10.8 C
Скопје
06/12/2022 15:31
МАКТЕЛ

Како скопски „Бетон“ на Јорданов дотера до стечај?

Градежната компанија направила план за санација на загубите, но прво обвинителството носи одлука за замрзнување на имотот, потоа државни институции ги раскинуваат договорите, а на крајот и кредиторите активираат хипотеки, што ја доведе фирмата во неможност да ги сервисира обврските, вклучително и за плати кон вработените. Градежната компанија „Бетон Скопје“, поврзана со бизнисменот Минчо Јорданов, ја известило Македонска берза дека скопскиот основен граѓански суд на почетокот на месецов донел одлука за поведување на претстечајна постапка за друштвото.

  

Според Законот за стечај, со решението за поведување на претходна постапка, стечајниот судија го определува и датумот за одржување на рочиштето за испитување на условите за отворање на стечајна постапка, која настанува кога друштвото не е способно да ги сервисира обврските.

  

Уште кон крајот на август, скопски „Бетон“ е внесен на таканаречената на Листа за набљудување, која всушност се прави за обрнување на внимание на инвеститорската јавност за определени актуелни состојби поврзани со конкретни издавачи на хартии од вредност. Првично, компанијата влезе на оваа „црна листа“ откако беше блокирана нејзината сметка, додека сега има причина плус да ја зацврсти позицијата на листата, со оглед дека за неа е поведена претстечајна постапка, како фаза кон стечај, кој може да заврши со реорганизација или ликвидација на фирмата.

Веќе подолг период, „Бетон“ се соочува со потешкотии во работењето. Како што наведоа од самата компанија, oваа 2022 е несомнено нивната најтешка година, откако во претходната 2021 година менаџментот на друштвото подготвил план за санација на загубите. Притоа, како што посочуваат од таму, значително се зголемила наплатата на побарувања постари од 3 години, како и на побарувања по основ на позајмици и дадени аванси во првата половина од 2022 година, додека наплатата на побарувањата во текот на 2021 и почеток на 2022 год од тековните проекти била редовна.

Што се однесува до старите побарувања од инвеститори, дел биле неплатени, меѓутоа, велат од таму, за наплата на останатите сè уште се водат судски постапки и се чека исходот. Таков е случајот, на пример, со недовршениот објект на Мајка Тереза, кој почна да се гради по договор со Министерството за култура, но подоцна беше нотиран како дивоградба од страна на работната група за „Скопје 2014“.

Намалувањето на вкупните обврски спрема добавувачите е за 44 отсто. Обврските кон добавувачите компанијата се поажурно ги подмирува и деновите за отплата на обврските ги намали од 256 во 2019, 186 во 2020, за да дојде до 177 дена во 2021 година. Во првата половина на 2022 година се намали и кредитната изложеност спрема Комерцијална Банка за 110 милиони ден“, објаснуваат од компанијата.

ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ИМОТОТ

Во меѓувреме, Јавното обвинителство во април донесе решение за замрзнување на имотот на компанијата, што следуваше по одлуките на Собранието на акционери за продажба на дел од недвижниот имот кој не е во функција на основната дејност на друштвото, со цел „успешно реализирање на планот за реорганизација и реструктуирање“.

Оваа одлука на ЈО направи непроценлива штета, која доведе до огромни финансиски загуби, затоа што од тој момент се созаде недоверба во компанијата и во нејзината способност за регулирање на обврските, со што започнаа и најголемите блокади и на банкарските сметки и низа тужби за наплата на побарувања од страна на добавувачите со кои компанијата имала долгогодишна соработка“, стои во образложението на „Бетон“.

Во него се наведува дека на тој начин фирмата била спречена навремено да одговори на барањата на кредиторите и да обезбеди ликвидни средства за реализација на веќе потпишаните договори за градење со државните инвеститори, како и да исплати доспеани обврски спрема своите добавувачи.

Во жалбена постапка, кривичниот суд го уважи барањето на „Бетон“ за повлекување на вондредната мерка за замрзнување на недвижностите, по што компанијата можеше да располага со имотот дури од првата половина на јуни 2022 година. Меѓутоа планот за санација сè уште беше неможно да се спроведе до крај сè додека не се одблокираат банкарските сметки“, посочуваат од компанијата.

РАСКИНАТИ ДОГОВОРИ

Инаку, планот на „Бетон“ не се одвивал според замислите, а приходите на друштвото беа намалени поради неколку причини. Прво, договорот со оваа компанија го раскина Јавното претпријатие за државни патишта, со што ги активира и гаранциите кои друштвото во почетокот на 2022 година беше приморано целосно да ги исплати.

За ова еднострано раскинување на договорот, кое дојде после констатирани недостатоци во проектот за градење, а со тоа и до значително доцнење на реализацијата на проектот, е започната постапка пред арбриражниот суд за подмирување на побарувањата согласно доставените градежни книги и ситуации, како и за штети нанесени на компанијата“, истакнуваат од „Бетон“.

Исто така, и Народна банка го раскина договорот со оваа компанија за изградба на административната зграда, кој беше со важност до крајот на годинава, што пак следуваше после долги преговори со раководството и координативното тело на оваа институција за да се изнајде решение за измени на договор меѓу двете страни.

„Заради променети околности (Ковид 19, пораст на цени на градежни материјали, пораст на минимална плата, војна во Украина, пораст на цена на струја, нафта и гас), официјално баравме изнаоѓање на законска рамка во која ќе може да бидеме обештетени за енормното зголемување на трошоците за градење, а со тоа и загубите на компанијата“, велат од компанијата.

АКТИВИРАНИ ХИПОТЕКИ

Покрај тоа, кредиторите на „Бетон“ АД Скопје донеле одлуки да ги доспеат сите кредитни рамки на компанијата со што Комерцијална Банка АД, Стопанска Банка АД Скопје, Халк Банка и НЛБ Банка ги активираа своите хипотеки и мениците, со што пристапија кон постапка на извршување на целиот недвижен и подвижен имот на компанијата до подмирување на своите побарувања.

Во меѓувреме, компанијата не успева ниту да го предбележи веќе изградениот хотел во центарот на Скопје, веднаш до Белата Палата на ВМРО-ДПМНЕ, за кој, велат од компанијата, Катастарот одбива да го изврши уписот иако има градежна дозвола.

Дополнително, побарувања од „Бетон“ имаат и работниците, кои патем го иницираат стечајот преку матичниот синдикат за градежништво од причина што не им се исплатени 6 плати. Како што најавуваат од таму, освен платите ќе бараат и исплата на заостанатите регреси за годишен одмор за 2021 и 2022 година.

 

  

Најново

Венко Филипче: Фондацијата „Заев едно општество за сите“ ќе стипендира специјализанти за усовршување во европски центри

Sase Ivanovski

Алијанса очекува на списокот на Агелер да се најдат инволвираните од аферата „Маџар Телеком

Sase Ivanovski

ОЈО го доби и ќе го „чешла“ извештајот на МВР за протечената снимка на Јутјуб од реферирањето на Димовски за Онишченко

Sase Ivanovski

Маричиќ: Ги зајакнуваме односите со ЕУ и ја движиме Северна Македонија во вистинска насока

Sase Ivanovski

Јовановски: Пенов може и тенкови да испрати!

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Одговорноста за блокадите на Скопје се кај Ковачевски и Арсовска, кои договараат тендери и матни зделки

Sase Ivanovski

Тренчевска: Само преку регионална соработка можеме да успееме во воспоставување на родовата еднаквост

Sase Ivanovski

Нано Ружин: САД испрати експерти за антикорупција во Скопје затоа што македонските авторитети се неефикасни

Sase Ivanovski

Почина новинарот Димитар Ќуркчиев, семејството и пријателите се простуваат од него и на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Опозициските пратеници со црни натписи „Темнина во Србија без слободни медиуми”ги поддржа телевизиите Н1 и Нова С

Sase Ivanovski

Приведен босанскиот министер Лучиќ злоупотреба на положбата и трошење народни пари

Sase Ivanovski

Борел: Последниот предлог договор до Белград и Косово е испратен вчера

Sase Ivanovski

(ФОТО) Симон Трпчески замина во Ерменија, каде неговата ќерка ќе ја претставува Македонија на Јуниорски Евросонг

Sase Ivanovski

Здравство воведе модул за електронско пријавување на несаканите ефекти од вакцинацијата

Sase Ivanovski

ЕСМ: ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКО СЕ ЖИВЕЕЛО ВО СОВЕТСКИОТ СОЈУЗ?

Tamara Ivanovska

Герасимовски до пензионерите: Пријавете се за доделување парична помош, рокот истекува утре

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Сведоштва за студентските домови

Tamara Ivanovska

Приведени двајца крадци од Куманово, одземеното вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

Западниот Балкан и ЕУ заеднички ќе се справуваат со последиците од енергетската криза

Sase Ivanovski

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија Рама

Tamara Ivanovska

СДСМ: Мицкоски нема доблест ниту да им се извини на скопјани за хасот во градот

Tamara Ivanovska

Владата донесе одлука да се поништи одлуката за прием на Онишченко во државјанство

Sase Ivanovski

Грковска: На сајбер безбедноста треба да гледаме како инвестиција која ја јакне довербата на граѓаните во институциите

Tamara Ivanovska

ЕУ со 18 милиони евра ќе ја развива Преспа

Sase Ivanovski

РЕК Битола и ТЕЦ Осломеј нема да се затворат, тврди Битиќи

Sase Ivanovski

Кој е Добре Митрев, човекот кој стои зад отворањето на бугарски „клуб – канцеларија“ во Кавадарци

Sase Ivanovski

СДСМ: За работата на ЈСП, ВМРО-ДПМНЕ да праша во УО, таму скоро се сите се членови на нивната партија

Tamara Ivanovska

ВЕЧНА СЛАВА: 11 години од смртта на Гоце Арнаудов

Sase Ivanovski

Иницијатива за лекторат по македонски јазик во Тирана

Tamara Ivanovska

Блерим Беџети ги подбра министрите на ДУИ: Повеќе се фалат од што работат

Sase Ivanovski

ЈОНУЗ: Е па политичари, идите бре у пи*ку лепу материну!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Директорите на СДС, ДУИ и ЛЕВИЦА управуваат со хаосот во Град Скопје, Арсовска спроведувач на крими интереси на Ковачевски

Tamara Ivanovska

Зеленски ги посети војниците во Славјанск на Денот на вооржените сили на Украина

Sase Ivanovski

Приведен крадец по распишана потерница

Tamara Ivanovska

За што разговарале Ковачевски, Макрон и Шолц на денешната средба во Тирана?

Sase Ivanovski

166 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Sase Ivanovski

8 декември 2022 година (четврток), ‘’Св. Климент Охридски”, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

Tamara Ivanovska

Австрија и официјално кажа „не“ за пристапување на Бугарија и Романија во Шенген

Sase Ivanovski

Произведени 12.379 MWh во текот на изминатото деноноќие и целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

Вештите лица ги спровеле сите неопходни увиди и анализи за автобуската несреќа кај Ласкарци

Sase Ivanovski

Приведен разбојник од Кондово за издржување на казна затвор од пет години

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Драма во Албанија: На големите протести на опозицијата нокаутиран Сали Бериша!

Sase Ivanovski

СЕ ОГЛАСИ ЛИЛА ПО ТРАГЕДИЈАТА: Бог ќе ви суди, тие родители изгубиле дете, таа не е веќе меѓу живите – освен името ништо друго не знаете за неа!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Ефектот од средбите Арсовска – Ковачевски: Блокиран град, банкротирано ЈСП и сомнеж за провизии во џебот на скопски сметководител

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Срамниот избор на Дамева за претседател на Судски совет го покажува трулиот систем, Ковачевски продолжува да го распупува правосудството

Tamara Ivanovska

УЧЕСТВО НА СОБРАНИСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА 60. ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА ПАБСЕК

Tamara Ivanovska

СДСМ: Мицкоски стои зад блокадите и хаосот во Скопје, дрско ги малтретира скопјани

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Успешните младински политики на дело – „Гаранција за млади“ ги надмина поставените цели

Tamara Ivanovska

Комунална хигиена репарација на контејнери

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски го врати Ристо Бекатон Пенов од транзицијата за да се заканува и глуми шериф

Tamara Ivanovska

ЧИТАЊЕ ЗГРАДИ: ИЗВЕДУВАЧКИ ПРАКТИКИ ВО УРБАН КОНТЕКСТ

Tamara Ivanovska

Кривична пријава против скопјанец за „злоупотреба на службена положба и овластување” и „фалсификување службена исправа”

Tamara Ivanovska

Бесими на билатерален скрининг за финансиска контрола – Законот за буџети темел на реформите за подобрување на управувањето со јавните финансии

Tamara Ivanovska

Претрес во Општина Чешиново – Облешево, пронајдени пушка и муниција

Tamara Ivanovska

Ако мислат дека треба,нека не тргнат на сила, Ленин од денешните барикади

Tamara Ivanovska

Пенов: Блокадата на автобуските превозници во Скопје нанесува огромна штета на граѓаните

Tamara Ivanovska

Хакирана руската банка ВТБ

Tamara Ivanovska

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Tamara Ivanovska

Ова не е сообраќаен хаос, ова е анархија

Tamara Ivanovska

Левица со кривична пријава против менаџерите на ЕВН заради непријавување кражба на струја во Арачиново

Tamara Ivanovska

Се огласи Агелер: Тимот за санкции од Вашингтон е во Македонија, ќе казнува поранешни и актуелни корумпирани политичари!

Tamara Ivanovska

Вучиќ од Тирана: Подобро да сте за масата, отколку мени на масата

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) МАСК ОБЈАВИ КАКО СЕ БРИШЕЛЕ ДОКАЗИ ЗА БАЈДЕН НА ТВИТЕР Белата куќа реагираше, „тоа е интересна случајност“

Tamara Ivanovska

ЛУКАШЕНКО СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ВОЈНА? Белоруските вооружени сили почнаа вежби за борбена готовност

Tamara Ivanovska

ПУТИН МУ ПОДГОТВУВА АТЕНТАТ НА ЛУКАШЕНКО Му замерил што не пушта војници во Украина

Tamara Ivanovska

Инвестиции за најмладите – Аеродром добива три нови детски игралишта

Tamara Ivanovska

Приведено лице од гостиварско, затекнато при бесправна сеча на дрва

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Потпишан договор за поевтини роаминг услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Tamara Ivanovska

Владев: Општина Свети Николе оствари одлични резултати во 2022 година, продолжуваме со исто темпо во идната година

Tamara Ivanovska

Лишен од слобода крадец, одземеното е вратено на сопственикот

Tamara Ivanovska

Паметни системски решенија за станбени и деловни простории – Energy Intelligence го отвори новиот изложбен салон во Скопје

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Стоилковски: Зад хаосот на Ковачевски и Арсовска има договор бугарска фирма да го земе приватниот градски сообраќај?

Tamara Ivanovska

Вучиќ од Тирана: „Дојдов за да имаме шанса да кажеме што мислиме“

Tamara Ivanovska

Да ги спречиме младите да си одат, вели Тренчевска

Tamara Ivanovska

Овој четврток одиме на Руфтоп новогодишен базар во Скопје Сити Мол

Tamara Ivanovska

Путин распореди крстосувачки ракети кон Јапонија

Tamara Ivanovska

За работата на ЈСП, ВМРО да праша во УО, таму се нивни членови, велат од СДСМ

Tamara Ivanovska

Демонстранти во Софија ги исвиркаа рускиот митрополит: „Стоп Путин“, „Умри Путин”

Tamara Ivanovska

Leave a Comment