1.8 C
Скопје
28/01/2023 00:25
МАКТЕЛ

   

БОМБА НА СДК: БУНТ ВО СУДСКИОТ СОВЕТ, ЧЛЕНОВИТЕ ИЗБРАНИ ОД СУДИИТЕ СПРЕЧИЈА ДА ПОМИНЕ ГОТОВ СПИСОК ЗА ГЛАСАЊЕ ЗА КЛУЧНИ МЕСТА ВО АКАДЕМИЈАТА ЗА СУДИИ И ОБВИНИТЕЛИ

     

Судиите Мирјана Радевска-Стефкова од Врховниот суд, Зоран Герасимовски од апелационо подрачје Скопје и Ивица Николовски од апелационо подрачје Гостивар кои во септември беа избрани за членови на Судскиот совет од колегите. (Фото: К. Попов) Тројцата новоизбрани членови на Судскиот совет, судиите Мирјана Радевска-Стефкова, Зоран Герасимовски и Ивица Николовски, на кои им се придружиле и останатите членови избрани од судиите: Мирсад Суроји, Мери Радевска и Сашко Георгиев, но и Весна Дамева, која е избрана на предлог на претседателот, на последната седница во четвртокот спречиле гласање на список без дебата.
Според она што го дознавме од седумтемина „бунтовници“, претседателката на Судскиот совет Павлина Црвенковска на седницата влегла со список на кандидати за членови на управниот одбор и на комисиите за приемен и за завршен испит на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“. Овие седум членови, не само што се избориле да се дебатира за судиите од списокот – кандидати за одлучувачки и битни места во Академијата, туку и најголемиот број не ги гласале. Тие се сега мнозинство и без нивните гласови, не може никој да биде избран. Предложиле нови имиња, но од сите 4 апелациони подрачја во Македонија, а не само од скопските судови какви што биле на списокот на претседателката на Советот.

  

Новото мнозинство вели дека отсега во Судскиот совет ќе се работи по закон, а не по списоци. Осум члена на Советот ги избираат судиите од своите редови, три члена ги избира Собранието и двајца предлага претседателот, а изборот пак го врши Собранието. По функција членови на Советот се претседателот на Врховниот суд и министерот за правда, но без право на глас. Само што почнала седницата, претседателката Црвенковска набрзина ги прочитала кандидатите и веднаш ги ставила на гласање, без никаква дебата за нив. Тогаш изреагирале седумтемина дека и тие имаат право да предложат кандидати и дека не може без дебата да гласаат за нејзините предлози. Тие ѝ укажале на Црвенковска дека речиси ниту еден од нив не исполнувал законски услов за функциите во Академијата, бидејќи таму биле предавачи, ментори и слично, и оти конфликт на интереси е забранет.
За членови на управниот одбор на Академијата, Црвенковска ги предложила и претседателот на Основниот кривичен суд Скопје Иван Џолев и судија Васка Масевска. Џолев, иако немал законски пречки, не го добил потребниот број гласови и не поминал. Масевска била избрана, но како заменик член. Седумтемина потоа предложиле свои кандидати и тие биле изгласани. Така, за членови на УО тие ги избрале Герасимовски и претседателот на Апелација Гостивар Беким Мемеди. Масевска ќе биде негов заменик.Бидејќи не исполнувале услови, од списокот на Црвенковска не прошле и судиите: Ирена Петрушевска, Сузана Дончева, Славица Наумовска и Марин Станевски, кандидати за комисијата за завршен испит во Академијата за судии. По неизгласување на најголемиот дел на нејзините предлози, тука Црвенковска ја прекинала седницата. Дала половина час пауза и ја напуштила салата, да провери дали навистина предложените не ги исполнуваат условите. Требало да се гласа и за последната од списокот, судијката Петранка Ташевска, и таа од Скопје, но до тоа не дошло.
Црвенковска не се вратила на седницата, на членовите на Судскиот совет им кажале дека ќе продолжи друг ден. Пред да ја прекине седницата, седумтемина предложиле други кандидати за во комисијата за завршен испит во Академијата. Тоа се судиите: Ѓорѓи Андонов, претседател на Основниот суд Штип; Васил Баткоски и Зоран Стевановски (како негов заменик) од апелационо подрачје Битола; Розалинда Ристевска и Гордана Сајковска(заменичка) од Апелација Скопје; Златко Анѓелковски од Апелација Гостивар. Сите се усвоени како предлози.

 

СЕ ВРАЌА ДОМИНАЦИЈАТА НА СУДИИТЕ ВО СУДСКИОТ СОВЕТ НА СМЕТКА НА ИЗБРАНИТЕ ОД ПОЛИТИКАТА, ТРОЈЦА НОВИ ЧЛЕНОВИ ПОЛОЖИЈА ЗАКЛЕТВА
Седницата отпочеток докрај ја има следено Ивана Петковска, претставничката на невладината Коалиција „Сите за правично судење“.
„На седницата присуствуваше претставник од Коалиција ‘Сите за правично судење’ во својство на јавност, така што можеме да потврдиме дека откако претседателката на Советот ја претстави својата предлог листа на кандидати, отвори дискусија без да им даде можност на останатите членови на Советот да предложат свои кандидати. По ова реагираа останатите членови на Советот, дека им е ускратено правото да предложат свои кандидати, па поради тоа седницата продолжи со изнесување на нови предлози за кандидати од страна на останатите членови на Советот.
Дополнително, на седницата се отвори прашање дали еден дел од кандидатите кои беа предложени од страна на претседателката на Советот имаат формални пречки да бидат избрани согласно Законот“, ни одговорија од Коалицијата. И оттаму потврдија дека по неизгласување на предлозите на претседателката Црвенковска, таа прекинала седницата без образложение. „Откако беа номинирани кандидати за членови на Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители и Комисијата за приемен испит, претседателката на Советот даде пауза од половина час, меѓутоа, по завршувањето на паузата, претставникот од Коалиција ‘Сите за правично судење’ беше известен дека седницата е прекината и таа ќе продолжи наредната недела при што не беа образложени причините за ваквиот прекин“, ни изјавија од невладината организација која ја следи работата на судството.

  

 

Најново

Ковачевски за „360 степени“: На државата и треба здружување на прогресивните сили за пристапување во ЕУ

Sase Ivanovski

Пендиков пријавил во бугарското МВР дека добивал смртни закани, софиското обвинителство ќе го испитува случајот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДОДЕКА ВО УКРАИНА ГИНАТ ЦИВИЛИ ОД РУСКИТЕ РАКЕТИ И БОМБИ, ОВАЦИИ ЗА РУСКИОТ АМБАСАДОР БЕЗДНИКИН НА ПРОСЛАВАТА ЗА СВЕТИ САВА ВО МНТ

Sase Ivanovski

САД очекуваат брзо решение за стопираните разговори за влез на Шведска и Финска во НАТО

Sase Ivanovski

УЖАС: СЗО објави публикација со листа на лекови кои треба да се подготват во случај на нуклеарен напад

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Николоски: Бугарија „продава“ демократија, а не спроведува 16 пресуди за Македонците од Судот за човекови права, добив поддршка во Совет на Европа да се воспостави механизам со кој ќе мора да ги спроведе

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СКАНДАЛ НА ПРОСЛАВАТА НА СВЕТИ САВА ВО МНТ: АМНЕСТИРАНИОТ ТЕРОРИСТ ДУРЛОВСКИ КОЈ ГО ОРГАНИЗИРАШЕ УПАДОТ НА 27-МИ АПРИЛ ЈА ПЕЕШЕ ХИМНАТА ПРЕД ТЕПАНИТЕ ПРАТЕНИЦИ ОД СДСМ КОИ СЕГА СЕ МИНИСТРИ ВО ВЛАДАТА?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски на свечената академија посветена на Св. Сава: Почитта кон различностите нѐ прави да бидеме обединети во заедничката идеја за мир и единство

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ: ПРЕФРЛАЊЕТО СО АВИОН ОД ОХРИД ВО СОФИЈА НА ПЕНДИКОВ Е ДИПЛОМАТСКИ ГАФ, ДРСКО МЕШАЊЕ ВО ВНАТРЕШНИТЕ РАБОТИ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски – Вучевиќ: Ќе продолжи продлабочувањето на односите меѓу Северна Македонија и Србија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски за „360 степени“:  Парламентарното мнозинство е стабилно и има можност да се зголеми

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДАЛИ Е НА ПОВИДОК НОВ РАСКОЛ ВО СДСМ: ПЕНДАРОВСКИ ВО ИНТЕРВЈУ ЗА ТЕЛМА ИСПРАТИ КРИТИКИ ЗА СПАСОВСКИ И ОСМАНИ?!

Sase Ivanovski

ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ: САМО НА СВЕТИ САВА МУ УСПЕА ДА ГИ ОБЕДИНИ СДСМ И ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Вечерва со задоволство одговорив на поканата да присуствувам на Свечената академија по повод одбележување на Денот на Свети Сава

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТЕШКО НАС ШТОМ НОВИНАРИ НА ТЕЛМА ПОЧНАА ДА БАРААТ ДА ЈА БОМБАРДИРАМЕ БУГАРИЈА СО БУГАРСКИ ХАУБИЦИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) На „Ванчо Михајлов“ и „Цар Борис III“ им снемува време – или нови имиња или клуч на врата

Sase Ivanovski

Македонското и бугарското МВР на заеднички состанок за безбедно чествување на раѓањето на Гоце Делчев

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЕВЕ ЗОШТО АМЕРИКАНСКИТЕ ТЕНКОВИ АБРАМС СЕ НОЌНА МОРА ЗА РУСИТЕ: НАМЕСТО ДИЗЕЛ МОТОР ИМААТ АВИОНСКИ МОТОР, ОКЛОПОТ Е НАПРАВЕН ОД ОСИРОМАШЕН УРАНИУМ?!

Sase Ivanovski

Маричиќ за затегнатите односи помеѓу Софија и Скопје: Не е пријатно!

Sase Ivanovski

Колку чини одлагањето на решавање на проблемите?

Sase Ivanovski

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2 илјади парчиња електронски цигари

Tamara Ivanovska

СО КОЛА ГО ИЗГАЗИЛА БИВШИОТ ДЕЧКО Обид за убиство во Тетово

Sase Ivanovski

Расчистена разбојничка кражба во Скопје, сторителот го признал делото

Tamara Ivanovska

ИСТРАЖУВАЛ КОНОП ЗА МАГИСТЕРСКА, ДРЖАВАТА ГО ОСУДИЛА Научникот Матовски е во седумгодишен правен лавиринт!

Sase Ivanovski

КОВАЧЕВСКИ НА ТЕЛЕФОН СО ПРЕМИЕРОТ НА БУГАРИЈА Разговарале околу мирното чествување на Гоце Делчев на 4 февруари

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: После бегството на Абдиовски од затворот Шутка да бевме нормална држава Сокол ќе поднесеше оставка или “на клоци“ ќе беше избркан од функцијата

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Рубља патриотите на Апасиев во град Скопје ги гласаа бизнисите на ДУИ-СДС и Арсовска

Sase Ivanovski

Алијанса за Албанците на седница на претседателството одлучува за преговори со Владата

Sase Ivanovski

Костадиновски, Капитал Ассет Менаџмент: Нé чека економски тешка, но година со добри берзански можности

Sase Ivanovski

Тупанчески оствари средба со амбасадорот Килијан Вал, шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Tamara Ivanovska

ИНТЕРЕСНА ДИЛЕМА: ДАЛИ БЕЛГРАД СТОИ ЗАД ЕКСАЛАЦИЈАТА НА ОДНОСИТЕ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА, И ЗОШТО?!

Sase Ivanovski

ШЕЌЕРИНСКА: Одлични студенти, одлична дебата во ЕУ ИНФО ЦЕНТАР!

Sase Ivanovski

Приведен крадец од Куманово, оперирал во Кисела Вода

Sase Ivanovski

Вицепремиерот Битиќи на средба со јапонскиот амбасадор Казуја – Имаме голем потенцијал за унапредување на економската соработка

Tamara Ivanovska

Откажана претставата финансирана од Врабевски, кој имал желба да го израдува и насмее народот во Северна Македонија со гостување на бугарски театар

Sase Ivanovski

Ковачевски: Северна Македонија успешно се развива во Едно општество за сите

Sase Ivanovski

Стоилковски: На се што испотпопишаа Владата денес имаме ситуација на студена војна меѓу Македонија и Бугарија, а премиерот и претседателот си играат аналитичари

Tamara Ivanovska

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување

Tamara Ivanovska

Премиерот Ковачевски упати порака по повод Меѓународниот ден на сеќавањето на жртвите од холокаустот

Tamara Ivanovska

Стоилковски: Цело СДС на сликање со бегалецот од затвор, ОСТАВКИ!

Tamara Ivanovska

МОН: Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите, наместо досегашните 3000 денари, овие студенти во иднина ќе земаат стипендии во висина од 6050 денари

Sase Ivanovski

МОН: Денес започнува исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Sase Ivanovski

Приведено лице, барано со централна потерница, осудено на 12 години затворска казна

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СОВЕТНИКОТ НА ПЕНДАРОВСКИ, МАРКОВИЌ: АГРЕСИВНИОТ НАЦИОНАЛИЗАМ ОД БУГАРИЈА ГИ ОБЕДИНУВА ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА ВО ЗЕМЈАВА ЗАТОА ШТО СЕ ЧУВСТВУВАМЕ НАПАДНАТИ

Sase Ivanovski

Расчистени пет тешки кражби во Битола, пронајдените украдени предмети вратени на сопствениците

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ ИМ ЧЕСТИТА СВЕТИ САВА НА СРБИТЕ ВО ЗЕМЈАВА: Благодарност до сите припадници на српската заедница во Република Северна Македонија за нивниот придонес во сите сфери на општественото живеење

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПАСЕНОВСКИ: ПЕНДАРОВСКИ, КОВАЧЕВСКИ, АХМЕТИ И МИЦКОВСКИ ДА ИСПРАТАТ ПОРАКА НА ОБЕДИНЕТОСТ ОКОЛУ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, ЗАЕДНО ДА ГО ОДНЕСАТ ВЕНЕЦОТ НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Sase Ivanovski

Утре ќе заврши Третата зимска школа на МСМЈЛК при УКИМ со учесници од четири континенти, посветена беше на творештвото на поетот Ацо Шопов

Sase Ivanovski

НЕВРАБОТЕНИ ОСТАНАА САМО НЕРАБОТЛИВИТЕ И НЕЗАИНТЕРЕСИРАНИТЕ Што им остана на домашните бизниси на пазарот на трудот?

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ПРОГРАМСКИ ДИРЕКТОРИ ВО МКЦ: ИМА САМО ЕДНА ПАРТИЈА МЕЃУ НАС А ТОА Е МКЦ, СИТЕ ФАКТУРИ ПРЕД ДА СЕ ИСПЛАТАТ СЕ ОДОБРЕНИ ОД ГРАД СКОПЈЕ, ВО ТЕК Е РЕВИЗИЈА НА НАШЕТО РАБОТЕЊЕ И АПЕЛИРАМЕ ТАА ДА СЕ СПРОВЕДЕ ОБЈЕКТИВНО

Sase Ivanovski

Вонредна европска турнеја на Бајден на годишнината од почетокот на руската инвазија врз Украина?

Tamara Ivanovska

Ракетен напад во Украина, над 10 жртви

Tamara Ivanovska

Украина ќе бара борбени авиони откако ќе обезбеди тенкови

Tamara Ivanovska

Синдикатот бара вонреден инспекциски надзор за доцнењето на платите на вработените во Општина Тетово

Tamara Ivanovska

НАЈВАЖНО Е ЃУКАНОВИЌ ПОВЕЌЕ ДА НЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ Абазовиќ ја коментираше изјавата на Ескобар за Црна Гора

Tamara Ivanovska

Директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски на презентација на целите на работната група ,,Анализа на работни задачи”  

Sase Ivanovski

Градот Скопје и годинава со финансиска поддршка на дневните центри за стари лица и центарот за давање помош во домашни услови на Црвениот крст на град Скопје

Sase Ivanovski

Чавушоглу: Бесмислено е да се одржи состанок со Шведска и Финска за нивните кандидатури за НАТО

Tamara Ivanovska

Поради големиот прилив на житарки, ЕК размислува за враќање на царините на украинскиот извоз во ЕУ

Tamara Ivanovska

КАКО НЕ ИМ Е СРАМ НА ВМРО ДПМНЕ ВАКВО СООПШТЕНИЕ ДА ПУШТАТ ДО МЕДИУМИТЕ, САМО ХАМАС И ХЕЗБОЛАХ ОДОБРУВААТ НАСИЛИЕ ВО ПОЛИТИКАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕO) Ексклузивна обиколка во новата специјализирана болница „Д-р Органџиски“ во Штип

Tamara Ivanovska

Игра на нерви за училишните директори меѓу вмровските општини и централната власт

Tamara Ivanovska

Четири момчиња силувале студентка, па ја исфрлиле на улица и ја усмртил автомобил – Злосторство кое ја шокираше Америка

Tamara Ivanovska

Ангелов: Тепаниот Пендиков чека бугарски пасош, моето враќање во Македонија зависи од бугарските институции

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Бомба на Крмов: ВМРО-ДПМНЕ ќе прифати уставни измени

Tamara Ivanovska

РУСКИТЕ ПОДМОРНИЦИ УШТЕ СЕ СТРАВ И ТРЕПЕТ ЗА НАТО

Tamara Ivanovska

МЕДВЕДЕВ СЕ ЗАКАНУВА: АКО БИДЕМЕ ПОРАЗЕНИ ВО УКРАИНА, ЌЕ МОРА ДА УПОТРЕБИМЕ НУКЛЕАРКИ

Tamara Ivanovska

ОСНОВАЧОТ НА ПЕЈ ПАЛ ЈА СРУШИЛ ЦЕНАТА НА КРИПТО ВАЛУТИТЕ СО ПРОДАЖБА ОДЕДНАШ НА 2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА КРИПТО

Tamara Ivanovska

ЛАВРОВ ЈА СПОРЕДИ РУСИЈА СО ЕВРЕИТЕ ВО ХОЛОКАУСТОТ, ДОБИ КРИТИКИ ОД ИЗРАЕЛ

Tamara Ivanovska

СПАСОВСКИ: Како министер за внатрешни работи нема да дозволам понижување на македонскиот народ!

Tamara Ivanovska

Спасовски: На денешен ден Глигоров беше избран за претседател, нека му е вечна слава

Tamara Ivanovska

Амбасада на САД: Коментарите на Џамбаски беа неодговорни и опасни, безусловно ги осудуваме сите закани со насилство

Tamara Ivanovska

Спасовски: Инцидентот во Охрид е дел од хибридна војна, тепачите и тепаниот се од иста групација!

Tamara Ivanovska

Доставени три барања за финансиска поддршка за воведување на нови авиолинии

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: СДС во обид да се објасни се избрука – Што е следно Ковачевски да каже дека го изградил Скопје и сите други градови во Македонија?

Tamara Ivanovska

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка и изготвувале порнографски материјал

Tamara Ivanovska

Претрес во Виница, приведен дилер на дрога

Tamara Ivanovska

Честитка по повод Св. Сава националниот празник на српската заедница

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Честитка по повод празникот Свети Сава од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Tamara Ivanovska

Произведени 18.449 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

Tamara Ivanovska

Leave a Comment