11.8 C
Скопје
07/12/2022 15:07
МАКТЕЛ

Author : Tamara Ivanovska

SliderМакедонија

(ВИДЕО) Петкоска: Изборот на директорката на Централниот регистар во Охрид е незаконски

Tamara Ivanovska
Власта продолжува да ги злоупотребува државните институции, да фалсификува дипломи и лични податоци со цел задоволување на личните интереси на поединци. Изборот на претседателката на...
SliderМакедонија

(ВИДЕО) Спасовски од Струмица: Источната државна граница најбезбедна во Западен Балкан, годинава запленети 2.355 кг. марихуана на територија на СВР Струмица во 2022, намален криминалот за 10% на подрачјето на СВР Штип

Tamara Ivanovska
Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одржа работна средба со раководствата на СВР Струмица, СВР Штип, како и Регионалниот центар Исток со цел согледување...
SliderМакедонија

Грковска – Паси: Разумните политичари од двете земји кои гледаат кон иднината да ја зацврстат својата соработка

Tamara Ivanovska
Во рамките на Конференцијата на високо ниво на тема „Перспективите на Балканот и Црното Море 2022“ во организација на НАТО, НАТО Фондацијата за одбрана, како...
SliderМакедонија

(ВИДЕО) Стоилковски: Дали се пристигнати автобусите за договорениот превозник од Бугарија на којшто Арсовска и Ковачевски сакаат да го дадат приватниот транспорт во Скопје?

Tamara Ivanovska
Ниту по 48 часа нема одговор од градоначалникот на Град Скопје, Данела Арсовска на поставените прашања. Ниту пак има одговор на хаосот. А, хаосот е...
SliderМакедонија

Млекопроизводството во Македонија се модернизира, пристигна уште еден робот за измолзување

Tamara Ivanovska
Вториот робот за измолзување, набавен преку проектот на Бимилк и УСАИД чија цел е модернизација и унапредување на млекопроизводството во Македонија, пристигна кај корисникот –...
SliderМакедонија

Претседателот Пендаровски во посета на Врховната команда на сојузничките сили за Европа на НАТО

Tamara Ivanovska
Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Монс, Белгија ја посети Врховната команда на сојузничките сили за Европа на НАТО, каде оствари средба со Врховниот командант, генерал...
SliderМакедонија

Текст од унгарска преведувачка: Конески е нулта точка на речиси сè што сега значи Македонија

Tamara Ivanovska
Ве известуваме дека на денот кога пред 29 години се упокои Блаже Конески, објавен е текст на унгарската книжевна преведувачка, Анамарија Цинеге-Панзова, учесничка на школите...
SliderМакедонија

Општина Центар затвори нелегално градилиште на булеварот „Никола Карев“ популарна Пластичарска, инвеститорот има рок сам да ја сруши дивоградбата, ако не динамит!

Tamara Ivanovska
Градежен инспектор од Секторот за инспекциски работи на Општина Центар, денес (7.12.2022), изврши вонреден инспекциски надзор и затвори градилиште на булеварот „Никола Карев“. При надзорот,...
SliderМакедонија

Приведен крадец од гостиварско, одземеното вратено на сопственикот

Tamara Ivanovska
Денеска (07.12.2022) околу 01.50 часот во гостиварско Неготино, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода Х.В.(33) од...
SliderМакедонија

ВМРО ДПМНЕ: Ѓорчев во Вашингтон на форум за безбедност во Сенатот на САД

Tamara Ivanovska
Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев учествува на парламентарниот форум за безбедност во Вашингтон кој се одржува во Сенатот на САД.  Главни теми на...