14.8 C
Скопје
28/02/2024 00:53
МАКТЕЛ

      

СТРАНСКИ ИНВЕСТИТОР ЌЕ ВЛОЖИ 50 МИЛИОНИ ЕВРА ВО ПОПОВА ШАПКА? Звучи толку убаво што не е ни за верување

      

Седумдневен престој со полн пансион во хотелите „Попова Шапка“ и „Славија“ на Попова Шапка според објавениот ценовник чини 210 евра во предсезона и околу 300 евра во сезона без парите што ќе треба да ги потрошите за ски лифтови и паркинг.Првиот снег ги подгреа очекувањата на македонските ски-центри дека оваа сезона можеби ќе биде подобра од претходните. Но, пораснаа и надежите дека можеби нашиот најголем центар, Попова Шапка, конечно ќе добие стратешки инвеститор.Неофицијално дознаваме дека Владата и министерот за животна средина Насер Нуредини во текот на следната недела ќе соопштат дека пронашле приватен инвеститор од Средна Европа со намера да вложи 50 милиони евра во Попова Шапка, ски-центар со најголем, но неискористен потенцијал во регионот. Министерот Нуредини големата новост ја најави во тетовско Боговиње, а за тоа извести порталот Република.

   

На струја нема да се штеди Во меѓувреме, Попова Шапка и Маврово веќе ги подготвија расположливите капацитети и планираат да ги активираат сите ски-лифтови и жичарници, но не знаат кога ќе почне ски-сезоната, која во македонски услови почнува кога ќе има доволно и квалитетен природен снег. Ако послужи времето, годинава се очекуваат гости и скијачи и од странство.„Елемтурс“, кој стопанисува со ски-центрите Попова Шапка на Шар Планина и со Копанки на Пелистер, вели дека и покрај кризата со струјата, годинава планираат сите ски-лифтови и жичници да работат цела сезона. Ски центарот Попова Шапка и хотелот „Славија“, како и ски центарот Копанки и хотелот „Молика“ се подготвени и за оваа зимска сезона. Планинарскиот дом во Маврови Анови оваа сезона нема да работи – велат од „Елемтурс“.Зимување во ски-центрите Маврово и Попова Шапка чини поевтино од она што го нудат зимските центри во соседството, ако се имаат предвид цените на пансионите во хотелите, но тука треба да се додадат и цените на ски-билетите за жичниците и за опремата, ако се изнајмува. За овие услуги ски-центрите немаат објавени ценовници.

 

Во хотелите на „Елемтурс“ евтинија Во хотелите на „Елемтурс“ на Попова Шапка и на Пелистер цените на пансионите се скоро идентични. Седумдневен престој со полн пансион во хотелите „Попова Шапка“ и „Славија“ на Попова Шапка, според објавениот ценовник, чини 210 евра во претсезона и околу 300 евра во сезона без парите што ќе треба да ги потрошите за ски-лифтови и паркинг.За еден ден престој во двокреветна соба во претсезона (до 15 декември) по лице во хотелите „Попова Шапка“ и „Славија“ се плаќа 1.320 денари за ноќевање со појадок, 1.620 денар за полупансион и 1.900 денари за цел пансион. Во екот на сезоната, односно од јануари до крајот на март, цените се 1.700 денари за ноќевање, 2.180 денари за полупансион и 2.520 денари за полн пансион. Во овие хотели има и трикреветни и четирикреветни соби.Во хотелот „Молика“ на Пелистер, пак, цената за престој во двокреветна соба со полн пансион во предсезона изнесува 2.220 денари по лице, а во екот на сезоната 2.400 денари.Според објавените ценовници, во хотелите „Бистра“, „Спорт“ и „Лоџ“ во Маврово годинава седумдневен престој во двокреветна соба изнесува од 420 до 623 евра, зависно од тоа дали е стандард или делукс. Еднодневен пансион во двокреветна соба во овие хотели се движи од 60 евра во стандардна соба до 89 евра делукс соба во периодот од понеделник до четврток, а за викендите цените се повисоки за викендите и изнесуваат од 45 во стандардна до 99 евра во двокреветна делукс соба.Во овој центар, кој важи за најпопуларен во земјава, посебно се очекуваат викенд гости и скијачи.

   

     

И скијањето џабе… Двата скијачки центри досега не ги објавија цените на ски-билетите, бидејќи промоциите само што почнале. Во моментов во тек е промоција за претпродажба на ски билетите за Попова Шапка и Копанки, а во првиот дел на ноември имавме и рана претпродажба. Реакциите на јавноста се исклучително позитивни, бидејќи, земајќи ја предвид целата економска состојба на граѓаните, оваа сезона понудивме најниски цени за скијање во целиот регион. Исто така, новина од оваа година е што сопствениците на сезонски ски билет за Попова Шапка можат бесплатно да скијаат три последователни дена во  Колашин 1600 во Црна Гора, но и обратно. Наскоро ќе бидат објавени и цените за дневните ски билети за оваа сезона – информираат од „Елемтурс“.Ланската цена на еднодневен ски билет во Маврово беше 1.000 денари, полудневниот 800 денари, а сезонската ски карта 20.000 денари. На Попова Шапка дневниот ски билет изнесуваше 1.000 денари, а полудневниот 700 денари. Сезонскиот ски билет чинеше 10.000 денари. Во ски центарот Копанки на Пелистер цената на дневниот ски билет изнесуваше 300 денари, додека пак сезонскиот ски-билет чинеше 4.000 денари.

    

Најново

ФАКТОР МК ПАК ЈА ОПЛЕСКА, ПРВО БЕШЕ ИНТЕРВЈУТО СО АНТИВАКСЕРКАТА ГОЏО, СЕГА ИЗГЛАДНЕА ЦЕЛ КРУЗЕР

Sase Ivanovski

Маричиќ: Акцискиот план за малциски права ќе биде договорен со Бугарија пред изгласувањето на уставните измени

Sase Ivanovski

Владата го прогласи Вевчанскиот карневал за културно наследство од исклучително значење

Sase Ivanovski

Нова хуманитарна помош од САД за Појасот Газа

Sase Ivanovski

САД нема да испратат војници да се борат во Украина, соопшти Белата куќа

Sase Ivanovski

Жител на Табановце истепал службеник во Одделот за управни работи во Куманово

Sase Ivanovski

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Sase Ivanovski

Нетанјаху: Ако Палестинците добијат држава, тоа ќе биде Гинисов рекорд за доделување тероризам

Sase Ivanovski

Малолетник од Скопје украл возило во Гостивар, полицијата го уапси

Sase Ivanovski

И Максим Димитриевски собра 10.000 потписи за претседател

Sase Ivanovski

Силјановска ќе води со над 100 илјади гласови пред Пендаровски во првиот изборен круг, вели Мицкоски

Sase Ivanovski

Арсовска за гласините дека и ја купиле партијата: Ќе се видиме на суд!

Sase Ivanovski

Волков: Протестот на кој повика Навални на 17 март ќе биде негов последен аманет

Sase Ivanovski

Коверт со неидентификуван прав испратен во домот на Доналд Трамп Јуниор

Sase Ivanovski

МВР: Онлајн проверката за документите важи само за фотографираните после први јануари годинава

Sase Ivanovski

Застреланиот Туша го нашол братот полицаец чие име се спомнува во структурата на фирмата која продава јаглен на ЕСМ и РЕК Битола

Sase Ivanovski

Обраќање на претседателот Митрески на 80-годишнината од Февруарскиот поход и смртта на Кузман Јосифовски – Питу

Sase Ivanovski

ТРИЧКО: Kај најголемите патриоти, особено кај нив, не можам да видам никаква љубов, само глупост, просташтво и омраза

Sase Ivanovski

Вчера Шаховска Федерација на Македонија / Chess Federation of Macedonia го одржа годишното собрание каде беа презентирани резултатите постигнати во изминатата 2023 година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОСОВСКИТЕ МЕДИУМИ ОБЈАВИЈА СНИМКА НА КОЈА СЕ ГЛЕДА КАКО ОБВИНЕТИОТ ЗА ТЕРОРИЗАМ, МИЛАН РАДОЈЧИЌ КРВНИЧКИ ПРЕТЕПУВА КОСОВСКИ СРБИН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОСОВСКИТЕ МЕДИУМИ ОБЈАВИЈА СНИМКА НА КОЈА СЕ ГЛЕДА КАКО ОБВИНЕТИОТ ЗА ТЕРОРИЗАМ, МИЛАН РАДОЈЧИЌ КРВНИЧКИ ПРЕТЕПУВА КОСОВСКИ СРБИН

Sase Ivanovski

Николовски: За 25 месеци приклучени се нови 578 мегавати енергетски капцитети од обновливи извори нa енергија

Sase Ivanovski

Трајанов: Закон за нефер трговски практики предложен од Владата наместо да го реши проблемот со дивеење на цените, отвора многу дилеми и проблеми

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОРДАНОВСКИ: НА ПОЛА ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ КАНДИДАТИ ПОЛИТИЧКИОТ СВЕТОГЛЕД ИМ Е ЗАСТАНАТ ВО 1985-ТА!

Sase Ivanovski

Со скулптура на ешерихија коли млад уметник потсетува дека Скопје нема јавни тоалети

Sase Ivanovski

Аеродромот во Скопје попладнево е без струја, откако на патот кон село Бунарџик е скинат кабел на ЕВН при вршење градежни работи

Sase Ivanovski

Фицо: Членки на ЕУ и НАТО размислуваат за праќање на војници во Украина

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВА МОРА ДА Е НАЈЛУДИОТ БИК НА СИТЕ ВРЕМИЊА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО НОВИНАРКА НА КАНАЛ 77 ПРОСЛАВИ ДЕКА ЗЕМАЛА НОВ ПАСОШ

Sase Ivanovski

Мицковски прогнозира – Во вториот круг ќе се тркаат Сиљановска и Пендаровски а нов претседател ќе биде професорката

Sase Ivanovski

ЛУДИЛО: СКОПСКИ БУТИК БАРА ЛУЃЕ СО ФАКУЛТЕТ ЗА ДА ПРОДАВААТ ДОЛЕН ВЕШ

Sase Ivanovski

Таравари објави дека ги собрал потребните 10.000 потписи за претседател

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Османи: Еден месец да не добијам плата, јас треба да се задолжам за да преживеам, никој не ми верува

Sase Ivanovski

Кузеска: Пендаровски го врати достоинството на функцијата претседател

Sase Ivanovski

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на ромски фондации

Sase Ivanovski

Бектеши: Нема да се продолжува мерката за гарантирани цени, ќе го чекаме носењето на законот за забрана на нефер трговски практики

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Чичко Никола, 101 година партизан со поддршка за Стево Пендаровски

Sase Ivanovski

Димитриевски и Таравари се блиску да соберат 10.000 потписи, Ванковска има околу 6.000

Sase Ivanovski

Агелер за изборите во Македонија: Се надевам дека одлуките на граѓаните ќе ја доближат земјата до целосна интеграција во ЕУ

Sase Ivanovski

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи зголемувањето на платите на функционерите

Sase Ivanovski

Вишеградска четворка: Руската агресија е грубо кршење на меѓународното право

Sase Ivanovski

Анкета на Галуп: За мнозинството Американци илегалната миграција е најголема закана за САД

Sase Ivanovski

Шојгу, гад на денот, се фали и се радува што убил пола милион Украинци: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Sase Ivanovski

Кривична пријава против двајца скопјани за „убиство во обид“

Sase Ivanovski

Кривична против 22-годишен пробиштипјанец за закани кон вработен во МВР и неговото семејство

Sase Ivanovski

Со одлука на Владата се забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Sase Ivanovski

Два златни медали за вината на Камник на „Mundus Vini Spring Tasting“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГРАЃАНИН: МУ ВЕЛЕВ НА ЗАЕВ ДА НЕ ВЕТУВА МНОГУ, ЗА ПОЛЕСНО ДА МУ БИДЕ КОГА ЌЕ ТРЕБА ДА РЕАЛИЗИРА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Олег Орлов, познат руски активист за човекови права, е осуден на 30 месеци затвор во Русија

Sase Ivanovski

Пандемијата и војната во Украина им ги испразни џебовите на Германците, сега плаќаат за над 40% поголеми сметки

Sase Ivanovski

Истражување на Евротинк: Сервисните информации за личните документи МВР недоволно ги пласираше до јавноста

Sase Ivanovski

ТРИЧКО: Македонците мислат дека мирот, стабилноста, снабдувањето, здравството на кое толку се жалат додека не им дојде ред да оперираат жолчка или слепо црево, се работи кои му припаѓаат природно

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: ТИМЧО И ГОГА ДЕНСААТ НА РОК МУЗИКА

Sase Ivanovski

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ БЛОКИРА ГРАНТ ОД 14 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ЕКСПРЕСНИОТ ПАТ КРИВА ПАЛАНКА – РАНКОВЦЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛДП со предлог: Патните исправи да важат до истекот на нивниот рок со печат на Северна Македонија

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: Во рамки на #ОтворенКабинет денеска наши гости беа деца од градинката „8 Април“ и основци од скопските училишта „Димитар Македонски“ , „Киро Глигоров“ и „Кузман Јосифовски-Питу“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: ТИМЧО И ГОГА ДЕНСААТ НА РОК МУЗИКА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВЕЛО МАРКОВСКИ ЛУТ НА ВМРО ДПМНЕ: НЕ ПОКАЖАА ДЕМОКРАТСКА КУЛТУРА, ТРЕБАШЕ ДА ИМА КОНВЕНЦИЈА ПА ЧЛЕНСТВОТО ДА РЕШИ КОЈ ЌЕ БИДЕ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БАЈДЕН: ЈАС СУМ ИСТО СТАР КОЛКУ И ТРАМП, АМА МЕНЕ ИДЕИТЕ МИ СЕ МЛАДИ, НЕГОВИТЕ СЕ ОД МИНАТИОТ ВЕК

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АВТОМОБИЛ БОМБА УСМРТИ ЕКС ЧЛЕН НА ВАГНЕР ГРУПАТА КОЈ Е ОБВИНЕТ ДЕКА УБИЛ ТРОЈЦА УКРАИНСКИ ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОСТАДИНОВ: ИЗГРАДБАТА НА СОЦИЈАЛНАТА НАСЕЛБА ЗА 118 СТРУМИЧАНИ КОИ СЕ БЕЗ ДОМ Е ВО ТЕК, ТОА Е НАЈГОЛЕМ КАПИТАЛЕН ПРОЕКТ ВО СТРУМИЦА

Sase Ivanovski

Тошковски за МИА: Очекувам да стигнеме до три илјади пасоши на ден

Sase Ivanovski

ДУИ: Со бирање на претседател на државата во Собрание ќе се заштедат над 20 милиони евра

Sase Ivanovski

Билјана Ванковска е прогласена за балкански „трол“ поради ширење на омраза кон Албанците

Sase Ivanovski

Малолетник силувал малолетничка со која бил во врска

Sase Ivanovski

Столтенберг: НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина

Sase Ivanovski

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан

Sase Ivanovski

Пожарот во Барон бил подметнат – се истражува дали палењето е поврзано со убиството на таткото на Туша

Sase Ivanovski

Бојмацалиев и Нешиќ: Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Sase Ivanovski

Маричиќ: Во јуни пристигнува нова тура од околу 300.000 обрасци

Sase Ivanovski

Пендаровски: Многу од вредностите за кои се залагаше Трајковски се доведени во прашање

Sase Ivanovski

Последниот потпишан документ на Трајковски беше барање за членство во ЕУ, вели Пендаровски

Sase Ivanovski

Митрески за продолжување на рокот на патните исправи: Меѓународните договори не можат да се менуваат со друг закон

Sase Ivanovski

,,Безбедноста на учениците надвор од училишните згради” нова инцијатива во Виница

Sase Ivanovski

Митрески во Украина на средби со официјални лица

Tamara Ivanovska

ЕКСПЛОЗИЈА ГО ВОЗНЕМИРИ САРАЕВО Поставена бомба пред ресторан во центарот на градот

Tamara Ivanovska

🎥 ЕГИПЕТ ГО ПРЕДИЗВИКУВА ДУБАИ Ќе потроши 35 милијарди долари за град од иднината на Медитеранот

Tamara Ivanovska

РУСИЈА БАРА 35 МЕСЕЦИ ЗАТВОР ЗА ОРЛОВ На активистот за човекови права му се суди за „политичка омраза кон Русија“

Tamara Ivanovska

„Фокус“ репортажа: Од каде потекнува недопирливиот крал на кокаинот Шеваљ Муареми, кој Грчец го замени со Дубаи?

Tamara Ivanovska

Двојни избори во Белорусија, опозицијата повика на бојкот

Tamara Ivanovska
Вчитувам....