25.8 C
Скопје
20/05/2024 17:52
МАКТЕЛ

Author : ivanovski

Македонија

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Петровска до новите потпоручници и питомци на воената академија: Работете со ентузијазам и енергија, учете посветено зашто вие сте ликот на Армијата

ivanovski
Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во касарната „Гоце Делчев“ во Скопје се обрати на промоцијата на новите потпоручници во Армијата и свечената заклетва на...

ТИПОВИ НА ЛЕВИЧАРИ ВО МАКЕДОНИЈА ПОСТ 1991 ГОДИНА: Грант левичари, Тендер левичари, Индивидуалистички левичари, Југо левичари, Левичари олигарси, Националистички левичари, Груевистички левичари…

ivanovski
ТИПОВИ НА ЛЕВИЧАРИ ВО МАКЕДОНИЈА ПОСТ 1991 ГОДИНА (преземено од Никола Стојчевски) Грант левичари – популарно меѓу народот познати како Соросоиди. Луѓе со хронично слободно...

Рускоска: Истражителите ги побараа мобилните телефони на Муареми, тој им одговори дека ги изгубил

ivanovski
Обвинителката Вилма Рускоска не знае од кои причини поранешниот директор на Финансиската полиција, Арафат Муареми ја поднел кривичната пријава против неа, поради која беше суспендирана...

Владата сака да ги затвори РЕК Битола и РЕК Осломеј за кредит од 100 милиони евра, обвинува Мицкоски

ivanovski
За кредит од 100 милиони евра, Владата ги турка кон бездна двата стожери на македонската енергетска сувереност, РЕК Битола и РЕК Осломеј, со што илјадници...

Македонскиот и албанскиот јазик да бидат рамноправни како што беше во Југославија – услов на АА за уставните измени

ivanovski
За уставните измени за внесување на Бугарите во Уставот ќе гласаме, откако ќе се усвојат нашите сет мерки. Една од најважните мерки ќе биде во...

МОН нема долгови кон ЈСП, обврските кон сите субјекти се сервисираат редовно

ivanovski
Министерството за образование и наука редовно ги сервисира своите обврски кон сите субјекти за што има регулирани законски надлежности или пак со кои има склучени...

Средба Османи – Вархеји во Берлин: Османи изрази благодарност за работата на Европската комисија во однос на планот за справување со енергетската криза за сите земји од Западен Балкан, со кој се очекува да се предложат финансиски фондови за адресирање на итните, краткорочни и среднорочни потреби на нашиот регион

ivanovski
На маргините на состанокот на министрите за надворешни работи во рамките на Берлинскиот процес во Берлин, денес, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба...

(ВИДЕО) НОВА АКЦИЈА НА ФУРКАН САЛИУ, ОВОЈ ПАТ НАСТРАДА ДИРЕКТОРОТ НА ПИОМ, ДРИТАН БЕЏЕТИ: Фуркан го обвини дека ПИОМ за советници плаќа роднина на директорот и професор по физичко

ivanovski
Новинарот на ТВ Клан, Фуркан Салиу денеска објави видео од “посета” на Фондот за пензиско осигурување, каде како што објаснува Салиу, отишол по пристигнување на...

БРАВО, ЌЕ ГО ОТВОРАТ МАКEДОНСКИОТ И БУГАРСКИОТ ПРЕМИЕР: Градоначалникот на Благоевград се премисли и дозволи отворање на клубот „Никола Вапцаров”

ivanovski
Градоначалникот на Благоевград Илко Стојанов дозволи отворање на клубот „Никола Вапцаров“. Откако првично забранија, сега локалните власти во Благоевград се премислија и дозволија да се...