4.8 C
Скопје
08/12/2022 00:47
МАКТЕЛ

Воена помош од САД за земјите од Западен Балкан, освен за Србија

Од околу една милијарда долари воена помош што ја најави американскиот Стејт департмент за 17 европски земји, 23 милиони ќе бидат наменети за Црна Гора за зајакнување на одбранбениот сектор. Засега не се знае колку пари ќе добијат останатите земји од Западен Балкан. На списокот не е Србија.

  

Од Стејт департментот за Радио Слободна Европа (РСЕ) изјавија дека оваа помош, која се доделува и на Украина, ја покажува посветеноста на Соединетите држави „на иднината на Украина како демократска, суверена и независна држава, како и до безбедноста на сојузниците и партнерите низ целиот регион“.

Колку помош добиваат Украина и другите?

  

Откако администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден го започна својот мандат во јануари 2021 година, тие доделија околу 15,2 милијарди воена помош за Украина, особено од крајот на февруари кога Русија започна инвазија врз таа земја.

Меѓутоа, на 8 септември американскиот државен секретар Ентони Блинкен при најавата за дополнителна долгорочна инвестициска помош од 2,2 милијарди долари за првпат најави дека ќе обезбеди пари за Украина и 17 соседни земји. Преку програмата за надворешно воено финансирање, Украина ќе добие една милијарда долари, а остатокот ќе биде распределен меѓу другите земји.

При најавата за дополнителни 2,2 милијарди долари долгорочна инвестициска помош, Блинкен за прв пат најави дека ќе обезбеди пари за Украина и 17 соседни земји. (9 септември 2022 г.)
При најавата за дополнителни 2,2 милијарди долари долгорочна инвестициска помош, Блинкен за прв пат најави дека ќе обезбеди пари за Украина и 17 соседни земји. (9 септември 2022 г.)

„Вклучувајќи и многу од нашите сојузници во НАТО, како и други регионални безбедносни партнери кои се изложени на потенцијален ризик од идната руска агресија“, се вели во соопштението на Блинкен.

Американските сенатори се обидуваат да ја назначат Русија за држава спонзор на тероризмот

Ројтерс подоцна пренесе изјава од претставник на Стејт департментот кој ги наведе земјите меѓу кои ќе се дистрибуира помошта. „На вонредниот состанок на НАТО, секретарот Блинкен ги информираше сојузниците за претстојната американска помош од 2,2 милијарди долари долгорочни инвестиции во рамките на нашите странски воени партнери за финансирање: Албанија, Бугарија, Хрватска, Чешка, Естонија, Грција, Литванија, Латвија, Црна Гора, Северна Македонија, Полска, Романија, Словачка и Словенија и нашите партнери Босна и Херцеговина, Грузија, Косово, Молдавија и Украина“.

Зошто се испраќа помош за Западен Балкан?

Првото нешто што треба да го разбереме, според Бруно Лете, висок соработник на германскиот Маршалов фонд во Брисел, е дека има зголемени тензии и закани за насилство на Западен Балкан. И дека во очите на САД „многу безбедносни ризици се поврзани со Русија“.

„Постои верување дека претседателот Путин и Кремљ играат улога во регионот што е штетна за безбедноста. Мислам дека постои желба во САД, а исто така и во контекст на НАТО, да се засилат напорите во регионот. “, вели Лете.

Лете: Јасно е дека Русија симулира тензии меѓу Косово и Србија
Лете: Јасно е дека Русија симулира тензии меѓу Косово и Србија

Според него, кога станува збор за руското влијание врз Западен Балкан, „прво треба да се погледнат Косово и Србија“, каде, како што вели, има тензии и покрај малиот позитивен сигнал од пред неколку недели во однос на документите. „Но, јасно е дека Русија симулира тензии меѓу Косово и Србија“, додава тој, наведувајќи дека операциите на руското влијание се многу активни во Босна и Херцеговина.

„Тие се обидуваат да разгорат политички тензии“. Лете наведува и дека војната во Украина оставила „многу болни спомени од минатото“ на Западен Балкан и дека вмешаноста на САД во повеќето балкански земји е добредојдена.

„Мислам дека постои размислување од Вашингтон оти, со оглед на тензиите, неопходно е САД повторно да се ангажираат со сојузниците во Западен Балкан за да ги зголемат напорите за давање воена помош и безбедност“, додава Лете.

За што ќе се користат парите?

Како што изјави Стејт департментот за РСЕ, повеќе од две милијарди долари странско воено финансирање „особено ќе им помогне на земјите погодени од ситуацијата во Украина, вклучително и земјите од источното крило и другите регионални партнери и сојузници кои обезбедија безбедносна помош за Украина за време на нејзината тековен конфликт со Русија. Средствата ќе ги поддржат можностите за земјите кои веќе и донирале на Украина да ги надополнат своите резерви, како и оние кои би можеле да го сторат тоа со американската безбедносна помош“, рече портпаролот на Стејт департментот.

Американскиот претседател Џо Бајден

ВИДЕТЕ И ОВА:

Бајден ја потврди воената помош од 3 милијарди долари за Украина

Кога станува збор за американската помош, средствата, откако ќе бидат одобрени од американскиот Конгрес, според Стејт департментот, ќе помогнат да се надополни опремата и опремата за оружје за донации за Украина, како и да се изградат сегашните и идните способности на Украинските вооружени сили.

Исто така, целта е да се подобрат воените способности на тие европски сојузници и партнери за одвраќање и одбрана од нови закани за нивниот суверенитет и територијален интегритет.

Понатаму се набројува: зголемување на професионализацијата и модернизацијата на нивните безбедносни сили, зајакнување на воената интеграција на партнерите во НАТО, зајакнување на одбранбените капацитети против сајбер и хибридното војување, како и конвенционалните способности за спротивставување на руското влијание и агресија.

„Оваа помош уште еднаш ја покажува нашата непоколеблива посветеност на иднината на Украина како демократска, суверена и независна држава, како и безбедноста на нашите сојузници и партнери во целиот регион“, соопшти Стејт департментот.

Помош за Северна Македонија

Северна Македонија, земја која стана триесетта членка на НАТО алијансата во март 2020 година, е исто така на листата на оние кои ќе добијат средства од најновата американска дистрибуција.

Регионалниот центар за односи со јавност -мост за комуникација меѓу Македонија и НАТО

„Одлуката за доделување помош е „одраз на стратешкото партнерство и сојуз меѓу Северна Македонија и Соединетите Американски Држави. Оваа поддршка е за модернизација на македонската армија, но и за зајакнување на безбедноста во регионот и за колективната безбедност. на НАТО алијансата во целина“, велат од македонското Министерство за одбрана за РСЕ.

Програмите за одбранбена соработка меѓу двете земји започнаа во 1996 година. Преку Меѓународната програма за воена помош, САД донираа воена опрема во вредност од 160 милиони долари од почетокот на програмата.

23 милиони за Црна Гора

Владата на САД со дополнителни 23 милиони долари ќе помогне во модернизација на горенаведената Армија на Црна Гора и зајакнување на нејзините капацитети, велат од Министерството за одбрана за РСЕ.

„Во светло на актуелните настани во Црна Гора, посебен фокус ќе биде ставен на зајакнување на капацитетите во областа на сајбер одбраната. Овој пакет помош е само еден во низата континуирана американска поддршка за зајакнување на одбранбениот сектор на Црна Гора“, оценува Министерството за одбрана на државите од Црна Гора.

Сајбер нападите врз информативната мрежа на Владата на Црна Гора започнаа кон крајот на август, кога беше оневозможен пристапот до нивните веб-страници и електронски пораки, како и до други институции како обвинителството, судовите, катастарот, приходите и Царинската управа. Последиците од сајбер нападот врз Црна Гора се уште не се решени.

Премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ

ВИДЕТЕ И ОВА:

Абазовиќ: можно е Русија да стои зад хакерските напади, но немаме потврда

Црна Гора е членка на НАТО од 2017 година. Добиените 23 милиони долари ќе бидат наменети за модернизација и опремување на Армијата на Црна Гора, за исполнување на капацитетите на НАТО и за зајакнување на капацитетите во областа на сајбер одбраната, велат од Министерството.

Од почетокот на војната во Украина, продолжува блиската соработка меѓу Црна Гора и САД, со фокус на зајакнување на отпорот на малигното влијание на Русија и заштита на мирот и стабилноста во овој дел од Европа.

Според Министерството за одбрана, САД досега инвестирале десетици милиони долари во одбранбениот систем на Црна Гора, кои биле искористени за набавка на нова и модернизација на постојната опрема. Суштината е во иницијативата на САД за помош, како и „свеста за опасностите што ѝ се закануваат на Црна Гора и на другите сојузници и партнери на НАТО“, велат од МНР на Црна Гора.

„САД како најважен партнер“

Планот на американскиот претседател Џо Бајден за САД финансиски да им помогне на БиХ и другите европски земји во одбраната од руската агресија ја потврдува исправноста на нашата национална и надворешна политика, изјави Жељко Комшиќ, член на Претседателството на БиХ.

„Иако американската политика кон Босна и Херцеговина може малку да го промени курсот, посветеноста на Соединетите Држави за воено зајакнување и безбедност на нашата земја е несомнена. Затоа тие беа и ќе останат наш најважен партнер“, рече претходно Комшиќ.

Комшиќ: САД беа и ќе останат нашиот најважен партнер (септември 2022 година)
Комшиќ: САД беа и ќе останат нашиот најважен партнер (септември 2022 година)

Тој додаде дека оваа посветеност не е само израз на американската волја, туку и одговор на „одлучноста на БиХ во борбата против руското малигно влијание во земјата и во регионот“.

Американската амбасада во Босна и Херцеговина соопшти дека деталите за пакетот помош ќе бидат познати во наредниот период и потсети дека САД даваат значителна поддршка за вооружените сили на Босна и Херцеговина од 2005 година „како дел од нашите севкупни напори да обезбеди безбедносна помош за сојузниците и партнерите на НАТО.“

Амбасадорот на САД вети дека Западот нема Босна да и ја остави на Русија

Во јули годинава, САД донираа 23 милиони долари помош за развој на хеликоптерските капацитети на вооружените сили на Босна и Херцеговина. Дополнително, издвоија 500.000 долари за изградба на информативен центар за сајбер безбедност во Домот на вооружените сили на Босна и Херцеговина. Исто така, во текот на јули, САД донираа 21 повеќенаменско возило Хамви за поддршка на вооружените сили на Босна и Херцеговина. Станува збор за повеќенаменски возила вредни 26 милиони долари.

Србија е единствената без нова американска воена помош

Додека за Црна Гора ќе бидат одвоени 23 милиони, Србија ја нема на списокот земји што ќе добијат американска воена помош. „Србија е земјата која е најмалку наклонета кон НАТО или САД. Исто така е нашироко познато дека Србија има поблиски односи со Кремљ, со Русија. Значи, мислам дека ситуацијата таму е покомплицирана“, вели Лете за можните причини зошто Србија нема да добие помош

„Мислам дека САД не го направија тоа намерно“, вели тој, додавајќи дека постои можност оти тоа е начинот на кој „САД вршат притисок врз српските власти да се откажат од својата проруска политика“.

Вучиќ – Во Србија се води војна меѓу Истокот и Западот преку посредници

„Ние ја почитуваме српската армија и нејзиното раководство и длабоко го цениме нашето воено партнерство“. Вака Амбасадата на Соединетите држави во Белград одговори на прашањето на РСЕ зошто Србија ја нема на списокот на земји кои ќе добијат нова американска воена помош.

Во одговорот од Амбасадата велат дека Србија ја ценат како „свој пријател и партнер, а во зависност од одлуките што Србија ќе ги донесе, како можен сојузник во НАТО“.

Вучиќ: Србија не е на списокот за воена помош (02.09.2022)
Вучиќ: Србија не е на списокот за воена помош (02.09.2022)

Паралелно со веста за новата воена помош, се појави и веста дека на 8 септември српскиот претседател Александар Вучиќ го награди американскиот генерал-мајор Џон Харис, командант на Националната гарда на Охајо, за кого рече дека „придонел за зајакнување на партнерството на вооружените сили на двете земји, што ги зајакна и севкупните билатерални односи меѓу Србија и САД“.

Неколку дена подоцна, по седницата на Советот за национална безбедност, на која тема беше Косово, Вучиќ се осврна врз најавата за воена помош за другите земји од Западен Балкан.

Рускиот претседател Владимир Путин одржува говор за време на церемонијата на отворање на воено-техничкиот форум Армија-2022 во Конгресниот и изложбен центар Патриот во Московскиот регион, 15 август 2022 година

ВИДЕТЕ И ОВА:

САД: Русија потрошила над 300 милиони долари за тајно влијание врз светската политика

„Она што е важно за нас е фактот што САД ќе испратат нова транша од воена помош за одбрана од Русија, но и за животната средина, Босна и Херцеговина, Хрватска, Албанија, Македонија и Косово. Така велат тие. Се прашувам што после тоа ќе бараат. Како што гледате, на оваа листа нема само една земја, а тоа е Србија“, изјави Вучиќ.

Само во 2020 година, американската помош за Србија надмина 40 милиони долари, покажуваат податоците на американската амбасада во Белград, се наведува во одговорот на РСЕ. Од амбасадата истакнаа дека САД се најголемиот билатерален донатор на странска помош за Србија.

„Од 2001 година, обезбедивме речиси 1,2 милијарди долари помош за решавање на прашања кои се движат од постконфликтно закрепнување до економски раст до заштита на животната средина и непроценливото културно наследство на Србија. „Нашето партнерство со Србија никогаш не било посилно“, велат од американската амбасада.

Србија доби најголема воена помош од членките на НАТО

Земјите членки на НАТО се најголемите воени донатори на Србија, покажуваат податоците на Институтот за европски прашања од 2019 година. Меѓу нив водат САД.

Србија во моментов не преговара за членство во НАТО, а Собранието во 2007 година со резолуција прогласи воена неутралност „во однос на постоечките воени сојузи“.

Кристофер Хил, амбасадор на САД во Белград и Ана Брнабиќ, премиерка на Србија, на средба во Владата на Србија на 15 април 2022 година.
Кристофер Хил, амбасадор на САД во Белград и Ана Брнабиќ, премиерка на Србија, на средба во Владата на Србија на 15 април 2022 година.

Од 2006 година, Србија е членка на програмата на НАТО Партнерство за мир, која ги обединува земјите кои соработуваат со Алијансата. Партнерството за мир ги вклучува сите други европски земји кои не се членки на Алијансата, освен Кипар.

Србија, како членка на Партнерството за мир, спроведе воени вежби и обуки со НАТО алијансата и искористи средства за реформа на одбранбениот систем. Индивидуалниот акционен план за партнерство на Србија со НАТО беше усвоен во 2015 година и претставува највисока форма на соработка достапна за земјите кои не се членки.

Кои се следните чекори?

Откако американскиот државен секретар најави нов пакет воена помош, тој наскоро треба да биде потврден и од Конгресот. „Сите овие динамики покажуваат дека САД повторно се ангажираат во регионот, вели Лете.

„Сепак, Европската унија можеби не се ангажираше како што треба, особено кога станува збор за проширувањето“, додава тој. Во неодамнешното обраќање во Европскиот парламент за состојбата на ЕУ, претседателот на Европската комисија им порача на земјите од Западен Балкан, заедно со Грузија, Молдавија и Украина, дека нивната иднина е во Европската унија.

Патот до членство во ЕУ и патот до силни демократии се едно и исто, изјави фон дер Лајен

„Вие сте дел од нашето семејство, вашата иднина е во нашата Унија, а нашата Унија не е целосна без вас“, рече Фон дер Лејен. Во јули, ЕУ им додели на Украина и Молдавија статус на кандидат за членство и ја призна Грузија како „идна членка“.

Како што вели Лете, јасно е дека Европската унија не му го посвети на регионот вниманието што го заслужува. „За ЕУ тоа беше еден вид заборавен агол на Европа. И сега ги гледаме последиците од тоа, тензиите повторно се зголемуваат. Балканот во основа беше вакуум. САД повеќе не беа толку вклучени. ЕУ не беше заинтересирана Сега целта е повторно да се пополни тој вакуум“, вели тој.

Лете додава дека сега е видливо дека ЕУ ја разбира грешката што ја направија кон Балканот и дека сега се ангажира поактивно. „Можеме да видиме дека и ЕУ и САД повторно се ангажираат во регионот и тоа е многу позитивен сигнал“, додава Лете.

Војната во Украина трае веќе седум месеци. Во инвазијата што ја започна Русија на 24 февруари, илјадници цивили беа убиени и ранети, градови беа уништени, нуклеарните централи беа загрозени, а 13 милиони Украинци беа принудени да ги напуштат своите домови.

  

Најново

ЛЕНИН ГИ РАДИКАЛИЗИРА ПРОТЕСТИТЕ!

Sase Ivanovski

ДЕМОКРАТИТЕ СЕ БОРЕА КАКО ЛАВОВИ И ИЗВОЈУВАА ГОЛЕМА ЗНАЧАЈНА ПОБЕДА ВО ЏОРЏИЈА СО КОЈА ГО ДОБИЈА МНОЗИНСТВОТО ВО СЕНАТОТ, НИВНАТА МЕДИСКА И ПОЛИТИЧКА МАШИНА ГО ПРЕГАЗИ КАНДИДАТОТ НА ТРАМП КОЈ БЕШЕ АМЕРИКАНСКА ВЕРЗИЈА НА НАШИОТ АЛЕКСАНДАР МАЛЕНКО

Sase Ivanovski

ОВА ЌЕ ЗНАЧИ ВОЈНА, ОВА Е НАЈГОЛЕМА КЛЕТВА ЗА ОВАА ЗЕМЈА

Sase Ivanovski

АПЕЛ ЗА ДОНАЦИЈА ⛪️Црква “Св.Спас” и Црковно здружение за обнова и реконструкција на Црква во с. Долно Палчиште, тетовско

Sase Ivanovski

Тежок судир вечерва го затвори автопатот Скопје – Тетово

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Вечерва на покана на Шефот на OSCE Mission to Skopje, Килијан Вал, присуствував на прием по повод јубилејот 30 години ОБСЕ во Република Северна Македонија

Sase Ivanovski

Министерот за внатрешни работи, Спасовски, присуствуваше на Свечена академија по повод црковно-државниот празник Денот на Свети Климент Охридски

Sase Ivanovski

„Црвена Јабука“ ја препеаја песната на Јонче Христовски „Ако умрам ил загинам“

Tamara Ivanovska

МИС НА ХРВАТСКА ГЛАВНА ЅВЕЗДА НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО

Tamara Ivanovska

Ваква висока и системска корупција се решава со апсења

Tamara Ivanovska

НЕМА ПАРИ АКО ВЕ РАЗРЕШАТ ИЛИ ДАДЕТЕ ОСТАВКА Уставен поведе постапка за укинување на апанажата на функционерите

Tamara Ivanovska

ВМРО-ДПМНЕ: Единствени кои имаат бизнис интереси од Град Скопје се тандемот Тачела и коалицијата на неврзаните (СДС, Левица и ДУИ) и бугарски автобуси за јавен превоз?

Tamara Ivanovska

Маричиќ од Виена: Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите и да останеме на европскиот пат 

Tamara Ivanovska

СДСМ: Повлекувањето на Ленин е игра на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски да ја прекине блокадата

Tamara Ivanovska

Максим Димитриевски му подари книга “The soul of Macedonia” на Претседателот на Израел Ицсхак Херцог

Tamara Ivanovska

Маричиќ: Наша задача се реформите и да останеме на европскиот пат 

Tamara Ivanovska

Мнозинство од граѓаните и политичките партии во земјава ја осудуваат руската агресија врз Украина

Tamara Ivanovska

Приведени две лица од Делчево за „перење пари“

Tamara Ivanovska

„Макекспрес превоз”: Не сме организатори на протестите, апелираме политичките партии да не ги злоупотребуваат превозниците за препукувања

Tamara Ivanovska

Крај за медените години на корупцијата

Tamara Ivanovska

СПАСОВСКИ: Вечерва на покана на Шефот на OSCE Mission to Skopje, Килијан Вал, присуствував на прием по повод јубилејот 30 години ОБСЕ во Република Северна Македонија

Tamara Ivanovska

Еден глас помалку за власта: Апсолутно нема да гласам за уставните измени, вели коалицискиот партнер на СДСМ, Трајанов

Tamara Ivanovska

Мистерија во скопски хотел: Момчето кое пред три месеци исчезна од хотелот се уште не е пронајдено!

Tamara Ivanovska

Инфлацијата се искачи на загрижувачки 19,5 отсто на годишно ниво

Tamara Ivanovska

Воз за Белград ќе нема и догодина, за Солун и Истанбул се чека согласност од Грчките железници

Tamara Ivanovska

Ученици од „Ѓорѓија Пулевски“ донираа пари за топол оброк за нивните врсници

Tamara Ivanovska

Наставниците што имале плата од околу 26.000 денари, од овој месец ќе земаат околу 30.000 денари

Tamara Ivanovska

Благодарници за брачниот пар Баарс од Холандија за нивните донации во медицинска опрема

Tamara Ivanovska

За вистинска заштита на приватноста, сите закони треба да се усогласат со законот за заштита на лични податоци

Tamara Ivanovska

Истражување со фокус групи: Граѓаните сметаат дека политичарите работат само за свои интереси

Tamara Ivanovska

Инспекторатот за животна средина вработува тројца нови инспектори, двајца водостопански и еден за природа

Tamara Ivanovska

„е-Општество.мк“: Превенцијата и едукацијата на општеството се најсилното оружје за кибер-безбедност

Tamara Ivanovska

Михаилов: Изненаден сум што Германија и Шпанија испаднаа од СП, на Македонија би и било многу тешко!

Tamara Ivanovska

Управниот одбор на ЗЕЛС бара Владата да не ги враќа општините на слободниот пазар на електрична енергија

Tamara Ivanovska

Тасева за тимот од САД што ќе истражува корупција: Порака дека повеќе нема да се толерираат само зборови

Tamara Ivanovska

Ленин- Ме прелажа. Успешно ме изманипулира, се извинувам што ја подржав

Tamara Ivanovska

ЧУЛЕВ: Не е фер да се споредуваат Субрата Рој и Онишченко

Tamara Ivanovska

СНЕЖЕ ВЕЛКОВ: Госпоѓа на улица, домаќинка во кујната, „старлета“ во спалната…!

Tamara Ivanovska

„Тајм“ го прогласи Зеленски и украинскиот народ за „Личност на годината“

Tamara Ivanovska

Изборот на директор на Академијата за судии и јавни обвинители одложен, пристигнала уште една пријава

Tamara Ivanovska

Измамите по телефон не запираат, лековерни граѓани даваат пари на непознати лица!

Tamara Ivanovska

Нов детал од истрагата за смртта на Јанеска: Пиштолот што бил пронајден покрај неа, бил во сопственост на нејзиниот партнер

Tamara Ivanovska

Меркел си ги признава грешките.Требаше порано да реагираме на агресивноста на Русија

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) НЕ МОЖЕА СО ШИПКА, ПА УПОТРЕБИЈА ЕКСПЛОЗИВ Вооружената група ги крена во воздух банкоматите во Топанско

Tamara Ivanovska

ЕВРОПОЛ „УЛОВИ“ КРУПНА РИБА Пресретнат бразилски брод со над 4,6 тони кокаин во вредност од 150 милиони евра

Tamara Ivanovska

МОЌЕН ЦИКЛОН ЌЕ ЈА ПОГОДИ МАКЕДОНИЈА? Според Попоски треба да се подготвиме за интензивни дождови и поплави

Tamara Ivanovska

СЕ ЛУКСУЗИРА ЛИ ФИНАНСИСКИОТ ДИРЕКТОР НА МАКЕДОНСКИ ЖЕЛЕЗНИЦИ – ТРАНСПОРТ? Вели дека не е вистина дека го „заробил“ службеното возило, ама не кажува каде е

Tamara Ivanovska

ЕВРОЕНТУЗИЈАЗМОТ ОПАЃА, НО НЕ СЕ ОТКАЖУВАМЕ Пендаровски во Брисел потврди дека ЕУ е најдобрата алтернатива за нас

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) БОМБА НА НАЌЕ ЧУЛЕВ: МВР ПЛАЌА 4 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ЗА ОШТЕТИ КОН ВРАБОТЕНИ КОИ БИЛЕ НЕРЕГУЛАРНО ПРЕРАСПРЕДЕЛЕНИ, СУСПЕНДИРАНИ ИЛИ ДОБИЛЕ ОТКАЗ

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) НАЌЕ ЧУЛЕВ: МЕ ИЗБРКАА ОД РАБОТА, БЕЗБЕДНОСНИТЕ СЕРТИФИКАТИ СЕ КОРИСТАТ КАКО АЛИБИ ЗА ЧИСТКА НА НЕПОДОБНИ ВО БЕЗБЕДНОСНИТЕ СЛУЖБИ

Tamara Ivanovska

САШКО КОЦЕВ: Добро видовме дека можете, сега тргнете ги автобусите!, порача тој

Tamara Ivanovska

Кутиров: Реконструкција на граничните премини со Бугарија и дигитализација на постапките за подобрување на трговската размена во регионот

Tamara Ivanovska

Мицкоски на средба со Канадскиот амбасадор Џајлс Норман

Tamara Ivanovska

СКОПСКО со нов проект во партнерство со Министерството за животна средина и просторно планирање и Пакомак

Tamara Ivanovska

Прв состанок на Групата за поддршка на Кримската платформа

Tamara Ivanovska

СДСМ: Не е само Ленин, Мицкоски е тој кој треба да ја повлече блокадата на Скопје

Tamara Ivanovska

Битиќи – Филипиду: Добрососедските односи помеѓу Северна Македонија и Грција носат значителни придобивки за двете земји

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) СДСМ:Сите виновници за хаосот во Скопје се поврзани со ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) СДСМ: Доста беше изживување врз граѓаните Мицкоски да ги запре блокадите на Скопје

Tamara Ivanovska

СДСМ: Мицкоски да каже колкава штета им направи на граѓаните со блокадите во Скопје и да се повлече

Tamara Ivanovska

Реформите во одбраната и поддршката за Украина теми на денешната средба на Петровска со амбасадорите на земјите членки на ЕУ

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Коалицијата Тачела да го реши проблемот со превозниците кои сами го креираа, по Ленин да се повлече и Сталин, а не да се закануваат дека со специјалци ќе газат луѓе

Tamara Ivanovska

Управниот одбор на ЗЕЛС ја одржа 11 седница на која дискутираше за предизвиците од енергетската криза, каде посебно внимание беше посветено на дописот што EVN group го испрати до општините

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Васко Кичевски да одговори за бизнис интересите на коалицијата Тачела, а за малверзациите во ПОЦ ќе има ревизија и кривична одговорност по промена на власта

Tamara Ivanovska

Во Делчево ќе се отвори –центар за дијаспора

Tamara Ivanovska

ВМРО-ДПМНЕ со свои претставници во Вашингтон САД, на форум на ИДУ

Tamara Ivanovska

Средба Џафери-Милков, соработката секако треба и понатаму да се продлабочува, заради продолжување на процесот на проширување на Европската унија

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Странски извршители да гонат криминал, а не домашни е јавен пораз и доказ дека МВР продуцира криминал, Спасовски да си даде оставка

Tamara Ivanovska

(ВИДEO) Од прес-конференцијата на портпаролите: Одлука да се поништи одлуката за прием на Онишченко во државјанство; Одлука за користење средства од Посебниот фонд за подобрување на условите за вработување и работење на инвалидните лица и за финансирање мерки за вработување евидентирани невработени лица

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: СДС по тајните средби на Ковачевски со Арсовска очекувано застана во нејзина одбрана

Tamara Ivanovska

Ковачевски-Едштадлер: Северна Македонија доверлив партнер и идна членка на ЕУ

Tamara Ivanovska

Од прес-конференцијата на портпаролите: Изминатото деноноќие произведени 12.580 MWh електрична енергија, целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

МОН: Волонтери на Мировниот корпус ќе соработуваат со девет основни и две средни училишта

Tamara Ivanovska

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Tamara Ivanovska

Што е крипто валута?

Tamara Ivanovska

Главната расправа за пожарот во тетовската модуларната болница одложена за 27 декември

Tamara Ivanovska

Инспектори од Центар затворија градилиште на Пластичарска: Инвеститорот треба да го урне објектот

Tamara Ivanovska

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Tamara Ivanovska

Јовановски најави оставка од „Слобода превоз“

Tamara Ivanovska

Пендаровски побарал помош од НАТО за сајбер безбедноста

Tamara Ivanovska

Leave a Comment