12.8 C
Скопје
14/04/2024 05:05
МАКТЕЛ

Author : Tamara Ivanovska

SliderСвет

Митрески во Украина на средби со официјални лица

Tamara Ivanovska
Претседателот на Собранието Јован Митрески, кој престојуваше во Украина по повод двегодишнината од руската агресија, остварил средби со неколку државници, соопштуваат од собраниската прес-служба. Митрески...
SliderБалкан

ЕКСПЛОЗИЈА ГО ВОЗНЕМИРИ САРАЕВО Поставена бомба пред ресторан во центарот на градот

Tamara Ivanovska
Во центарот на Сараево утрово е фрлена експлозивна направа, потврди полицијата, пренесува Н1. Портпаролката на МУП на кантонот Сараево, Мерсиха Новалиќ, соопшти дека уредот бил...
SliderСвет

🎥 ЕГИПЕТ ГО ПРЕДИЗВИКУВА ДУБАИ Ќе потроши 35 милијарди долари за град од иднината на Медитеранот

Tamara Ivanovska
Египетските власти ќе потрошат 35 милијарди долари за да изградат нов град. Проектот ќе го гради компанија од Обединетите Арапски Емирати. Градот, кој ќе се...
SliderСвет

РУСИЈА БАРА 35 МЕСЕЦИ ЗАТВОР ЗА ОРЛОВ На активистот за човекови права му се суди за „политичка омраза кон Русија“

Tamara Ivanovska
Руското Обвинителство денеска побара две години и 11 месеци затвор за активист за човекови права Олег Орлов, кому му се суди за дискредитација на вооружените...
SliderСвет

„Фокус“ репортажа: Од каде потекнува недопирливиот крал на кокаинот Шеваљ Муареми, кој Грчец го замени со Дубаи?

Tamara Ivanovska
Веста дека е сузбиена криминална група од Грчец на чело со нарко-босот Шеваљ Муареми, која шверцувала кокаин од Колумбија, Боливија, Еквадор, Бразил, Перу и од...
SliderСвет

Двојни избори во Белорусија, опозицијата повика на бојкот

Tamara Ivanovska
Во Белорусија денеска се отворени избирачките места за парламентарни и локални избори на кои граѓаните избираат 110 пратеници во Народното собрание и 12.514 советници на...
SliderМакедонија

(ВИДЕО) Џафери: Геополитичката позиција и економските политики нè прават атрактивен избор за инвестиции

Tamara Ivanovska
Техничкиот премиер Талат Џафери присуствуваше на Инвестицискиот самит за Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој и притоа истакна: „Сведочиме на многубројни промени,...
SliderСвет

Зеленски: Украина доби само 30 отсто од ветените гранати од ЕУ

Tamara Ivanovska
Украина доби само 30 отсто од милион артилериски гранати што Европската унија вети дека ќе ги испорача, изјави денеска претседателот на таа држава Володимир Зеленски....
SliderСвет

Самит за Украина и средба на лидерите од Западен Балкан оваа недела во Тирана

Tamara Ivanovska
Украинскиот претседател Володимир Зеленски оваа недела во Тирана ќе учествува на самитот Украина-Југоисточна Европа, на кој е најавено учество на 13 европски лидери, вклучително и...
SliderСвет

Желјазков во Тирана: Добив гаранција за правата на бугарското малцинство во Албанија

Tamara Ivanovska
Добивме потврда за гарантирање на правата на бугарското малцинство во Албанија. Ги цениме напорите за тоа и врз основа на тоа го поддржуваме европското патување...