџмент на системот за греење во сите јавни објекти под ингеренции на Општина Кисела Вода. Во изминатиов период инвестиравме во енергетски ефикасни фасади и кровови на јавните објекти, замена на прозори и столарија,(пред се училиштата и градинките). Работиме на целосна замена на уличното осветлување со енергетски ефикасни ЛЕД светилки, поставивме греачи со инверетер, …

ФИЛИП ТЕМЕЛКОВСКИ: На денешниот меѓународен ден на енергетска ефикасност да се потсетиме на неколку проекти на Општина Кисела Вода Read More »

БРАВО – Судските полицајци ќе добијат плати повисоки од 8 до 18 отсто

Министерот за правда Бојан Маричиќ и Независниот синдикат на судска полиција, во присуство на гранковиот синдикат УПОЗ го потпишаа правилникот за зголемување на платите на судската полиција. Со ова се решава долгогодишниот проблем на овие службеници кои бараа зголемување на платите. Потпишувањето на правилникот е резултат на неколкумесечно преговарање на синдикатите и Министерството за правда. …

БРАВО – Судските полицајци ќе добијат плати повисоки од 8 до 18 отсто Read More »

Филипче: Вакцината „Спутник V“ ќе слета в недела со специјален транспорт

Согласно најавите коишто ги имаме денеска во разговорите со претставници и на Руската амбасада и на компанијата, најавата е дека руската вакцина „Спутник V“ ќе стигнe во недела со специјален транспорт, преку компанијата ДХЛ секако во соодветно пакување, ладен ланец, запазување на тие температури, изјави министерот за здравство Венко Филипче во Дневникот на Сител. – …

Филипче: Вакцината „Спутник V“ ќе слета в недела со специјален транспорт Read More »

БРАВО – МИЛЕВСКИ: Потпишавме Меморандумот за соработка со УНДП за поддршка на општините во вредност од 700.000 долари

✅ Ќе имплементираме мерки со цел намалување на последиците од Ковид кризата, но и да создадеме амбиент во којшто општините ќе можат посилно да го придвижат локалниот развој. ⭕ Во истражувањето направено во соработка со УНДП констатирано е дека во вториот квартал на 2020 година во однос на истиот период во 2019 година приходите се …

БРАВО – МИЛЕВСКИ: Потпишавме Меморандумот за соработка со УНДП за поддршка на општините во вредност од 700.000 долари Read More »

АКЦИЈА НА НЕПТУН И КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА

Искористете ја можноста да се подновите со некој од производите на Neptun. Во периодот од 1 до 31 март 2021 година, со наменскиот кредит на Комерцијална банка може да пазарите во продавниците на Нептун со одложено плаќање до 24 рати БЕЗ КАМАТА. Подетални информации за кредитот може да добиете во некој од салоните на Нептун …

АКЦИЈА НА НЕПТУН И КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА Read More »

НОВА СТРАНСКА ИНВЕСТИЦИЈА ВО ЗЕМЈАВА – Турци за 6,5 милиони евра ја купија фабриката за кабли во Неготино од Комерцијална банка и се пред добивање на субвенции

Комерцијална банка го продаде движниот и недвижниот имот на Фабриката за кабли во Неготино, позната уште и како „ФКН“, за 6,5 милиони евра на компанија од Турција, а за сериозноста на инвеститорот зборува и интересот на Владата да склучи договор за државна помош. Последно што се знае за оваа фабрика е дека во 2014 го …

НОВА СТРАНСКА ИНВЕСТИЦИЈА ВО ЗЕМЈАВА – Турци за 6,5 милиони евра ја купија фабриката за кабли во Неготино од Комерцијална банка и се пред добивање на субвенции Read More »

Инвестицискиот циклус на „Макпетрол“ АД продолжува, реновирана и модернизирана бензинската станица во центарот на Тетово

Во изминатиот период, „Макпетрол“ АД, најголемиот дистрибутер на горива во државата, постојано инвестира во обнова на своите бензински станици како и изградба на нови, со цел подобрување и осовременување на својата мрежа на услужни објекти. И во овие отежнати економски услови предизвикани од Ковид-19 пандемијата, „Макпетрол“ АД вложува максимални напори кон задоволување на растечките потреби …

Инвестицискиот циклус на „Макпетрол“ АД продолжува, реновирана и модернизирана бензинската станица во центарот на Тетово Read More »

ЗАЕВ СО ГЕНИЈАЛНА ИДЕЈА – Ќе ја намалува даночната евазија од 1.4 милијарди евра годишно со приватна фирма која ќе употреби најнови технолошки пронајдоци и технологии за следење на камиони и акцизна роба!

Владата проценува дека 17,54 милиони евра ќе чини проектот за јавно приватно партнерство за воспоставување интегриран систем за управување, мониторирање, следење и контрола на акцизни добра и лекови со кој во иднина треба да се врши поефикасна наплата на данок, односно акциза. Оваа сума се проценува во одлуката за воспоставување електронски систем со кој ќе …

ЗАЕВ СО ГЕНИЈАЛНА ИДЕЈА – Ќе ја намалува даночната евазија од 1.4 милијарди евра годишно со приватна фирма која ќе употреби најнови технолошки пронајдоци и технологии за следење на камиони и акцизна роба! Read More »

ПОКРАЈ ВЛЕЗОТ ВО НАТО, ОВА ЌЕ БИДЕ НАЈГОЛЕМИОТ УСПЕХ НА ЗАЕВ: Девет енергетски компании поминаа во постапката за Чебрен, Заев верува во успешноста на тендерот

Девет најголеми енергетски компании поминаа во постапката за ХЕ Чебрен, меѓу кои француската, шпанската, грчката, италијанските, австриските, две големи турски и една голема кинеска компанија, информира денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање. – Тоа се буквално џиновски компании од светско ниво. Веруваме дека после 11 неуспешни тендери за Чебрен овојпат дека ќе успее …

ПОКРАЈ ВЛЕЗОТ ВО НАТО, ОВА ЌЕ БИДЕ НАЈГОЛЕМИОТ УСПЕХ НА ЗАЕВ: Девет енергетски компании поминаа во постапката за Чебрен, Заев верува во успешноста на тендерот Read More »

Заев: Повеќе од 30% од произведената енергија е од обновливи извори – блиску сме до европскиот просек

„Сите хидроцентрали кои ги имаме, ветерниците кои ни се поставени, во моментот 30% од државата што произведува енергија е од обновливи извори на енергија и тука сме блиску до европскиот просек. Со инвестиции во обновливи извори на енергија имаме основани причини дека ќе постигнеме повеќе од 50% на севкупното производство на енергија да бидат од …

Заев: Повеќе од 30% од произведената енергија е од обновливи извори – блиску сме до европскиот просек Read More »

ЗЛАТКО МАРИН: По повод Светскиот ден на енергетска ефикасност – 5 Март, да се потсетиме на големиот број проекти што ги спроведовме, но и што ги планираме за наредниот период во Општина Аеродром

✅ Ги заменивме прозорците на училиштата, детските градинки и спортските сали. ✅ Доделивме субвенции за печки на пелети, инветер-клими и за чистење оџаци. ✅ Ги заменивме старите линии за јавно осветлување со нови енергетско-ефикасни и поставивме соларен систем во градинката „Бамби“ како грант од проектот „Енергијата вреди и затоа треба да се штеди“, што ѝ …

ЗЛАТКО МАРИН: По повод Светскиот ден на енергетска ефикасност – 5 Март, да се потсетиме на големиот број проекти што ги спроведовме, но и што ги планираме за наредниот период во Општина Аеродром Read More »

БРАВО: Пратеникот Костовски превезе 70 кумановци до и од Скопје

Околу 70 кумановци се одѕваа на идејата „Патувај со пратеникот“ на Мартин Костовски пратеник од СДСМ. Тие му давале идеи, предлози го критикувале, но и заштедиле пари за превоз. Пратеникот информацијата ја сподели на Фејсбук каде што напиша дека за 22 работни дена со него до Скопје и назад пативале околу 70 кумановци. Неговите пресметки …

БРАВО: Пратеникот Костовски превезе 70 кумановци до и од Скопје Read More »

ШОКАНТНО, ШТО СЕ СЛУЧИ СО ЧОВЕКОВ – ГЕРО: Имам редовна комуникација со Сашо Мијалков, дури и кога беше избеган, мислам дека е невин за прислушкувањето!

– Редовно се слушам со Мијалков, дури и кога беше избеган ми пиша СМС порака, инаку не сум баш сигурен дека е виновен за прислушкувањето, ќе видиме, тоа ќе го каже апелација! Уредникот на Плусинфо, Геро, конечно заврши со вртењето за 180 степена и сега е тотална поголем ВМРОВЕЦ и од Миленко, пошо Миленко не …

ШОКАНТНО, ШТО СЕ СЛУЧИ СО ЧОВЕКОВ – ГЕРО: Имам редовна комуникација со Сашо Мијалков, дури и кога беше избеган, мислам дека е невин за прислушкувањето! Read More »

ЈОВАНОВСКИ: На Меѓународниот ден на енергетската ефикасност – 5 Март, дозволете да напоменам само дел од проектите и активностите кои ги презедовме во изминатите три години

♻️ На Меѓународниот ден на енергетската ефикасност – 5 Март, дозволете да напоменам само дел од проектите и активностите кои ги презедовме во изминатите три години, во рамки на Програмата за енергетска ефикасност, а со цел да ја заштитиме животната средина и да го намалиме аерозагадувањето во општина Прилеп. ✅ Поставивме фотоволатични панели на покривите …

ЈОВАНОВСКИ: На Меѓународниот ден на енергетската ефикасност – 5 Март, дозволете да напоменам само дел од проектите и активностите кои ги презедовме во изминатите три години Read More »

ГЕРОСКИ СИ ПРИЗНА: БЕВ НА СОСТАНОК СО МИЦКОВСКИ СО ОДРЕДЕНИ УРЕДНИЦИ, НИ КАЖА ДЕКА ВМРО ДПМНЕ ВОДИ НА АНКЕТИ ПРЕД СДСМ!

– Јас и уште неколку уредници бевме на состанок со Мицковски и тој ни покажа анкети од релевантен анкетар според кои ВМРО ДПМНЕ му води на СДСМ на анкетите! Героски си призна дека има многу блиски релации со Мицковски и дека има редовни средби и координации со лидерот на опозицијата. А за тоа дека ВМРО …

ГЕРОСКИ СИ ПРИЗНА: БЕВ НА СОСТАНОК СО МИЦКОВСКИ СО ОДРЕДЕНИ УРЕДНИЦИ, НИ КАЖА ДЕКА ВМРО ДПМНЕ ВОДИ НА АНКЕТИ ПРЕД СДСМ! Read More »

ШОКАНТНО: Со воајерство не се задржува фотелја! Медиуми на Мицкоски безобразно задираат во приватноста на Коневски

Попладнево е забележан камерман како ги снима дворот и станот во кој живее поранешниот градоначалник на Општина Аеродром, Ивица Коневски и со тоа се наметна прашањето за директно задирање во неговата приватност и приватноста на неговото семејство. Според неофицијални информации, станува збор за снимател од медиум близок на Христијан Мицкоски. Ова видео стана вирално на …

ШОКАНТНО: Со воајерство не се задржува фотелја! Медиуми на Мицкоски безобразно задираат во приватноста на Коневски Read More »

ВАКВА ТЕПАЧКА ДОСЕГА НЕ СЕ ДЕСИЛА, ЗНМ И МЕТАМОРФОЗИС: ДЕМАНТ на објавата на ЗНМ и ССНМ во однос на постапувањето на Фондацијата Метаморфозис во регулирање на работните односи

Почитувани, Најостро реагираме на соопштението на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) кои без да побараат информација од нас, еднострано, брзоплето и без валидни аргументи јавно ја осудуваат Фондацијата Метаморфозис во врска со отпуштањето на г-ца Мемети. Дополнително, без докази и без причина инсинуираат, манипулираат и …

ВАКВА ТЕПАЧКА ДОСЕГА НЕ СЕ ДЕСИЛА, ЗНМ И МЕТАМОРФОЗИС: ДЕМАНТ на објавата на ЗНМ и ССНМ во однос на постапувањето на Фондацијата Метаморфозис во регулирање на работните односи Read More »

РАБОТЕН СОСТАНОК НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ШИЛЕГОВ СО ВИЦЕ ПРЕМИЕРОТ НИКОЛОВСКИ ЗА ПЛАНОТ ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА

Мерките од усвоениот План за борба против корупцијата, со посебен акцент на мерките со кои се опфатени општините, беа главна тема на денешниот работен состанок меѓу претседателот на ЗЕЛС и градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Ljupcho Nikolovski и извршната …

РАБОТЕН СОСТАНОК НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ШИЛЕГОВ СО ВИЦЕ ПРЕМИЕРОТ НИКОЛОВСКИ ЗА ПЛАНОТ ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА Read More »

Град Скопје и ООН организираат настани насловени Вечери на женски права

Придружете ни се во одбележувањето на Меѓународниот ден на жената, 8 Март, со активностите предвидени преку Women’s Rights Nights, под глобалната тема: „Жени во лидерство: остварување на еднаква иднина во свет на ковид-19“: https://bit.ly/3kLMIGd Следете нѐ на: https://www.facebook.com/womensrightsnights.net За повеќе детали, во деталната програма: https://www.womensrightsnights.net/program-2021.html Под покровителство на Град Скопје, и во партнерство со Award …

Град Скопје и ООН организираат настани насловени Вечери на женски права Read More »

Скопје Зоо си доби своја ЕКО ЗОНА со бесплатен интернет, држачи за велосипеди, канти за селекција на отпад, благодарение на Go Green

Скопје Зоо си доби своја ЕКО ЗОНА, благодарение на Go Green, Центар за развој на скопски плански регион, Швајцарска амбасада и Министерство за локална самоуправа. За почеток поставени се Smart клупа со бесплатен WiFi, канти за селекција на отпад и држачи за велосипеди. Ја продолжуваме соработката и понатаму со збогатување на градината со нови еко …

Скопје Зоо си доби своја ЕКО ЗОНА со бесплатен интернет, држачи за велосипеди, канти за селекција на отпад, благодарение на Go Green Read More »

loading...