8.8 C
Скопје
28/11/2022 15:38
МАКТЕЛ

   

Кекеновски: Најдобро е Советот на Град Скопје да се самораспушти, зашто штетата е на граѓаните

 

Она што се случува во Градот Скопје посебно во делот на односот на релација дел од Советници   –   Градоналчалник   на   Скопје   е   навистина   за   секоја   осуда   и   е   недозволиво во современата демократија изјави Проф.Др. Јове Кекеновски за 24 инфо. Жално е што избраните советници немаат претстава за значењето и сериозноста на институцијата Совет. Советот не се детски јасли па секое дете да си приредува претстава како што сака или како што му наредиле неговите домашни или блиски.

Лично за мене во овој случај се работи за недорасанати  политички аналфабети  кои никако да сфатат дека Градот Скопје не е нивен па да си дозволуваат да си играат со граѓаните како што ке си поскаат или како што ќе им   наредат   ,,одозгора”.Не   е   дозволиво   Претседавач   на   Совет   да   му   забранува   на Градоначалникот слободно да дискутира на седница на Советот по точките на дневен ред без разлика од кого се предложени точките.  

 

Впрочем   Претседвачот   на   Советот   е   само   прв   меѓуеднаквите советници, избран на партиска листа врз основа на пропорционалниот систем, додека Градоначалникот е избран на директни и непосредни избори врз основа на мнозискиот систем. Впрочен тој е извршен орган на градот, а додека Советот има нормативна и во одредени ситуациии контролна функција.За мене е недозволиво, некоректно, недемократски, непрогесионално крај на крајот и не човечки веќе започнати и одобрени проекти   од   Советот,   заради   политички несолгасувања истите да се стопираат или да се врши пренамена на средствата кои претходно се одобрени на седница на Совет.

Не е дозволиво на таков начин да се врши политичка одмазда кон оној со кој не се согласувате посебно од причина  што јасно се дефинирани надлежностите на  Советот,  но  и правото на Градоначалникот во однос на актите кои ги носи Советот. По се изгледа дека нема кој да и каже на Градоначалничката дека таа има право на контрола на законитоста на прописите кои ги носи Советот и дека има право на вето на актите кои ги донесува Советот. Во случај да биде ставено вето на одреден акт донесен од страна на Советот и истиот   тој  акт   повторно  да  се  изгласа   односно   повторно  да  се  потврди   од    Советот, тогаш Градоначалникот е должен актот да го објави во Службено гласило на Градот, но истовремено е должен   да   поднесе   иницијатива   за   поведување   постапка   за оценување на  уставноста и законитоста на оспорениот пропис пред Уставниот суд на РМ.                             

Јас не навлегувам во причините за разидување и несогласување помеѓу Градоначалничката и партијата кој ја предложи и и овозможи да биде избрана, но како професор и човек кој има теориско и емпириско искуство со локалната самоуправа не може да ги премолчи овие недостојни и понижувачки случувања и сериозно непочитување на законската регулатива и и отсуствао на морална одговорност на сите вклучени во оваа рашомонијада. Уште помалку може да се согласам со политизација на активностите наработничките синдикати во скопските јавни претпријатија при   што истовремено   јавните претпријатија за жал станаа партиски дувла и институции од кој се испумпуваат пари за партиите.

Жално  е  што   ова   го   знаат  обвинителите и останатите надлежни институции но притоа  тие  со години наназад не преземаат никакви мерки за спречување на овој очигледен криминал кој го правеа партиските директори.   Мора итно да се најде заеднички јазик помеѓу Советот и Градоначалничката и да престане оваа партиска трагикомедија и тормозење на граѓаните на Скопје.Но за жал не сум оптимист дека набрзо ке дојде до смирување на страстите од едната или другата страна и затоа сметам дека ке биде најдобро Советот да се самораспушти (да не се чека причина да биде неусвојувањето на Буџетот за наредната година) и да има нови избори за членови на Совет од причина што секој поминат ден ке биде се повеќе на штета на нас граѓаните. Што се однесува до Градоначалничката таа засега јавно кажа дека нема да поднесе оставка, а други начини за нејзино отповикување непостојат освен распишување референдум за отповик а тоа е процедура која бара и време и многу пари. Во однос на сеуште немањето одговор и решение на тоа кој ги дојавува за поставени бомби во училиштата сметам дека е вина на полициските и другите истражни органи. Овие случувања ја покажаа целата неспособност на надлежното министерство односно ја покажаа гнилоста  на системот. Воопшто не држат вода јавните правдања на Министерот за внатрешни работи   за тешкотијата да се пронајдат вознемирувачите односно лажните дојавувачи.

   

Најново

ВМРО ДПМНЕ:Ова младо момче кое Зечевиќ го извади на прес, нека му кажат дека Арсовска имаше тајна средба со Ковачевски и Јакимовски во влада

Sase Ivanovski

Ковачевски: Расте цената на тутунот, откупот стартува со над 30% повисока цена, владините мерки за развој на тутунопроизводството даваат позитивни резултати

Sase Ivanovski

(Видео)Саботковски: И покрај големите наследени долгови во општината, реализиравме голем број на проекти за жителите на Општина Могила

Sase Ivanovski

Диаверум со едукативно предавање „Хронична бубрежна болест – превенција и третман“

Sase Ivanovski

Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје ќе добие инфраструктурен кампус, Шаќири присуствуваше на поставувањето на камен темелникот

Sase Ivanovski

Поевтинуваат горивата, Бислимовски вели: Не можеме да влијаеме на крајните цени!

Sase Ivanovski

Штрајк на железничарите во Австрија, бараат повисоки плати

Sase Ivanovski

Рашковски со кривични пријави за обвинители за сторени пет кривични дела

Sase Ivanovski

Симеон Саксобурготски за оштетувањето на клубот: Напаѓачите да прочитаат меѓународни книги за Цар Борис Трети!

Sase Ivanovski

Ден на албанското знаме: Пред 1000 приврзаници во Александар Палас, лидерот на ДУИ Али Ахмети ги читаше имињата на сите загинати борци на УЧК во 2001ва

Sase Ivanovski

(Видео)ГО ИЗВАДИЈА ОД ШИНИТЕ ПРЕД ДА ПОМИНЕ МЕТРОТО Њујорчанин имаше среќа, полицајците брзо реагираа

Sase Ivanovski

ВОЗОТ ПРЕГАЗИ ПЕШАК Несреќата се случила на мостот кај Маркова Река

Sase Ivanovski

Исусе Христе-Ламбе паликуќа ќе води бидникова поворка на МПЦ?!

Sase Ivanovski

САЛМОНЕЛА ЈА КРЕНА НА НОЗЕ СЛОВЕНИЈА Се води истрага за труење со тартарски бифтек

Sase Ivanovski

ВО СЛОВЕНИЈА ПАДНА ПРВАТА КАЗНА ЗА РОДИТЕЛИ-ИНФЛУЕНСЕРИ 1.500 евра поради користење на децата за промоција на производи

Sase Ivanovski

ВЕРУВАЈТЕ, НЕ БИ САКАЛЕ СЕГА ДА СТЕ НА ХАВАИ Еруптираше најактивниот вулкан на светот – Мауна Лоа

Sase Ivanovski

Бегај и врачи албанско државјанство на Дуа Липа и рече „Таа е наша гордост”

Sase Ivanovski

По вчерашниот струен удар во Маџари: Тинејџерката со изгореници од трет степен на 30 отсто од телото

Sase Ivanovski

Полицијата претепа и уапси новинар на Би-Би-Си за време на протестите во Кина

Sase Ivanovski

АВМУ со осуда на однесувањето на поранешниот министер за правда Јашари кон новинарка од „Фокус“

Sase Ivanovski

Интервју со Азески: Бизнисот ги знае информациите неколку месеци однапред, но знаењето не се користи

Sase Ivanovski

(Видео)Митева: Нападите врз новинарите и медиумите се резултат на нивниот став од незаконското работење, бараме итни оставки

Sase Ivanovski

(Видео)Митева: Еден директор во владата на Ковачевски дава тендер на сопругата на друг директор во владата на Ковачевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Антовски: На криминалите во РЕК Битола им нема крај

Sase Ivanovski

Србите ги уапсија: Украинец и Унгарец се обиделе да влезат во Македонија со 268.000 евра

Tamara Ivanovska

Киев: Русите во Украина оштетиле околу 32 илјади цивилни објекти

Tamara Ivanovska

Бесими: ЕБОР продолжува со силната поддршка за реализација на капиталните инвестиции

Tamara Ivanovska

МАКЕДОНИЈА ВО БЕЛО Зимска идила на планините, метеоролозите најавуваат уште снег

Tamara Ivanovska

ПЛАТЕТЕ НИ ГО ТОА ШТО СМЕ ГО СРАБОТИЛЕ Превозниците со јасна порака од протестот кон Арсовска и кон ЈСП Скопје

Tamara Ivanovska

МАФИЈАТА ПАДНАТА НА КОЛЕНА Разбиен е „суперкартелот“ одговоерен за третина од кокаинот во Европа

Tamara Ivanovska

Исповед на девојка која излезе од CEKTA: Моите 12 години во ПEKOЛОТ на Јеховини сведоци!

Tamara Ivanovska

Министерство за транспорт и врски: Заштедивме 47% електрична енергија споредено со истиот период минатата година, мерките носат резултати

Tamara Ivanovska

Герасимовски: Финансиската поддршка за пензионерите ќе биде исплатена до крајот на следниот месец

Tamara Ivanovska

Бесими: Капиталните инвестиции и развојот приоритет на Владата, ЕБОР продолжува со силната поддршка за нивна реализација

Tamara Ivanovska

Спасовски: Постигнати се добри резултати во санкционирање на насилството врз жени, но имаме уште многу работа во неговото превенирање

Tamara Ivanovska

ЖЕНИТЕ ОТКРИЛЕ ШТО ГИ ИЗНЕНАДИЛО НАЈМНОГУ КОГА СТАНАЛЕ МАЈКИ Мајчинството не остава време за себе

Tamara Ivanovska

НЕ КОРИСТИ ТЕЛЕФОН ДОДЕКА ВОЗИШ Секој повик може да почека!

Tamara Ivanovska

Хуманитарецот Александар вети дека ќе му изгради нов дом на кумановското семејство со пет деца

Tamara Ivanovska

Ватикан сака да посредува меѓу Русија и Украина

Tamara Ivanovska

Драма на концертот на Брена: Шест пензионери се онесвестиле, еден прескокнал ограда и се качил на бина

Tamara Ivanovska

НАГРАДАТА „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ЗА АКАДЕМИК ВЛАДА УРОШЕВИЌ, КАРДИОХИРУРГОТ САШКО ЈОВЕВ, УМЕТНИКОТ ИСМЕТ РАМИЧЕВИЌ И ПРОФЕСОРОТ АФРИМ ОСМАНИ

Tamara Ivanovska

Кога градот престанува да биде Град

Tamara Ivanovska

Македонскиот државјанин осомничен за трговија со мигранти задржан во притвор во Софија

Tamara Ivanovska

КИНЕЗИТЕ СИ ПОСТАВИЛЕ СВОЈ КАРДИНАЛ ЗА КИНА, НО ВАТИКАН НЕ ГО ПРИЗНАВА

Tamara Ivanovska

САД ПЛАНИРААТ ДА И ДАДАТ НА УКРАИНА РАКЕТИ СО ДОСТРЕЛ ОД 200КИЛОМЕТРИ

Tamara Ivanovska

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: КОМИСИЈАТА ДА НЕ ПРЕГОВАРА ЗА ИСТОРИСКИ ПРАШАЊА ПОВРЗАНИ СО ОА

Tamara Ivanovska

Талат Џафери: Срдечни честитки по повод албанскиот национален празник, 28 Ноември – Денот на знамето

Tamara Ivanovska

Казакстан сака да ги национализира енергетските компании откако остана без греење на минус 30

Tamara Ivanovska

Русија сака да го ликвидира Лукашенко и да ја преземе белоруската армија?

Tamara Ivanovska

„Мавровка“ блокирана, протестот ќе трае до исполнување на барањата

Tamara Ivanovska

Сообраќаен хаос во Скопје

Tamara Ivanovska

Македонскиот тим од историската комисија: Не го решаваме црковното прашање на МПЦ-ОА

Tamara Ivanovska

Кличко му одговори на Зеленски: „Не сакам да се вовлекувам во политички битки“

Tamara Ivanovska

Трагичен биланс на невремето на италијанскиот остров Искија

Tamara Ivanovska

Лекарите и вработените во државните болници во Грција реагираат за новиот закон од Министерството за здравство

Tamara Ivanovska

Конфискувани шест милиони евра од Сашо Мијалков влегоа во државниот буџет

Tamara Ivanovska

Ќе стигне ли ТТК Банка до добивка од милион евра?

Tamara Ivanovska

Советот на Народната банка донесе 12 подзаконски акти: Поголема заштита на правата на корисниците на платежни услуги

Tamara Ivanovska

Штајнмајер утре во официјална посета на Македонија

Tamara Ivanovska

И АМЕРИКА Е ИЗНЕНАДЕНА ОД ОТПОРОТ КОЈ ГО ПРУЖААТ УКРАИНЦИТЕ ПРОТИВ РУСИТЕ

Tamara Ivanovska

Средба Тренчевска-Рана: Воспоставувањето на соработка помеѓу Северна Македонија и Индија, ќе донесе придобивки за граѓаните на двете држави

Tamara Ivanovska

(Видео) Екипите на ЈПОЗМРП Скопје – “Македонија Пат” спремни ја следат ситуацијата на патните правци и планинските превои

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Нов удар по џебот на граѓаните, поскапите цени на услугите од Катастар се за да се покрие недомаќинското раководење

Tamara Ivanovska

177 санкционирани возачи во Скопје, 80 за брзо возење

Tamara Ivanovska

СДСМ: Ковачевски има економски план, 2023 ќе биде година на пресврт и економски раст

Tamara Ivanovska

СДСМ: Хаос со превозот во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ создаде катастрофа

Tamara Ivanovska

(Видео) 953 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

По само месец и половина од првото, второ издание на „Идентитетот е приказна“ од Иван Антоновски

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Наместо СДС и Арсовска да прават политика од хаосот во град Скопје, веднаш да се реши проблемот со превозот

Tamara Ivanovska

Македонија со три тима на Светското Првенство во Еспорт Бали 2022

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Одговорност за случајот Онишченко мора да се бара во врвот на власта, Ковачевски и Спасовски го оправдуваа доделувањето на државјанство на човек од црната листа на САД

Tamara Ivanovska

(Видео) Реакции: Тезата на бугарските историчари дека Охридската архиепископија била бугарска е фалсификат

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Балистите“ со фантастично пиротехничко шоу го „запалија“ Тетово

Tamara Ivanovska

Снег на Плетвар, апел за внимателно возење

Tamara Ivanovska

Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Tamara Ivanovska

Истанбул: Десетици приведени за време на протестите против насилството врз жените

Tamara Ivanovska

Макрон ќе го блокира изборот на Валас за шеф на НАТО

Tamara Ivanovska

Падна нарко-мафија од Србија: Апсења во Холандија, Белгија, Луксембург

Tamara Ivanovska

Ски-центарот „Нижеполе“ се израдува на првиот снег

Tamara Ivanovska

ПАНИКА ВО ВОЈВОДИНА, ЦРНИОТ ПАНТЕР ВИДЕН НА ШЕТАЛИШТЕ ВО ВРБАС! Се верува дека раскинал куче чии остатоци се пронајдени

Tamara Ivanovska

Leave a Comment